Hokejkou za Humboldt

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hokejkou za Humboldt

Cez víkend otriasla Kanadou a vlastne celým svetom hrozná tragédia havárie autobusu plného juniorských hokejistov. Ľudia teraz hokejkou pred svojimi dverami si takto chcú uctiť ich pamiatku.

V sobotu ráno sa Kanada zobudila do dňa, ktorému dominovala správa o tragickej zrážke autobusu a kamiónu v provincii Saskatchewan. Autobus plný hokejistov-juniorov v predchádzajúci večer nedorazil na svoj piaty playoff zápas. Šestnásť hráčov a personálu tímu Humboldt Broncos zahynulo a ďalší boli prevezení do nemocnice s rôznymi zraneniami. Hráči ich súpera Nipawin Hawks sa rýchlo cez správy a trénera dozvedeli, že zápas sa konať nebude.

Mnohí si kladú otázku, ako mohlo dôjsť k takémuto nešťastiu. Autobus na križovatke dvoch diaľnic mal prednosť. Kamión mal pred križovatkou značku “Stop” so svetelným značením. Nehoda sa stala o 17. hod., keď bolo ešte vidno. Šofér kamiónu mohol byť oslepený zapadajúcim slnkom, alebo biely autobus nevidel kvôli prítomnosti snehu v poliach pri ceste. Taktiež kamionistovi vo výhľade mohli prekážať stromy vedľa križovatky. Isté je, že ani niekoľko dní po havárii nebola verejnosť dostatočne informovaná o priebehu vyšetrovania.

Ďalšia obzvlášť traumatizujúca udalosť pre rodiny hokejistov súvisela s identifikáciou hráčov. Jeden z nich, Xavier Labelle, bol spočiatku vyhlásený za zosnulého. Na druhej strane Parker Tobin sa údajne nachádzal v intenzívnej starostlivosti nemocnice s viacerými zraneniami. Jeho rodičia, ktorí ho navštívili, si mysleli, že to je on. Napokon však vysvitlo, že došlo k strašnej zámene a Parker Tobin v skutočnosti pri havárii zomrel. Chlapec v nemocnici bol Xavier Labelle, pre ktorého rodinu zrazu zázračne akoby vstal z mŕtvych. Úrad vrchného koronera Saskatchewanu sa verejne za túto chybu neskôr ospravedlnil.

Kým sa prípad dostatočne vyšetrí a príde sa na to, prečo k takejto hroznej tragédii došlo, ľudia si kladú otázku o význame tejto udalosti. Prečo sa to stalo a ako sa dá z toho ponaučiť? Ako sa s tým vyrovnať?Veriaci zo Saskatchewanu a okolia sa zúčastňovali rôznych spomienkových obradov. Iní prispeli finančne na zbierku pre rodiny hráčov. Sociálnymi sieťami sa tiež šíri “hashtag” #SticksOutForHumboldt, pod ktorým ľudia vyzývajú iných oprieť si hokejku pred dvere svojho domu na pamiatku hráčov zosnulých a zranených. A gesto sa šíri po celom svete. Popri modlitbách by bolo pekné, keby sa toto sympatické gesto rozšírilo aj na Slovensko. Odpočinutie večné daj im Pane...

Zdroje:
National Post: 10. apríl 2018
Toronto Star: 11. apríl 2018
National Post: 11. apríl 2018
Foto: autor

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo