Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. marec 2018

Neľahká pozícia kanadských veriacich vo verejnom živote

Kanada sa stáva čím ďalej, tým viac, krajinou, kde osobné presvedčenie veriacich akoby nepatrilo do verejného života
Neľahká pozícia kanadských veriacich vo verejnom živote

Kým na Slovensku prebiehajú protesty za slušnejšiu krajinu, dozaista mnohí účastníci týchto pochodov sa zamýšľajú, prečo situácia dospela až do takéhoto štádia. A určite si aj kladú otázku, čo by mali zmeniť vo svojom osobnom živote, aby sa súčasná situácia zmenila.

V Kanade je situácia trošku odlišná. Avšak morálne dilemy sa taktiež vyskytujú. Do pozornosti kanadských veriacich sa v poslednej dobe častejšie dostáva problém pôsobenia vo verejnom živote. Konkrétne ide o problémy ako sa vysporiadať s legalizáciou asistovanej samovraždy, reproduktívnymi právami žien a štátom určenými smernicami ohľadom homosexuálnych menšín.

Charles Lewis v nedávnom článku spomína morálne dilemy, s ktorými sú kanadskí veriaci konfrontovaní. V prvom rade treba zdôrazniť, že "ortodoxné" cirkvi zažívajú rozmach, alebo si udržiavajú počet veriacich na rovnakej úrovni. Kým rímski katolíci si udržiavajú zhruba 40% podiel na spoločnosti, evanjelická a pentakostálna denominácia vzrástla na 10%. Naopak, unitárna cirkev, považovaná za jednu z najliberálnejších odnoží, sa prejavuje postupne klesajúcim počtom veriacich. 

S legalizáciou asistovanej samovraždy sa objavil problém výhrady vo svedomí veriacich lekárov. Podľa platnej legislavívy je povinný lekár, ktorý odmieta vykonať asistovanú samovraždu na žiadosť pacienta, takéhoto pacienta referovať lekárovi, ktorý takúto výhradu nemá. Kresťanské organizácie preto sa súdia o právo zachovať si svoj nábožensko-morálny postoj aj v profesnom živote. Súd v Ontariu v januári rozhodol, že práva pacientov majú prioritu pred svedomím lekárov.

V provincii Saskatchewan v roku 2011 boli viacerí komisári manželstva prinútení vykonať obrad manželstva na pároch rovnakého pohlavia napriek tomu, že im zákon umožňuje to odmietnuť z pozície svedomia.

V podobnom duchu bolo od roku 2006 šestnásť proti-potratových združení na univerzitách zrušených alebo im nebolo ani umožnené vzniknúť.

Inzercia

Profesionálne organizácie v provinciách Ontario, Britská Kolumbia a Nova Scotia odmietli udeliť akreditáciu absolventom Trinity Western University (evanjelickej právnickej školy), pretože jej kódex odmieta homosexuálne správanie. O tomto prípade ešte rozhodne kanadský Najvyšší súd.

Tohto roku boli niektoré cirkvi (ale aj liberálne médiá) pobúrené vládnou požiadavkou, aby žiadatelia (vrátane cirkví) o  pridelenie grantov na vytvorenie letných pracovných miest, súhlasili s požiadavkami na reprodukčné práva pre týchto zamestnancov. Po obrovskej odozve však musela kanadská vláda cúvnuť.

Christian Elia z Ligy pre katolícke civilné práva v článku naznačuje, že sekularizmus sa stal akoby novým náboženstvom a jeho "veriaci" sa vyznačujú horlivosťou nevídanou ani u rôznych náboženských skupín. David Mulroney, prezident St. Michael's College v Toronte, tvrdí, že veriaci by mali byť zahrnutí do všadeprítomých pravidiel na ochranu rôznorodosti. Podľa neho rôznorodosť a tolerancia sa ochraňuje priam až náboženským spôsobom, avšak často sa nevzťahuje na ochranu samotných náboženstiev.

Zdroje:
National Post - 17. marca 2018; Charles Lewis - Difficult Days for Religious Freedoms
Foto: Notre-Dame Basilica Montreal

Odporúčame

Blog
"Pražská kaviareň"

"Pražská kaviareň"

Združovať sa, rozprávať sa a byť aktívnym občanom sa na Slovensku dnes veľmi nenosí. My v Prahe sme si asi trochu bližší, sme totiž ďalej od domova.