Ako vyzerá nová trauma Petra Tkačenka

Ako vyzerá nová trauma Petra Tkačenka

Potvrdenie Alojza Hlinu vo funkcii predsedu Kresťanskodemokratického hnutia je dobrou správou pre všetkých zúčastnených („pravičiarov“ a pravičiarov). Teda pre SaS, OLaNO a Sme rodina. Vašečka by bol z toho pohľadu pre liberálov horšou správou. Toto vlieva do hláv svojich čitateľov komentátor SME. Nerozumiem.

Čo by sa stalo, keby bol zvolený Richard Vašečka? Pre vyššie menované tri strany by to bolo zlou správou? A keď – tak prečo?

Komentátor denníka SME Peter Tkačenko presne v tomto zmysle dnes napísal na nového predsedu KDH "ódu na radosť", pričom u Richarda Vašečku diagnostikoval „traumu“ (SME, 18. 03. 2018). Poznajúc staršie komentáre autora, ani ma to veľmi neprekvapilo. Ale predsa – prečo sa bude podľa pána Tkačenka lepšie spolupracovať Sulíkovi, Matovičovi a Kollárovi s Hlinom ako s Vašečkom? Veď práve Hlinova prchkosť a konfliktnosť sú verejne známe, presne tak, ako Vašečkova schopnosť pokojnej, a zároveň konštruktívnej komunikácie aj s názorovými či ideologickými oponentmi. Prečo teda kovaní liberáli chvália Hlinu a tešia sa z Vašečkovej "akože traumy“?

Zopár citácií z komentárov pána Tkačenka:

 • „...Hlina totiž systematicky, hoci s výkyvmi, pracuje na preformátovaní kovanej bigotno-katolíckej strany na konzervatívnu proeurópsku partaj.
 • Najnovším príkladom sekularizácie boli Hlinove slová, že by chcel medzi svojich voličov získať aj ateistov a že mu prekáža, ak niekto hľadá gender ideológiu aj v zákone o energetike...“    13. 11. 2017

Po sobotnom volebnom sneme KDH sa zase ten istý komentátor vytešoval, že:

 • „...je verejným tajomstvom, že sa (Hlina) nenápadne usiluje o jemný príklon k sekulárnemu konzervativizmu na spôsob západoeurópskych kresťanských demokracií...“     18. 03. 2018

Čitatelia denníka SME musia byť šťastní – KDH pod Hinovým vedením bude so „zúčastnenými“ (teda s SaS, OLaNO, Sme rodina) spolupracovať pružnejšie a povoľnejšie, ako pod prípadným Vašečkovým vedením. Veď – tak to píšu aj v liberálnych novinách a majú z toho tiež radosť. Dobre - toľko Tkačenko.

Čo však hovorí samotný Hlina:

„...KDH neopustí konzervatívny priestor v prospech iných strán. Dokonca to vyzerá tak, že budeme rásť. Snaží sa nám tu pliesť aj Sulíkova strana. Môže si podať ku nám prihlášku, ale my mu povieme, že ho nevezmene. Do nášho rybníka si nikoho nepustíme,"    11. 06. 2016

- zdá sa to niekomu ako "sekularizácia KDH"?

Na prvej tlačovke, tesne po svojom opätovnom zvolení Alojz Hlina oznámil, že sme svedkami udalostí, na konci ktorých bude KDH ako veľká, silná, rešpektovaná a moderná kresťanskodemokratická strana. Na otázku pána Kordu (to je ten „Eňo“, keby niekto nevedel), čo si Hlina predstavuje pod pojmom „moderná“, nech uvedie konkrétne 2 – 3 veci, ktoré by ju – stranu – mali odlíšiť od tej bývalej strany, či hnutia, Hlina odpovedal:

„... moderná kresťanskodemokratická strana zohľadňuje vizuálnu stránku prezentácie, emočnú stránku prezentácie, ale ... hlavne obsahovú – a tam máme VŠETKO UŽ DÁVNO POVEDANÉ, dávno zapísané, len to teraz potrebujeme dostať do regálu...“ - teda "dávno povedané"

Na dodatočnú otázku novinára, že čo sú predsa aspoň jedna, dve veci, ktoré by mali nové KDH oddeliť od bývalého, Hlina odpovedal: „Hlavne sila.“ – zdá sa to byť odpoveď sekularizovaného konzervatívca? Je tu niekde náznak toho, že KDH sa ide „sekulárne preformátovať“ pod Hlinovým vedením? Petrovi Tkačenkovi sa to tak zdá...

Na samotnom sneme sa Alojz Hlina delegátom prihováral okrem iného aj týmito výrokmi:

 • Nie sme predajňa so zmiešaným tovarom...
 • Nikto nikdy nemôže čakať, že KDH za ním príde kolenčaky. Nikto nikdy. A už vôbec nie liberáli. KDH nikdy k liberálom kolenačky nepríde.
 • Nemusíme hovoriť, že sa musíme dohodnúť s Kollárom. My urobme tak, aby sme sa nemuseli dohodnúť s Kollárom.
 • Len a len silné KDH dokáže to, čo máme v našom hodnotovom vybavení.
 • Len a len silné KDH dokáže ochrániť rodinu, dokáže ochrániť život.
 • Slabé KDH, uplakané KDH, frustrované KDH nervózne KDH, zatrpknuté KDH, v kúte plačúce, že ho nikto nevolí – nepomôže TEJTO AGENDE.
 • Len a len silné KDH – to je cesta pre nás.
 • Kresťanskí demokrati musia byť kresťanskí, skutočne kresťanskí, musia mať tie témy, ktoré máme, hodnotové témy, musíme sa ich držať, a všetci ostatní musia vedieť: „Pozor - KDH, zle je!“ – Ani milimeter! Ani milimeter! Z tých našich hodnotových tém - ani milimeter!
 • Takí musíme byť, a keď takí budeme, tak budeme silnou, naozaj silnou konzervatívnou stranou, takou, akou vždycky KDH malo byť.

 

Neviem teda, v akom vesmíre prežíva Peter Tkačenko. Ale jeho tézy, ktoré nalieva do vedomia a podvedomia čitateľov komentárov na SME, sú alebo z iného vesmíru, alebo jednoducho zlomyseľné.

Teda – prečo sa liberáli vytešujú z „traumatizovaného“ Vašečku a prečo oslavujú „sekularizovaného“ Hlinu? Možno jednoducho chcú, aby ich čitatelia tomu uverili, že to tak je, že Hlina je liberálny a dá sa s ním dohodnúť skôr, ako s Vašečkom. Lebo o čo viac ich čitatelia (teda voliči SaS  a OLaNO) uveria, že KDH je pod Hlinovým vedením prístupnejšie na rôzne kompromisy, o to ťažšie to bude mať Kresťanskodemokratické hnutie pri tvorbe koaličnej dohody, napríklad aj s Istanbulským dohovorom, aj s LGBTI friendly agendou. 

Mali by sme "im" pripomenúť, že Kresťanskodemokratické hnutie ústami novozvoleného predsedu v oblasti prirodzeného zákona neuhne "Ani milimeter! Ani milimeter". Aby nezabudli - "Z tých našich hodnotových tém - ani milimeter!"

A mali by sme si to pamätať aj my - aby na to nové vedenie nezabudlo tiež. Teda - odkiaľ sme prišli a kam smerujeme...

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo