Sloboda prejavu (o potratoch) na protestoch Za slušné Slovensko

Pozrela som si niektoré diskusie z BHD 2018, z tej kde diskutoval Juraj Šúst so Štefanom Hríbom a Jurajom Šeligom mi silno zarezonoval pocit akejsi neslušnej odpovede Juraja Šeligu na otázku prečo nepozvali na protestné pódium spolu s ostatnými šéfredaktormi aj šéfredaktora Postoja Františka Múčku.

Je to asi niečo podobné ako keď nedávno prezident, tiež nevieme prečo, niektorým osobnostiam neudelil štátne vyznamenanie. Ak Múčku nepozvali preto, že zabudli, že aj Postoj je v tíme Allforjan, alebo zabudli na Postoj ako taký, dá sa to chápať. I keď Postoj nie je až taký zanedbateľný, aby to bolo ľahko uveriteľné. Ak to bolo preto, lebo tam Postoj nechceli, je to neslušné. Ak Postoj dostal pozvánku, ale odmietol, môj pocit z neslušnosti Juraja Šeligu je neoprávnený. 

Juraj Šúst vytiahol v diskusii tému potratov. Z môjho pohľadu urobil dobre, že to takto dostal von, umožnil ľuďom, ktorí si video https://www.youtube.com/watch?v=xeIoOK2KW_o pozrú, rozmýšľať. Je legitímne povedať, že ak niektorí vystupujúci na protestoch budú hovoriť aj o neslušnosti potratov, tak iní môžu hovoriť aj o tom, čo je slušné podľa nich (registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálnymi pármi, „najlepší záujem dieťaťa“, eutanázie). Z diskusie je zrejmé, že tí ktorí chceli spomenúť neslušnosť potratov, nemohli. Nie je jasné, či niekto prejavil záujem hovoriť o slušnosti napr. ID a ak áno, či mu to bolo tiež neumožnené. Úprimne musím povedať, že som všetky tie prejavy detailne nesledovala, tak neviem úplne kto s čím vystúpil. Ako by asi protestujúci reagovali na predstavy o slušnosti jedných i druhých? Mali organizátori cenzurovať či nie? Podľa mňa mali právo na výber vystupujúcich, nie na korekcie ich prejavov.

Osobne ďakujem organizátorom, že protesty organizujú a všetkým ľuďom, ktorí na nich chodia, lebo v tomto prípade v kvantite je časť sily a sila je i pointou možnej zmeny k slušnejšiemu Slovensku. Možno i k čestnejšiemu Slovensku.

Uvediem teraz pár zjednodušených myšlienok k potratom. Nechcem sa tu baviť o kvalite života, ale o živote, nechcem sa baviť o forme, ale o obsahu.

Chcú ľudia na Slovensku aby boli potraty zakázané? Ak nie prečo? Dajme nabok tých, ktorí si to v hlave poskladali tak, že potrat je v pohode, lebo veď to nie je človek s právom na život. Predpokladám, že takých nie je veľa. Každému kto trochu rozmýšľa je jasné, že potratom sa zabíja nenarodený človek. Potrat nikto vo svojom živote nechce zažiť, netúži po ňom ako po niečom peknom, príjemnom, dobrom. Tak prečo je ich toľko? Prvoplánovo mi napadá: 1. Lebo ich zákon umožňuje. 2. Lebo sú na to vytvorené podmienky. 3. Lebo sú ľudia, lekári, sestry, ktorí ich v rámci zákona vo vytvorených podmienkach vykonávajú. 4. Lebo sú ľudia, ktorí si potrat prajú uskutočniť, vo svojom tele (ženy), či v tele blízkej bytosti (parteri tých žien, rodičia či priatelia tých žien). Bude potratov menej ak budú zakázané zákonom, nebudú pre ich vykonávanie vytvorené podmienky, nebudú ľudia, čo by ich robili? Jednoznačne áno. Bude menej rozhodnutí pre potrat v zmenených podmienkach? Myslím, že áno. Ostanú nejakí, ktorí budú chcieť potrat vykonať v nezákonných podmienkach? Určite áno. Čo s nimi? Neviem. Zrejme si budú musieť ťažšie hľadať svojich spolupáchateľov. A tak je to asi aj správne. Ak je potrat vražda, tak by nemalo byť jednoduché ju vykonať.

Myslia si a vedia ľudia na Slovensku, že je potrat vražda? Je možné tvrdiť, že v súvislosti s platnou legislatívou o potratoch je zrejmé, že ľudia na Slovensku sú voči takýmto vraždám ľahostajní? Môžu byť v platnosti aj zákony, s ktorými väčšina spoločnosti nesúhlasí? Hovorí o ľahostajnosti ľudí malá angažovanosť v tejto veci?

Ja sama nechodím na protesty proti potratom, ani na Pochody za život, ani proti ID. A nepovažujem to za svoje zlyhanie, ľahostajnosť, či za niečo čo by som nevyhnutne mala robiť. Viem si predstaviť, že by som tam išla. Určite je mojou vinou, že nezvyšujem kvantitu pochodujúcich. Viem si predstaviť, že keby nás prišlo napr. 1 000 000 tak by to malo svoju silu. Nemyslím si, že tie Pochody, v akejkoľvek sile, majú primárnu schopnosť zmeniť zákony. Tie pochody vnímam ako miesto pre stretnutie ľudí s podobnými postojmi, nechodia na nich ľudia s opačnými názormi, ani ľahostajní ľudia. Ja som vo všeobecnosti odporca pochodov, protestov, davov. Na tom Za slušné Slovensko som symbolicky raz bola, aj s mužom a deťmi. Prejavili sme svojou prítomnosťou sústrasť pozostalým. Myslím, že to malo zmysel. Ale ani tie desaťtisíce ľudí reálne nič nezmenili, žiadny zákon. Fico odišiel lebo Bugár, alebo niekto iný, povedal. Gašpar odíde lebo Pellegrini, alebo niekto iný, povedal. Kaliňák odišiel, prišla Saková. To všetko lebo z časti sila ulice, z časti silný mediálny tlak, z časti tlak zahraničia a najmä klesajúce preferencie. Reálne si „naši ľudia“ ďalej robia čo chcú, ako o tom napokon píše aj Andrej Bán vo svojej poslednej reportáži https://dennikn.sk/1112124/roskova-matecna-hovan-tisice-hektarov-pody-statisice-eur-pre-nasich-ludi-tretia-reportaz-z-vychodu/?ref=top-cl. Nič sa nezmenilo. (Dodatočná vsuvka: Cítim, že niečo sa predsa len zmenilo. Niečo, čo ma fascinuje najviac, z mnohých ľudí akoby opadli okovy strachu.) Ani 100 000 ľudí na jednom námestí nemá moc zmeniť zákony, začať vyšetrovať, obžalovávať a súdiť. Ani prorocké verejné vystúpenie Vasila Špirka to nezmenilo. Ani pápež či poľský prezident nezachránil Alfieho pred zákonmi, či súdmi. Čiže ani kvantita, ani kvalita (autorita). V parlamente sa menia zákony. Parlament sa mení vo voľbách.

P.S. Mne z toho vyplýva, že na to, aby nastala legislatívna zmena v otázke potratov sa musí ich téma valiť zovšadiaľ, na každého kto sa ňou nezaoberá, aby mal možnosť rozmýšľať. Tá téma musí ísť všade, kde ju bude možné prezentovať ľuďom, ktorí o ňu primárne nezakopávajú, ľuďom, ktorí ju nevyhľadávajú. (Bude veľmi dôležitá aj forma. Lebo budú pokusy právo na život zamieňať s jeho kvalitou a zovšadiaľ bude ako odpoveď vyskakovať zvrátená ľudskosť voči páchateľom a bezcitnosť voči vraždeným.) Práve preto téma potratov mohla byť spomenutá na protestoch Za slušné Slovensko niekým, koho si organizátori vybrali ako slušného rečníka a preto mu nechali slobodu prejavu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo