Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2018

Čierna káva

Tento týždeň v USA vyvolal vášne prípad dvoch zákazníkov kaviarne Starbucks, ktorí boli v putách vyvedení políciou. Išlo o diskrimináciu alebo dodržiavanie predpisov?
Čierna káva

Prípad sa stal vo Filadelfii minulý týždeň. Dvaja muži čiernej pleti prišli do miestnej kaviarne Starbucks, kde mali mať schôdzku s priateľom, ktorý trochu meškal. A tak sa rozhodli, že ho počkajú. Avšak neponáhľali sa so svojou objednávkou a tak si sadli k stolu "naprázdno", čo je v týchto kaviarňach celkom bežné. 

Problém nastal, keď im nebolo umožnené ísť na toaletu (odmietli im poskytnúť kód od dverí), pretože niekomu sa nepáčilo, že si nič neobjednali. Niektoré zdroje tvrdia, že v tom istom čase boli v kaviarni iní zákazníci, ktorí tiež nemali zakúpenú kávu a tam problém nebol. Preto sa hneď začala javiť ako možný motív rasová diskriminácia. 

Dvaja muži sedeli naďalej v reštaurácii a ani po opakovanej výzve manažérky kaviarne si nechceli nič objednať s tým, že si objednajú keď príde ich priateľ. Situácia však eskalovala až do fázy, keď manažérka sa rozhodla zavolať políciu. Ani po opakovanej výzve policajtov nechceli zákazníci opustiť budovu. Preto im napokon policajti nasadili putá a vyviedli ich von.

Vedenie Starbucks sa následne na sociálnych sieťach ospravedlnilo za incident a šéf spoločnosti Kevin Johnson sa osobne stretol s dotknutými osobami. Zároveň Starbucks vyhlásili, že 29. mája poobede zatvoria 8 tisíc kaviarní v USA, aby svojim zamestnancom sprostredkovali kurz rasovej citlivosti. Toto gesto bude firmu stáť približne $12 miliónov na stratených tržbách.

Starbucks nemá všeobecné nariadenie ohľadom používania toaliet alebo povinnosti zakúpiť si nápoj alebo jedlo počas návštevy ich pobočky, je to na jednotlivých manažéroch, aký prístup zvolia. Či manažérka vo Filadelfii konala správne sa nám ťažko podarí posúdiť, keďže ona neposkytla žiadne stanovisko pre médiá. Medzitým Starbucks oznámili, že spomínaná zamestnankyňa už v danom obchode nepracuje. Za jej prepustenie demonštrovali priamo v danom Starbucks aktivisti z hnutia Black Lives Matter. Vzhľadom na citlivosť tohto incidentu treba Starbucks pochváliť, že nezverejnili meno tejto manažérky, čo by mohlo viesť k jej neprimeranému (snáď len) online lynčovaniu. 

A čo Slovensko? Ako by to dopadlo, keby sa v podobnej situácii ocitli dvaja trebárs Rómovia alebo iní občania tmavšej pleti a slušným spôsobom by si chceli trochu posedieť v nejakej "Bratislavskej" kaviarni? Ako by to asi u nás dopadlo?

 

Zdroje: Michael Smerconish Program
https://www.cnbc.com/2018/04/18/starbucks-is-closing-for-an-afternoon-in-may-and-it-could-cost-them-millions.html
The Globe and Mail, 18. apríl 2018
https://www.thestar.com/news/world/2018/04/17/starbucks-to-close-more-than-8000-us-stores-may-29-for-racial-bias-training.html
Foto: https://pixabay.com/photo-854248/

Inzercia

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Hokejkou za Humboldt

Hokejkou za Humboldt

Cez víkend otriasla Kanadou a vlastne celým svetom hrozná tragédia havárie autobusu plného juniorských hokejistov. Ľudia teraz hokejkou pred svojimi dverami si takto chcú uctiť ich pamiatku.

Blog
Klimatická zmena: scenáre vývoja

Klimatická zmena: scenáre vývoja

V súčasnosti sa problematika globálneho otepľovania a s tým súvisiacej zmeny klímy prezentuje veľmi často ako odborný (vedecký) problém, ktorého základným motívom je existencia alebo neexistencia tohto fenoménu. Druhou závažnou témou na diskusiu je nevyhnutnosť prijať opatrenia súvisiace s existenciou  (neexistenciou) globálnej zmeny klímy.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.