Smrť kanadského Soroša

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Smrť kanadského Soroša

V slovenských médiách sa v poslednej dobe často spomína meno amerického podnikateľa a filantropa Georga Sorosa. Ale vedeli ste, že aj Kanada mala takpovediac svojho Sorosa? Bol ním Peter Munk.

Vo veku 90 rokov minulý týždeň zomrel v kruhu svojej rodiny Peter Munk. Bol známy hlavne svojou podnikateľskou činnosťou, ale nebál sa podporiť svojim bohatstvom aj dobročinné projekty. Roky stál na čele baníckeho gigantu Barrick Gold, ktorý bol zameraný na ťažbu zlata v rôznych kútoch sveta.

Peter Munk síce nebol politicky aktívny na úrovni Georga Sorosa, svoje kontakty s politikmi a vladármi si z titulu svojej pozície samozrejme udržiaval. Medzi jeho priateľov patril napríklad princ Charles a  jeho investori boli aj saudsko-arabská kráľovská rodina. Taktiež sa preslávil ako sponzor politických debát “The Munk Debates”, na ktorých vystúpili ľudia ako Tony Blair, Nigel Farage, a Henry Kissinger.

Peter Munk sa narodil v roku 1927 do bohatej židovskej rodiny v Budapešti. Počas 2. svetovej vojny sa jeho rodina zachránila pred deportáciou a dostala sa do Švajčiarska, kde mladý Peter začal študovať. Študijným pobytom v Kanade sa však v jeho živote všetko zmenilo. Ihneď si túto krajinu obľúbil a do konca života zdôrazňoval, ako bol Kanade vďačný, že ho nezištne prijala.

Už počas jeho štúdií sa v ňom začali prejavovať podnikateľské sklony, ktoré zdedil od svojho starého otca Gábora. Na štúdium si zarábal zberom tabaku a medzi jeho prvé biznis projekty patril predaj vianočných stromčekov. Na University of Toronto vyštudoval odbor elektrické inžinierstvo. To sa napokon prejavilo neskôr v jeho firme Clairetone, ktorá vyrábala hi-fi zvukové zostavy, a ku ktorej zákazníkov patrilo niekoľko celebrít. Táto etapa v jeho podnikateľskom živote nakoniec dopadla krachom.

Následne sa Peter Munk zameral na výstavbu dovolenkových letovísk vo Fidži a južnom pacifiku. Jedným z investorov tohto projektu bol saudsko-arabský obchodník so zbraňami Adnan Khashoggi. Neskôr Munka požiadal egyptský prezident o výstavbu turistického komplexu neďaleko piramíd v Gize. Egyptská strana v roku 1978 cúvla a Munk si medzinárodným súdom vysúdil odškodné $18 miliónov.

Najvýznamnejšia etapa Munkovho života však nastala v roku 1980 po návrate do Kanady, kedy založil firmu Barrick. Tá sa pretransformovala z ropného na banícky priemysel po kúpe malej zlatej bane v severnom Ontariu. Neskôr sa firma začala rozšírovať po Kanade, do USA a Afriky. V tomto období Munk taktiež spravoval firmu TrizecHahn, ktorá bola zameraná na nehnuteľnosti ako napr. Sears Tower v Chicagu alebo CN Tower v Toronte.

Ani ako 80 ročného Munka neopúšťali dobrodružné nápady v oblasti podnikania. Rozhodol sa odkúpiť starý sovietský námornícky prístav v Čiernej hore. Ten dal prerobiť na najväčšie  stredisko luxusných jácht v Stredozemnom mori s názvom Porto Montenegro.

Medzi jeho filantropické dedičstvo patrí kardiologické centrum v nemocnici Toronto General & Western Hospital alebo katedra The Munk School of Global Affairs na univerzite v Toronte. V 2016 po katastrofálnom požiari v meste Fort McMurray Peter Munk prispel sumou $1 milión na pomoc ľuďom, ktorí prišli o svoje domovy.

Peter Munk bol ženatý s manželkou Melanie, mal 5 detí a 14 vnúčat.


 

Zdroje: The Globe and Mail, 29. marec 2018
National Post, 29. marec 2018
Foto: https://flic.kr/p/HB4tfW


 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo