Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. apríl 2018

Hanebné status quo

Povedať, že kresťania by nemali vstúpiť do vlády, ktorá nezvyšuje štandard ochrany života, vždy vyvolá debatu. Keď kresťanská demokracia v roku 2010 urobila dohodu, že liberáli nebudú riešiť vo vláde marihuanu a kresťania život, začali sme tomu dávať šľachetné pomenovania. Raz sa argumentovalo umenšovaním zla, inokedy je to udržovanie status quo. Znie to honosnejšie, akoby sa tomu dal názov kapitulácia alebo rovno zrada hodnôt a dôvery. Trošku pritiahnuté za vlasy, ale predstavme si prípad, že kresťan vstúpi do drogového gangu a povie, že umenšuje zlo, pretože bude vplývať na členov gangu, aby nezabíjali viac a vlastne udržuje status quo. Absurdné? Súhlasím. Viaceré reakcie na môj predošlý blog - 28 rokov taktizovania kresťanskej demokracie, sú opakovaním troch kategorizácií, s ktorými sa na kresťanskej pôde stretávam.

Argument č. 1: Ak budeme zásadoví, nikdy nebudeme vo vláde. Na tomto mieste vzniká otázka, prečo  sa vlastne chcem nazývať kresťanským demokratom, ak neplánujem byť zásadový. A prečo chcem byť vo vláde, ak nechcem presadiť svoje zásady. Všetci vieme, že byť kresťanom v dejinách nebolo vždy príjemné. Dať si nálepku, že som kresťanský demokrat znamená, že chcem, aby ľudia hodnotili moje kresťanstvo v politike, moju odvahu, odhodlanosť. Ak chcem byť tak trošku zásadový, ale chcem byť hlavne vo vláde, tak potom v skutočnosti moja “trošku zásadovosť” je len obyčajným marketingovým ťahom na získanie hlasov od tých, ktorí chcú voliť niekoho “zásadového”. Proste viem, že sú ľudia, čo aj také chcú počuť.  Prijmem deklaráciu, že aj ja to tak vidím a keď budem mať veľa percent, aj to urobím. Deklarácie sú lepšie riešenie. Povinná slovná jazda, ktorú treba len vypočuť, ako keď starý otec hovorí zážitky z vojny. A liberáli to chápu a vedia, že sú to len rétorické cvičenia. Inak by ich ani nenapadlo poslať memorandum o povolebnej spolupráci kresťanom, kde ani jeden bod nerieši život. Potom, čo kresťania štyrikrát na to rezignovali je logické, že ich to ani nenapadne, že by tak tomu malo byť inak.

Argument č. 2 : Kto je proti vláde kresťanov s liberálmi, je za Fica. Prvá podmienka a argument kresťanskej demokracie nemá byť kto je za koho, ale kto je za čo. Kresťan podľa mňa nemá byť vo vláde s niekým, kto kradne a je jedno či Fico alebo niekto iný. A ak chce s kresťanmi vládnuť  liberál, ktorý je za bezbrehé interupcie, na tričku nosí nápis, kde má tradičnú rodinu, tak mám právo a povinnosť si klásť podmienky a nie vyrokovať status quo.  Nie každé pekné dievča sa vydá za každého sympatického chlapca, ale väčšinou len za toho, kde je nejaký hodnotový prienik a ak nie je, tak si ich snažia veľmi jasne zadefinovať. Inak taký vzťah skončí zle. To, že hranice kompromisu sú v určitých situáciách jednoznačné, spomenul aj pred pár dňami kardinál Burke počas svojej prednášky v Bratislave na príklade sv. Tomáša Morusa.

Argument č. 3 : Tí, čo chcú riešiť ochranu života, sú radikáli a nevedia nič iné Slovensku ponúknuť, ochranu života treba presadzovať krok za krokom. Keď v Novembri 89 boli plné námestia, komunisti nikdy nepovedali, že všetko čo ľudia žiadajú je hlúposť. Oni tvrdili, že veci treba presadzovať postupne, krok za krokom, pretože inak príde anarchia. To krok za krokom malo znamenať večne. Komunisti vládli na Slovensku 40 rokov a budovali demokraciu. Nepodarilo sa. Kresťania už 28 rokov v politike rovnako neúspešne presadzujú ochranu života. Nastáva čas, aby radoví občania, ktorí možno nerozumejú politike ako študovaná elita, ale ktorí zdedili po starých mamách sedliacky rozum, dali o sebe počuť, že odmietajú byť viac zavádzaní.  Od roku 1989 vyše 400 000 zabitých detí je príliš vysoké číslo, aby sme vedeli obhájiť, že viac sa urobiť nedalo. Nečakaný volebný úspech Trumpa v Amerike súvisí práve s tým, že odmietol vopred nakreslené hranice, v rámci ktorých sa korektná politika má pohybovať. Preto je pre počatý život oveľa väčším prínosom, ako liberáli v kresťanských farbách.

Inzercia

Odporúčame