Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. marec 2018

Čo týždeň dal

Čo týždeň dal

Béla podmínoval Most

A vykonal politickú autodeštrukciu. Touto slovnou zmesou: TU (05:13) a TU. Ako ku tomu vtipne poznamenal istý redaktor: Tento Bugárov počin vojde do učebníc ako príklad novej politickej logiky – buď jedno, alebo druhé, alebo čokoľvek iné.
Update 19. 3: Dnes o tom vyšiel fajn článok: Logika tretej Bugárovej vety.

To, že Bugár čelí hrozbám fyzickej likvidácie a musel požiadať o policajnú ochranu, podľa môjho názoru len prirodzene vyplynulo z konfigurácie celého systému. Ergo, systém sa len ukázal taký, aký je: Prehnitý – v zmysle prerastenia skupín organizovaného zločinu so štátnymi štruktúrami vertikálne naprieč celou hierarchiou štátnych útvarov všemožného druhu, nevynímajúc ani najvyššie poschodia politiky.

Setup systému spolu-nastavovali niektorí (vládni) politici tak, aby v ňom bola realizovateľná (a zároveň trestne nepostihnuteľná) súčinnosť ľudí z rôznych úradov štátnej správy spolu s ľuďmi zo skupín organizovaného zločinu za účelom vlastného obohacovania sa na úkor verejných zdrojov. A to všetko v enormne vysokej miere. Tým počnúc a končiac až vraždou novinára na objednávku – pre systém nepohodlného novinára, ktorý na to všetko odvážne poukazoval, aj keď spolu s jeho túžbou po spravodlivosti evidentne ťahali za kratší koniec.

Nastávajúci premiér

Pellegrini svojím úvodným prejavom, počtom slov nula, zreteľne vyjadril to, o čom bude jeho pôsobenie na poste ministerského predsedu: TU (druhé video)

R. Fico počas toho vystúpenia povedal, a hovoril len on, že „bude nastávajúcemu premiérovi kryť chrbát“. Môžeme to medzi riadkami prečítať aj tak, že Fico sa bude skrývať za chrbát budúceho premiéra, lebo ho dobehla vlastná minulosť a mal by byť vydaný do rúk spravodlivosti. Dokiaľ je však priamo-nepriamo prítomný na úrade vlády, nikto mu nič nemôže. Podobne ako keď sa deti hrajú na naháňačku a majú svoje „miesto útočišťa“ (porov. Biblia, kniha Jozue, kap. 20), kde keď sa dostane naháňaná osoba, tak nikto jej tam nič nemôže urobiť (moje dcéry to pri naháňačke volajú čik-čik).

Najlepší text

V porovnaní s minulým piatkom (9. marca 2018), kedy príhovory rečníkov obsahovali značné percento nudných klišé a fráz, ktorým chvíľami nechýbal ani fádny moralistický pátos, boli prejavy tribúnov ľudu na ostatnom piatkovom zhromaždení v Bratislave oveľa ostrejšie, emotívnejšie a hlavne viac k veci.

Inzercia

Najlepší text podľa mňa predniesol kazateľ Cirkvi bratskej na zhromaždení v Leviciach. Dodatočne som si ho prečítal TU.

Ad KDH

Najlepší diskusný príspevok som si prečítal niekde pod článkom TU.

Autor komentára pripomenul nie tak dávnu históriu, kedy sa na sneme rozhodovalo, či ísť do vlády so Smerom alebo nie. Vo svetle udalostí posledných týždňov má táto spomienka zvláštnu príchuť. Hnutie to vtedy „ustálo“ iba vďaka tomu, že Fico sa na nich z vysoka... Osobnosti, ktoré vtedy rozhodne nesúhlasili so spoluprácou s Ficom, boli z KDH odídené.

Zostali tam vôbec ešte nejaké? Výraznejšie politické osobnosti. Podľa mňa (zatiaľ) nie, minimálne ich nevidno*. Myslím si, že aj preto sa včera na sneme rozhodli, že proces ďalšej politickej revitalizácie hnutia bude naďalej na pleciach odborníka na projektový manažment a jeho omladeného manažérskeho tímu.

*) Ospravedlňujem sa pani Záborskej a ďalším, pretože v ostatnom čase sa pri pohľade zvonka dali vnímať ich aktivity skôr viac ako diplomatické než politické.

Najlepší transparent

Odporúčame

Blog
Ako vyzerá nová trauma Petra Tkačenka

Ako vyzerá nová trauma Petra Tkačenka

Potvrdenie Alojza Hlinu vo funkcii predsedu Kresťanskodemokratického hnutia je dobrou správou pre všetkých zúčastnených („pravičiarov“ a pravičiarov). Teda pre SaS, OLaNO a Sme rodina. Vašečka by bol z toho pohľadu pre liberálov horšou správou. Toto vlieva do hláv svojich čitateľov komentátor SME. Nerozumiem.