"Panské deti" a súčasní politici

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
"Panské deti" a súčasní politici

Niektorí z mojich kamarátov museli občas od nás plebejcov znášať ústrky a to len preto, že ich rodičia, či skôr starí rodičia ich považovali za „panské“ deti. Názor na pančatá v bielych pančuškách v nás pomáhali vytvárať ideovo vhodné diela detskej literatúry, napríklad Čenkovej deti, Jano, Ivkova biela mať a iné podobné skvosty. Byť „panským“ dieťaťom pritom zväčša znamenalo iba zvýšené nároky na správanie sa zo strany rodičov (starých rodičov) v porovnaní s tými „obyčajnými“ deťmi.

Môj starý otec, ktorý vôbec nebol súpútnikom Márie Terézie alebo jej potomka cisára Jozefa, bol synom starostu v dedine, ako sa hovorilo „o päťdesiatich číslach“. Z postavenia starostovho syna vyplýval celý rad nepríjemností, môj starý otec „musel byť“ pre rovesníkov vzor a musel sa správať tak, aby „nerobil hanbu“ svojmu otcovi a jeho úradu. A vziať si niečo z „obecného“, či iba vystaviť sa takému podozreniu, bolo pre starostu a pre jeho rodinu nepredstaviteľné. Radšej pridal zo svojho.

Toto všetko mi napadlo v súvislosti so sporom MUDr. Franca a Ing. Kisku, týkajúceho sa pozemkov kdesi pod Tatrami. Je veľmi pravdepodobné, že obaja sa stali obeťou niektorej z mafií kšeftujúcich s pôdou, ktoré sa nám akosi za ostatné roky na Slovensku rozmnožili. Len od hlavy štátu sa akosi podvedome očakáva „panské“ správanie sa a prioritná snaha o odvrátenie akéhokoľvek podozrenia zo zištného konania. Nota bene, keď ide o spor, ktorého podstatou je vklad terajšieho pána prezidenta vo výške cca 1800 eur (ako uvádzajú niektoré zdroje). Môj pradedo – starosta by podľa hesla „múdrejší ustúpi“ neriskoval poškodzovanie svojej dobrej povesti a pozemky by jednoducho prenechal ich pôvodnému majiteľovi nečakajúc na právoplatné rozsudky. A takýto krok by bol o to pochopiteľnejší, ak by každý mesiac svoj prezidentský plat, určite prevyšujúci 1800 eur, poukazoval tým, ktorí to viac potrebujú.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo