Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. apríl 2018

Víkend bez mobilu

Už dlhšie som sa na to chystal, ale až teraz som sa k tomu "odvážil". Dá sa prežiť víkendový výlet bez mobilov a tabletov?
Víkend bez mobilu

Všade sa o tom píše a rozpráva. Každý o tom vie. Sme závislí na svojich smartfónoch a tabletoch. Mnohé články poukazujú na potencionálne negatívne vplyvy malých obrazoviek na naše správanie a zdravie. Na Facebooku sa objavujú rôzne posmešné príspevky z ľudí čumiacich na malé obrazovky, ale sme naozaj nimi ovplyvnení až do takej miery, že sme ako zombíci? Už viacerí ľudia vyskúšali niekoľkodňové pôsty od smartfónov. Chcel som si to vyskúšať aspoň na pár dní aj ja a prinášam vám niekoľko postrehov.

Počas víkendu sme sa vybrali autom na výlet a rozhodol som sa ísť na to staromódnym spôsobom (old school, ako hovoria mladí). Zakúpil som si papierové mapy, ale tie mi mali slúžiť len pre prípad núdze, keďže trasa bola pomerne jednoduchá. Navigáciu v aute som bol odhodlaný použiť len v krajnom prípade. Smartfóny a tablety ostali doma, zobral som si len starú Nokiu, ozaj len pre núdzové volania. Vytiahol som zrkadlovku, ktorú som už dlhšiu dobu zanedbával v prospech pohodlia mobilu. Manželka spočiatku protestovala, že potrebuje mobil na fotenie, ale rýchlo som ju prehovoril.

Musím povedať, že je to zvláštny pocit ísť z domu bez mobilu. Ako keby človeku niečo chýbalo, ale zároveň je tam o starosť menej. Ako prvú vec, čo som spravil, som si zakúpil ráno noviny, veď musím predsa vedieť čo sa vo svete deje. Zobral som si zápisník s atramentovým perom ako denník, na poznámky a zopár telefónnych čísel. Namiesto elektronickej knihy papierová a taktiež papierový časopis. Ešte k tomu CD-čka na počúvanie v aute, nebudem predsa ťahať so sebou nejaký trápny USB kľúč... Deťom som povedal, že tablety sa neberú. Po menšom proteste, že chcú hrať hry, som im to rýchlo vyhovoril; ani to nebolelo. A môže sa ísť na výlet!

Moje postrehy z celej tejto skúsenosti zhrniem do niekoľkých bodov:

Pocit kľudu. Aj keď nám mobil dennodenne uľahčuje náš život, byť na istý čas bez neho je upokojujúce. Mám o jednu starosť menej. Nebzučia na mňa v kuse samé nepodstatné notifikácie. Človek sa viacej sústredí na svoje okolie a rodinu. Pri šoférovaní som vnímal okolie a sledoval smerové tabule a nie maličkú obrazovku.

Pocit paniky. Len raz som sa zabudol, keď som potreboval niečo zaznamenať, a siahol som po mobile - ups! Vyhralo teda pero a papier. V mobile mám uloženú väčšinu svojich vernostných kariet, čo mi odbremení peňaženku, ale nakoniec som to ani nepotreboval. Precvičil som si ale sčítavanie na papieri, keďže som nemal po ruke kalkulačku.

Inzercia

Zvláštny pocit. Keď mi v hoteli ukázali heslo na Wi-fi, pripadal som si trochu ako z inej planéty, lebo som vedel, že mi to vôbec nebude treba. Pri odchode z hotela, keď mi recepčný povedal, že faktúru mi poslali na e-mail, som sa len uškrnul, akože jasne, samo, hneď si to čeknem!

Problém nie je v mobile. Zanechaním mobilu doma som si myslel, že sa automaticky budem venovať viac rodine, ale nemusí to tak byť. Nič nie je predsa bez námahy. Stále je tu pokušenie zapnúť na izbe telku alebo ponoriť sa do čítania knihy. Malé obrazovky uberajú ľudský kontakt, ale len keď im to dovolíme. Pri trávení času s rodinou treba mobily odložiť, ale ich vypnutím to nekončí. Na vzťahoch treba pracovať aktívne prinajmenšom venovaním pozornosti tomu druhému.

 

Foto: https://pixabay.com/photo-2611748/

Odporúčame

Blog
Čierna káva

Čierna káva

Tento týždeň v USA vyvolal vášne prípad dvoch zákazníkov kaviarne Starbucks, ktorí boli v putách vyvedení políciou. Išlo o diskrimináciu alebo dodržiavanie predpisov?