Pán Arcibiskup, zvážte....!

Pán Arcibiskup, zvážte....!

Nenápadná správa hudobníka Jozefa Luptáka zo včerajšieho SME hovorí, že sme sa v Cirkvi za 29 rokov slobody takmer ničomu nenaučili.

Jozef Lupták je slušný človek, hudobník-violončelista; skôr nenápadný typ; a tak si vo vzťahu k rozhodnutiu Bratislavskej arcidiecézy  o cenzúre hudby a osoby Mariána Vargu zobral servítku pred ústa.

Autor tohto blogu hrá na akordeón - nástroji zvučnom a hlučnom, občas schopným zastúpiť celý orchester. A tak skúsim byť priamejší.

Rozhodnutie vedenia Arcidiecézy neumožniť konanie spomienkového koncertu za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Dóme Sv. Martina a to z dôvodu tak malicherného, akým je hudba Mariána Vargu, je strašidelné.

Nechce sa tomu ani veriť, v akých mentálnych svetoch a zákopoch sa najvyšší cirkevní hodnostári Slovenska pohybujú. Predvázajú strašlivú cirkevnú xenofóbiu "zhora" a pán farár Kuffa (inak môj obľúbenec) ju teraz predviedol "zospodu". Spústa bežých veriacich je takisto zmätených a nevedia komu-čomu vlastne veriť. Vidíte, páni biskupi, kam až vedie zanedbávanie svojich biskupských povinností a nekonanie dobrého?!

Nečakám od pána arcibiskupa Zvolenského (a jeho poručíka Haľka) nikdy žiadne zázraky - vlastne ma zaujali v celej svojej kariére iba dvakrát. Ale báť sa hudby Mariána Vargu (a jeho osoby, odkazu..) je stredovek. Pre pánov biskupov je to ešte horšia vizitka, ako keď sa ľudia na Slovensku zväčša boja aj vlastného tieňa...

Ukazuje sa definitívne, že od čias normalizácie sa za 29 rokov slobody večne mlčiaca väčšina slovenských biskupov vôbec nikam mentálne neposunula. Stále to isté kádrovanie, tá istá podozrievavosť, tá istá nedôverčivosť vočí blížnemu. A už len zákopy, granáty a kultúrne vojny. Pápež František je vám všetkým ukradnutý a houby platný!

Ako chceme ako katolíci spolupracovať napríklad so SAS (čo nás neminie...), ak nie sme schopní stolerovať čo i len hudbu Mariána Vargu. Ako sa chceme priblížiť k ateistom, inovercom, k ľuďom z okraja spoločnosti alebo z opačného brehu, keď nie sme schopní chvíľu počúvať hudbu jedného zaslúžilého veterána.

Absurdné.

Páni Zvolenskí a Haľko nie sú dobrými pastiermi. Sú slabými pastiermi a nedávajú dobrý príklad. Ich hlas zväčša vôbec nie je počuť a ak - je plný opatrnosti, fráz, neželanej neutrálnosti. Necítiť ich po ovčinci. Tak to vidím. Nepožívajú žiadnu prirodzenú autoritu a už dávno ničím (nikoho?) nezaujímajú. Ruky majú síce čisté - ale prázdne. Sú skôr typickými nudnými figúrami z výkladu. Tak, ako ich (väčšinou) mlčiaci kolegovia z KBS. Až tak to vidím.

A stále tvrdím, že najmä preto musel byť Bezák odstránený. Skrátka nezapadal do partie. Bože, hrozné....

Len mi je ľúto všetkých tých Saleziánov a našich Vincentínov a všetkých tých dobrých diel, ktoré sa na území všetkých slovenských diecéz dejú. Často z nadšenia jednotlivcov - laikov, z ich ochoty a dobrého srdca. Je mi ľúto, že majú pred svetom takúto biednu reprezentáciu!... :-( 

A propos - Arcibiskup Bezák bude dnes na tom koncerte a má vystúpiť aj s prejavom. Veľmi sa na neho teším:

https://www.facebook.com/events/541273022939657

Pán arcibiskup Zvolenský, pán Haľko a KBS: prosím, zvážte napísanie Pastierskeho listu k aktuálnym spoločensko-politickým udalostiam. Ale nebuďte v ňom formálni, zbabelí a nedospelí. Pomenujte v ňom veci priamo, a ponúknite v ňom riešenia. Na to ste tam a na to tam sedíte. 

A ak toho nie ste dlhodobo schopní - prosím, zvážte rezignáciu.

S úctou,

Peter+

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo