5 nesprávnych dôvodov, prečo v piatok neprísť na pochod

5 nesprávnych dôvodov, prečo v piatok neprísť na pochod

Existuje veľa dôvodov, prečo sa môžeme rozhodnúť na protest neísť. Tu je niekoľko z nich—tých nesprávnych.

Záleží mi na Slovenskej politickej situácii, ale pochody nič nezmenia

Práve naopak. Protesty sú jediným legálnym spôsobom, ako občania môžu vyjadriť svoju nespokojnosť. Rozdiel medzi predčasnými voľbami a prevratom je v tom, že to prvé sa deje v rámci zákonom ustanovených pravidiel našej demokracie, kým to druhé násilím, podpaľovaním domov a zabíjaním. Zvolili sme si vládu, ktorá tam teraz je, a nemáme právo ju zvrhnúť násilne. Jediné, čo môžeme robiť, je dávať im jasne najavo, že ich tam nechceme.

A akákoľvek slušná vláda by ustúpila už oveľa skôr, lebo vôľa ľudí je na Slovensku dávno jasná. My ale máme do činenia s ľuďmi, ktorí svoje svedomie dávno zahodili a to, čo chcú občania, im je úplne ukradnuté. A majú nás v šachu, lebo vedia, že sme a chceme byť lepší ako oni, a preto budeme dodržiavať pravidlá. Nebudeme násilní a nebudeme hádzať dlažobnými kockami. Oni to vedia, a preto si myslia, že nás môžu ignorovať.

Hráme s nimi psychologickú hru. A o to tu ide. Naše protesty, to sú útoky na ich pešiakov, jednotlivcov. A kým útočíme, oni musia nejako reagovať a môžu spraviť chybu. Pred pár dňami sme videli, že Fico aj Kaliňák boli pred psychickým zrútením. Dnešné dni im pribehol na pomoc Bugár a Danko, a oni nabrali druhý dych. Ale verte mi, že ich táto situácia vyčerpáva viac, než nás. Skôr či neskôr to nezvládnu a budú musieť uznať porážku. My na nich len musíme vyvíjať tlak dovtedy, kým sa tak nestane. A neprotestovať znamená vzdať sa, lebo protest je podľa pravidiel hry jediný ťah, ktorý na nich máme.

Je to legitímna vláda. Ľudia majú, čo si zvolili, a preto nemajú právo teraz protestovať

Toto je pravda len zčasti. Z tej prvej a menšej: áno, je to legitímna vláda.

Ale ľudia očividne nemajú to, čo si zvolili. Veď je to jasné; keby mali, tak by predsa neprotestovali. Naozaj chceme veriť ich vymysleným teóriám, že je to celé naplánované zo zahraničia a že to, čo ľudia cítia, je len výsledok manipulácie od opozície? Veriť, že opozícia zmanipulovala také davy ľudí, keď ich toľko nedokázala ani presvedčiť, aby ich volili? Opozícia, o ktorej Fico, Danko aj Bugár tvrdia, že je tak slabá, že—slovami Pellegriniho—“Boh chráň túto krajinu, ak budú predčasné voľby a ona sa dostane do vlády“?

Kto by večer vychádzal do ulíc, keby bol spokojný a dostal to, čo si zvolil? Ja som si určite nepredstavoval ako svoju ideálnu piatkovú aktivitu protest, a popravde, nemal som byť ani na Slovensku. A je teraz naozaj jedno, z akého dôvodu sa ľudia “zobudili” až teraz. Či je to vražda dvoch mladých ľudí; Ficova neskutočná arogantnosť za posledné týždne; to, ako nám tam všetci úplne bez hanby klamú do tváre; alebo prostý fakt, že pohár trpezlivosti akosi pretiekol. Chcete “vytrestať” ľudí za to, že si zle zvolili, tým, že teraz, keď si konečne uvedomili svoju chybu, ich v tom nepodporíte? Ako chcete vychovávať svoje deti s takýmto postojom?

Kto ich nahradí? Nemáme žiadnu alternatívu a nie je isté, že tí, čo prídu po nich, budú lepší

Ak máte tento argument, skúste prosím pouvažovať, či ste naňho naozaj prišli vy sami, "vlastnou hlavou" :). Kým koalícia sa oháňa tým, že opozícia nás manipuluje, v skutočnosti to veľmi šikovne robia oni sami. Presne touto argumentáciou nás totiž Fico a všetci z jeho strany kŕmia celú tú dobu. Opakovaná lož sa stáva pravdou, a tak mnohí z nás uverili, že tento svet, tento štát, tento národ, my, naše deti a pekár a kvetinárka odvedľa naozaj nedokážeme fungovať bez SMERu. Očividne je to ich stratégia, ako z tejto situácie vykľučkovať, a zdá sa, že im vychádza. Bez nich všetko ľahne popolom, nastane úplná anarchia, nestabilita a nikto nebude vedieť, čo ďalej.

Chcú nás presvedčiť, že teraz všetko funguje a o to všetko prídeme, ak vláda padne. Ale skutočnosť je taká, že ak teraz niečo funguje, tak je to napriek tomu, že vládne koalícia, ktorú tam máme. Návrhy zákonov nepodávajú poslanci SMERu, a ak sa tu niekto o niečo snaží, tak je to—napriek kriku Matoviča—opozícia s ich "malými” snahami. Keď sa niečo v SMERe aktivizuje, tak je to v drvivej väčšine preto, lebo niekde sa uvoľnili nejaké peniaze a treba ich preprať.

Nie všetko, čo je v hlave, hlavou prešlo. Mnohí máme myšlienku “anarchie bez SMERu" v hlave len preto, že nám ju za posledné tri týždne stokrát zopakovali. A je to proste klamstvo. Ak tu má niekto konkrétne vízie pre Slovensko, tak je to opozícia. Koalícia má len vízie pre svoju vlastnú budúcnosť. Nanešťastie to pre nás znamená budúcnosť horšiu.

A nie, nie je isté, že tí, čo nastúpia po nich, budú lepší. Ale sú tu veľmi, veľmi dobré indície, ktoré nám dávajú nádej, že to tak bude. Keď sa rozhodujeme o svojom životnom partnerovi, tiež nevieme naisto, že bude navždy skvelý. Ale robíme všetko preto, aby sme vybrali toho najlepšieho či tú najlepšiu. Naozaj je súčasná vláda to úplne najlepšie, čo si viete pre Slovensko a pre seba predstaviť?

Je jedno, kto vládne. Aj tak sú tam všetci rovnakí

Mám pre vás jednu novinku. Politici sú ľudia. Poznáte vo svojom okolí dvoch ľudí, ktorí sú úplne, presne rovnako dobrí alebo zlí? Nie. Pretože každý človek je jedinečný a nikto z nás na svete nie je dvakrát. A presne tak je to s politikmi. Každý z nich má v sebe niečo dobré aj zlé (áno, aj Fico) a každý to má v sebe “namixované” v inej kombinácii. V každom z nich (áno, aj v nás) je zlo odlišne prítomné a odlišne vládne, každý z nich s nim odlišne a do odlišnej miery bojuje alebo nebojuje. Každý z nich si v inom momente povie “tak toto už nie”. Možno tam všetci pokradli svojich desať miliónov; ale hádajte čo: niektorí ich pokradli aj sto. A jeden z nich ich ukradne aj keby čo bolo, a druhý si to nedovolí spraviť v zdravotníctve, lebo tam ide o ľudský život (a jeho babka možno práve kvôli tomu umrela a preto si to bude vždy pamätať). Je predsa rozdiel, ktorý z nich bude sedieť na poste ministra.

Ak po tomto všetkom chcete tvrdiť, že sú všetci rovnakí, a že je jedno, kto vládne, tak mi je ľúto, ale asi vnímate veci príliš povrchne, aby sa tie rozdiely prejavili. V konečnom dôsledku tu predsa ide o to, že do každého sektoru štát dáva obmedzené množstvo peňazí, a ak sa všetky pokradnú, tak ten sektor logicky nemôže fungovať. A ak sa pokradne menej, tak bude fungovať lepšie. Ak sa pokradne len o trošičku menej, stále bude lepšie fungovať. A to platí pre školstvo, zdravotníctvo, políciu aj súdy. A so všetkými bude mať každý z nás počas svojho života nejakú skúsenosť. Že neveríme v ideál, že sa nepokradne nič, neznamená, že rovno prestaneme rozlišovať medzi “málo" a “mnoho".

Podporujem protesty, ale naozaj nemôžem prísť

Tomuto veľmi dobre rozumiem. Naozaj. Všetci máme svoje zodpovednosti a je mnoho vecí, ktoré sú nám oveľa bližšie a oveľa viac pod našou kontrolou, resp. v našej sfére vplyvu.

Moja osobná účasť sa môže zdať zanedbateľná. Ak bolo minulý týždeň v Bratislave 50.000 ľudí, tak sa síce môžem cítiť len ako “jeden z”, ale som v skutočnosti hrozne dôležitý "jeden z”—bezo mňa by to totiž nebolo 50 tisíc, ale "49 a niečo”. Prestaňme si už myslieť, že jednotlivec nič nezaváži, a prestaňme sa na to vyhovárať sami pred sebou. AK neprídem, miesto, na ktorom by som stál, ostane prázdne. Aj keby sa naňho presunul iný, vznikne prázdno niekde inde. Budem tam chýbať a budete tam chýbať aj vy. A oni si z toho zase vyvodia, že moc môže vyhrať nad pravdou.

Ja osobne mám naozaj veľa dôvodov, ktoré mi hovoria v prospech toho, aby som na protest nešiel. Skutočná otázka, ktorú by si každý z nás mal položiť, je ale táto: Čo také dôležité budem v piatok robiť, že mi to dáva dobrý dôvod neprísť na protest? Zúčastniť sa ho totiž veľa nestojí—stačí prísť. Ak sa teda rozhodnem tam nebyť, mal by som namiesto toho robiť niečo naozaj dôležité, nutné a nepreložiteľné.

Ak si totiž ani teraz a na toto neviem nájsť čas, tak kedy a na čo? A kto ma nahradí na mojom mieste?

 


(Foto: Joe Klamar/AFP/Getty Images)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora