Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. marec 2018

Stabilný génius (znovu) útočí

Prezident Trump vyhodil cez Twitter svojho ministra zahraničia. Tillerson bol napriek výhradám odborníkov pragmatik, ktorý sa snažil o racionálne vplývanie na svojho šéfa. Kde sa po jeho odchode ocitá americká zahraničná politika?
Stabilný génius (znovu) útočí

„Os dospelých“  (vysokí činitelia kabinetu prezidenta Trumpa, ktorí sa doteraz na základe nepísaných pravidiel usilovali nevyspytateľného a prchkého prezidenta usmerniť prípadne odhovoriť od najbláznivejších výčinov) sa začína rozpadať. Prezident Trump cez Twitter (sic!) odvolal svojho ministra zahraničných vecí („Secretary of State“), Rexa Tillersona. T-Rex ešte ako manažér ropnej spoločnosti ExxonMobile, podpísal obchodnú dohodu s Putinom a kritizoval sankcie proti Rusku.

T-Rex veľmi rýchlo zistil, aké požiadavky a predstavy má (najmä) laická verejnosť, prípadne politický establishment  o úlohe „šéfdiplomata“. V ideovo-hodnotovej  rovine a strategických cieľoch americkej diplomacie predstavoval „dobrého policajta“ (zlým policajtom bol prirodzene šéf Bieleho Domu). Tvrdšie kritizoval putinovské Rusko, a európskych partnerov v NATO ubezpečoval o amerických záväzkoch. Zároveň bol však miernejší v otázkach iránskeho jadrového dohovoru (dedičstvo Obamovej administratívy, kde sa Trump pohráva s myšlienkou že od zmluvy jednostranne odstúpi), a tiež vo vzťahu k Severnej Kórei. Zatiaľ čo prezident v prípade severokórejského jadrového programu hrozil vojenským úderom, Tillerson zdôrazňoval potrebu hľadať diplomatické riešenie.

V reakcií na Trumpovo napínanie svalov na porade v Pentagone na jeseň 2017, sa nechal minister zahraničia údajne počuť že Trump je „poj***ný kretén“ („He is a fu*king moron“). Na otázku novinárskej obce, či tak svojho šéfa naozaj označil, odpovedal vyhýbavo, no celú vec nevylúčil. Zvyčajne popudlivý prezident celú vec komentoval, prirodzene, na Twitteri, no vyjadril skôr pobavenie ako zlosť: „Myslím si že ide o falošnú správu. Ale ak to naozaj povedal, myslím že by sme si mali porovnať výsledky IQ testovania, a myslím že aj viem, kto by zvíťazil!“

Táto udalosť zrejme predznačila Tillersonov odchod z Trumpovej administratívy. Pozorovatelia však už na jeseň tvrdili, že T-Rex plánoval podať demisiu kvôli nedostatočnej podpore Bieleho Domu a pracovnému štýlu prezidenta, ktorý sprevádzali konflikty a chaos. Nakoniec ho však viceprezident Mike Pence presvedčil, nech v kabinete zotrvá.  

‚„Štátny sekretár“ Tillerson patril k už spomenutej osi dospelých, a v rámci Trumpovej reality show v Bielom Dome predstavoval skôr jedného zo serióznejších, resp. príčetnejších účinkujúcich. Odborná verejnosť i komentátori však hodnotili ministrovu činnosť na čele diplomacie skôr kriticky a rozpačito.

Bývalý ropný magnát a dravý manažér chcel totiž ministerstvo zahraničia riadiť ako jednu z divízií Exxon-u. Usiloval sa o „zoštíhlenie“ ministerstva a v atmosfére Trumpovej jastrabej politiky, kde prezident favorizuje generálov a „hard power“ na úkor diplomacie, sa rezort nevyhol výrazným rozpočtovým škrtom. Navyše, Tillersonovi podľa pozorovateľov chýbal jemnocit na prácu s „ľudskými zdrojmi“, keďže práve zaslúžilí kariérni diplomati boli najväčšou pýchou i devízou ministerstva.

Inzercia

Zbor erudovaných profesionálov a predstaviteľov americkej diplomacie s dlhoročnými skúsenosťami sa mu tak postupne rozpadol. Dodnes nie sú obsadené niektoré kľúčové pozície, nevyhnutné pre riadny chod ministerstva i tvorbu zahraničnej politiky.

Konzervatívna komentátorka Jennifer Rubin od začiatku kritizuje Rexa Tillersona za jeho odklon od tradičnej americkej politiky hájenia ľudských práv všade vo svete, cez jeho chladný vzťah k médiám aj Kongresu,  až po rozvrat zahraničnej služby USA, len skonštatovala, že je dobré, že minister bol konečne „zbavený utrpenia“. Dlhoročný kariérny diplomat Eric Edelman, zase zhodnotil pôsobenie ex-ministra ako „nevýrazná poznámka pod čiarou v dejinách americkej diplomacie“, pričom predpovedal, že „bude trvať 15-20 rokov, kým sa americká zahraničná politika zotaví z tohto nezodpovedného riadenia“. Tillersonovu nomináciu i verejné pôsobenie tak môžeme pokojne zaradiť do katalógu argumentov voči dnes módnej vlne o „riadení štátu ako firmy.“

Posledný oficiálny úkon v úrade ministra zahraničia, bolo ostré odsúdenie vraždy ruského ex-špióna Škripala nervovým plynom v britskom meste Salisbury. T-Rex označil celú vec za „ohavný akt“, vyjadril solidaritu s Britániou a Rusko označil za „nezodpovedného hráča po celom svete, ktorý nerešpektuje suverenitu cudzích štátov, ani životy ich občanov.“ Príznačné je, že následne ho „Stabilný génius“ (tak o sebe písal prezident Trump na Twitteri, keď reagoval na obvinenie že je mentálne a intelektuálne nespôsobilý vykonávať úrad) znovu cez sociálnu sieť Twitter definitívne vyhodil z úradu, a nahradil ho doterajším šéfom CIA, bývalým členom Snemovne Reprezentantov, Mikeom Pompeom (na rozdiel od racionálnejších predstaviteľov kabinetu, pôsobí Pompeo ako Trumpovo menej okázalé dvojča a zásadne mu neprotirečí). Tlačový odbor Bieleho Domu následne poprel, že by za odvolaním Tillersona bolo jeho odsúdenie Ruska v súvislosti so Salisbury.

Zlá správa je, že napriek všetkému bol Tillerson pragmatik, ktorý si občas dovolil so svojim vrtošivým šéfom nesúhlasiť. „Dospelí“ sa však začínajú z Bieleho Domu nápadne vytrácať (Trump sa údajne chystá vyhodiť aj poradcu pre národnú bezpečnosť MacMastera)...Matka všetkých otázok je či ide znovu len o Twitterovi vrtoch, alebo sa prezidentovanie Stabilného génia vychýlilo do menej vypočítateľnejšej (a nebezpečnejšej) fázy...

Odporúčame

Blog
Kliatba Chamberlainovho dáždnika, Vol. 2.

Kliatba Chamberlainovho dáždnika, Vol. 2.

Ešte pred rokom, na jeseň 1938 bol oslavovaný ako prezieravý štátnik a hrdina, ktorý sa zaslúžil o mier v Európe, vo vojnových pomeroch sa z neho stala tragická postava, ktorá schytávala nemilosrdnú kritiku.

Blog
Kiska skončil

Kiska skončil

Prezident SR Andrej Kiska zrádza novembrový tábor v hodine dvanástej. U veľkej časti slušných ľudí skončil.