Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. apríl 2018

Hokejkou za Humboldt

Cez víkend otriasla Kanadou a vlastne celým svetom hrozná tragédia havárie autobusu plného juniorských hokejistov. Ľudia teraz hokejkou pred svojimi dverami si takto chcú uctiť ich pamiatku.
Hokejkou za Humboldt

V sobotu ráno sa Kanada zobudila do dňa, ktorému dominovala správa o tragickej zrážke autobusu a kamiónu v provincii Saskatchewan. Autobus plný hokejistov-juniorov v predchádzajúci večer nedorazil na svoj piaty playoff zápas. Šestnásť hráčov a personálu tímu Humboldt Broncos zahynulo a ďalší boli prevezení do nemocnice s rôznymi zraneniami. Hráči ich súpera Nipawin Hawks sa rýchlo cez správy a trénera dozvedeli, že zápas sa konať nebude.

Mnohí si kladú otázku, ako mohlo dôjsť k takémuto nešťastiu. Autobus na križovatke dvoch diaľnic mal prednosť. Kamión mal pred križovatkou značku “Stop” so svetelným značením. Nehoda sa stala o 17. hod., keď bolo ešte vidno. Šofér kamiónu mohol byť oslepený zapadajúcim slnkom, alebo biely autobus nevidel kvôli prítomnosti snehu v poliach pri ceste. Taktiež kamionistovi vo výhľade mohli prekážať stromy vedľa križovatky. Isté je, že ani niekoľko dní po havárii nebola verejnosť dostatočne informovaná o priebehu vyšetrovania.

Ďalšia obzvlášť traumatizujúca udalosť pre rodiny hokejistov súvisela s identifikáciou hráčov. Jeden z nich, Xavier Labelle, bol spočiatku vyhlásený za zosnulého. Na druhej strane Parker Tobin sa údajne nachádzal v intenzívnej starostlivosti nemocnice s viacerými zraneniami. Jeho rodičia, ktorí ho navštívili, si mysleli, že to je on. Napokon však vysvitlo, že došlo k strašnej zámene a Parker Tobin v skutočnosti pri havárii zomrel. Chlapec v nemocnici bol Xavier Labelle, pre ktorého rodinu zrazu zázračne akoby vstal z mŕtvych. Úrad vrchného koronera Saskatchewanu sa verejne za túto chybu neskôr ospravedlnil.

Kým sa prípad dostatočne vyšetrí a príde sa na to, prečo k takejto hroznej tragédii došlo, ľudia si kladú otázku o význame tejto udalosti. Prečo sa to stalo a ako sa dá z toho ponaučiť? Ako sa s tým vyrovnať?Veriaci zo Saskatchewanu a okolia sa zúčastňovali rôznych spomienkových obradov. Iní prispeli finančne na zbierku pre rodiny hráčov. Sociálnymi sieťami sa tiež šíri “hashtag” #SticksOutForHumboldt, pod ktorým ľudia vyzývajú iných oprieť si hokejku pred dvere svojho domu na pamiatku hráčov zosnulých a zranených. A gesto sa šíri po celom svete. Popri modlitbách by bolo pekné, keby sa toto sympatické gesto rozšírilo aj na Slovensko. Odpočinutie večné daj im Pane...

Zdroje:
National Post: 10. apríl 2018
Toronto Star: 11. apríl 2018
National Post: 11. apríl 2018
Foto: autor

Inzercia

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Smrť kanadského Soroša

Smrť kanadského Soroša

V slovenských médiách sa v poslednej dobe často spomína meno amerického podnikateľa a filantropa Georga Sorosa. Ale vedeli ste, že aj Kanada mala takpovediac svojho Sorosa? Bol ním Peter Munk.

Blog
Je viera každého osobná vec?

Je viera každého osobná vec?

V týchto dňoch som sa viac krát stretol s tým, ako sa niekto vyjadril, že duchovno, alebo viera je každého osobná vec. Dokonca v jednom prípade dotyčná osoba použila slovo intímna. Dá sa viera prežívať iba na osobnej rovine? Ja si to neviem predstaviť.

Blog
Film o apoštolovi Pavlovi

Film o apoštolovi Pavlovi (výber z blogov)

V tejto veľkonočnej dobe sa objavil v našich kinách film o apoštolovi Pavlovi. Prečítal som si niekoľko postrehov tých, ktorí si film už pozreli. Ja pridávam svoje postrehy v nádeji, že aspoň niektorým pomôžu. Pre mňa bol film inšpirujúci. V čom, to si prečítajte v nasledujúcich riadkoch.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.