Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. marec 2018

Soľ, tanky a láska

Článok zaznel ako príhovor na Manifestácii za život a spravodlivosť pre všetkých.
Soľ, tanky a láska

Dobrý večer.

Vnímam na Slovensku dva extrémne póly kresťanských reakcií na verejný život. Na jednej strane sú tí, ktorí chcú byť s každým zadobre. Nevytŕčať, nebyť nepríjemný a svoje kresťanstvo zaparkovať v kostole, zbore. Soľ, ktorá stratila chuť.

Druhý extrém sú tí, ktorí by najradšej nasadli do tankov. Milujú kultúrnu vojnu a triedia a nálepkujú ľudí do dvoch táborov - my a tí druhí, podľa tej-ktorej práve aktuálnej hrozby.

Ani jeden z týchto extrémov nie je dobrým príkladom kresťanskej angažovanosti vo verejnom živote. Autenticky kresťanská odpoveď je náročnejšia. Musí nájsť stred medzi týmito extrémami.

Anton Neuwirth, veľká slovenská osobnosť 20. storočia, nám zanechal životné posolstvo, ktoré krátko a výstižne opisuje tento stred: „Liečiť zlo láskou!“

Ľudia, ktorí sa tu zišli pred 30 rokmi na sviečkovej manifestácii, neboli soľou, ktorá stratila chuť – nebáli  sa diagnostikovať spoločenské zlo a prejaviť túžbu ho zmeniť. Zároveň to neboli hluční bojovníci, ktorí odpovedajú zlom na zlo a používajú rovnaké metódy ako ich nepriateľ.  V ten večer ukázali celému Slovensku a svetu, ako kresťania menia svet: láskou. Láskou k Bohu, k Cirkvi, k sebe navzájom a k spoločnému dobru celého politického spoločenstva.

Inzercia

V ten večer ukázali celému Slovensku a svetu, ako kresťania menia svet: láskou. Zdieľať

Toto je pre mňa posolstvo sviečkovej manifestácie. Toto je podľa mňa výzva pre našu generáciu: nájsť originálne, konkrétne spôsoby, ako môžeme dnes liečiť rôzne formy spoločenského zla autentickou kresťanskou láskou.

Nech nám v tom Pán Boh pomáha.

 

Martin Luterán
rektor Kolégia Antona Neuwirtha

Príhovor zaznel na Manifestácii za život a spravodlivosť pre všetkých dňa 21. 3. 2018 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Inzercia

Kolégium Antona Neuwirtha je vzdelávacia inštitúcia, kde sa mladí ľudia učia kriticky myslieť, študujú diela velikánov západnej civilizácie, budujú priateľstvá a prehlbujú svoj duchovný život. Víziou Kolégia je, aby jeho absolventi - čokoľvek budú robiť, na akýchkoľvek miestach v spoločnosti - žili a pracovali čestne, spravodlivo a s ohľadom na spoločné dobro. Aby tak robili Slovensko lepšou krajinou pre všetkých nás. (Názory na tomto blogu sú osobnými názormi autorov jednotlivých článkov.) Viac informácii o Kolégiu nájdete na www.kolegium.org.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Stabilný génius (znovu) útočí

Stabilný génius (znovu) útočí

Prezident Trump vyhodil cez Twitter svojho ministra zahraničia. Tillerson bol napriek výhradám odborníkov pragmatik, ktorý sa snažil o racionálne vplývanie na svojho šéfa. Kde sa po jeho odchode ocitá americká zahraničná politika?

Blog
Kiska skončil

Kiska skončil

Prezident SR Andrej Kiska zrádza novembrový tábor v hodine dvanástej. U veľkej časti slušných ľudí skončil.