Ešte sa nevzdávajme

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ešte sa nevzdávajme

Uplynulý týždeň v slovenskej politike priniesol zásadné zmeny na dôležitých riadiacich postoch v štáte. Priniesol však aj zmenu v spoločnosti?

Hneď v pondelok, podľa predpokladov, odstúpil minister vnútra R. Kaliňák. Keď sa už schyľovalo k predčasným voľbám a dohadoval sa dátum, demisiu podala aj vláda na čele s R. Ficom. Dve veľmi dôležité udalosti, ktoré ak by sa boli bývali stali pred dvomi týždňami, zrejme by to slovenskej občianskej spoločnosti stačilo. Dnes to už však nestačí.

Včera, 16.3.2018, sa znova konali masové protesty po celej krajine s viac ako 60-tisícmi ľuďmi len v Bratislave. Na proteste sa zhromaždilo dokonca viac ľudí, ako minulý týždeň, keď dav požadoval koniec R. Fica a R. Kaliňáka. Znova vystúpili herci, umelci, aktivisti, novinári a osobnosti verejného života. Atmosféra však bola diametrálne odlišná od minulotýždňového protestu. Vo vzduchu bolo cítiť viac napätia, frustrácie, hnevu. Nemalou dávkou tomu prispieva sám expremiér, ktorý deň predtým podával prezidentovi demisiu s „pokornou“ dávkou arogancie. Aj tento výsmech do tváre všetkých slušných ľudí, s dôvetkom, ja neodchádzam, ostávam novej vláde kryť chrbát, znamenal nárast počtu protestujúcich v uliciach.

V tejto situácii je jasné, že nestačí vymeniť politické bábky a krajina si žiada systémovú zmenu. Dav včera neoblomne vyjadril svoju požiadavku predčasných volieb, ktoré sa javia, ako jediným východiskom z tejto krízy. Kríza politická bola odstúpením Robertov a demisiou vlády zažehnaná, hoci neskoro. Kríza spoločenská však pretrváva.

Nasledujúce dni ukážu, či sa politická situácia ustáli, alebo napätie v spoločnosti je ešte iba pred svojou kulmináciou. Tak, či onak, natíska sa otázka smerujúca k nám z rôznych strán: Zmenia voľby niečo? Je na slovenskej politickej scéne niečo lepšie = schopnejšie vládnuť? Odpoveď je, žiaľ, zatiaľ stále nie. Pri predčasných voľbách dokonca hrozí, že sa nestihnú ani sformovať novovznikajúce strany – Spolu, PS, Toska (ešte žije?).

Dnes sa však stala zaujímavá vec, post predsedu kresťanských demokratov obhájil Alojz Hlina a s ním sa KDH znova vracia do hry. Je čas obmeniť starých funkcionárov, ktorým nepomohlo ani nalákanie R. Vašečku do „ich“ strany, ten zrejme aj v dobrej viere chcel potiahnuť KDH ešte vyššie. Najbližšie obdobie ukáže skutočný potenciál KDH a Alojza Hlinu pritiahnuť k sebe aj znechutených voličov Smeru. Držím palce!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora