Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. marec 2018

Slovenská kríza - nálady v zákopoch

Ako to dopadne tam hore závisí aj od toho, čo sa odohráva tu dole, medzi pospolitým ľudom. Moja sonda síce nie je reprezentatívnou správou, ale myslím, že aspoň ilustrujúcou rôzne spoločenské prúdy... Apropó, ste si istí, že vy ste zaradení správne?
Slovenská kríza - nálady v zákopoch

Aj keď teraz je to skôr v štádiu „psy si zaštekali, karavána ide ďalej s nezmeneným počtom hrbov“, ešte v prvej polovici týždňa, keď vďaka iluzionistovi Bugárovi boli predčasné voľby zaradené na denné menu, vyplávalo zo spoluobčanov veľa paniky z možnej vlády opozície. Nielen na sociálnych sieťach a určitých stránkach, ale aj formou virálne šírených príloh mailov sa mobilizovala nezanedbateľná časť populácie pod neoficiálnym heslom „Pánbohzaplať ponížene aj za Smerokraciu, len nech nás nereprezentuje to opozičné panoptikum hrôzy.“

Danko vytiahol vo večernom vyhlásení 14. 3. neoriginálny motív – možno dokonca v nádeji, že bude vtipný, ťažko to pri ňom odhadnúť – a síce v imaginatívnom rozhovore s novinárom mu vraj kázal zatvoriť oči a predstaviť si alternatívne zloženie vlády, pričom vymenoval v niekoľkých ministerských funkciách opozičných politikov. Na facebooku to v podobe fotografického žartu kolovalo už dva dni. No argument typu „Voľte nás! – nie preto, že si to zaslúžime, ale preto, lebo nikoho lepšieho nemáte“ sme od premiéra počuli už pred niekoľkými mesiacmi a už vtedy som ho považoval za zúfalé uchyľovanie sa k otvorenému cynizmu, keď už ani nemá cenu snažiť sa očistiť. Že to na mňa tento týždeň začnú vyťahovať rôzni známi a kolegovia, to bolo ešte väčším prekvapením. Niektorí strašia Matovičom, iní hovoria o nitkách ťahaných z pozadia ďaleko významnejšieho a utajenejšieho ako nejaký obyčajný Soros! Hádam sa neprepožičiame na tieto ich vysoké hry, vyrátané s dlhodobou perspektívou?! No dobre, ale čo z toho teda vyplýva – pýtam sa ich... Že ďalej necháme pomery na Slovensku tak, ako sú? Je naozaj zlo, ktoré poznáme, lepšou alternatívou ako hocičo iné, čo by mohol vývoj priniesť? (Pardón, nie vývoj, ale jemne manipulované sprisahanie.) Na to mi však nik neodpovedá - buď odpoveď nemajú alebo sa nechcú priznať k robkofílii, neviem - iba sa na mňa na... (srdia). Ako som však upozorňoval už v predošlom blogu: To, že aj otupenie súčasného odporu niekomu priamo veľmi vyhovuje, a teda predsa len hrajú niečiu hru, to už týmto „zasvätencom“ akosi neprekáža.

V línii  názoru „súčasná opozícia = bŕŕ a fuj!“ sa drží napríklad rozosielaný pamflet proti Sulíkovmu návrhu odvodového bonusu, vraj od JUDr. Emílie Kršíkovej (spriaznenkyne Viery Tomanovej). Poslúžil dobre aj teraz, napriek tomu, že Sulík naň na svojej stránke reagoval a vyvracal niektoré tvrdenia už v 2016. Nejdem posudzovať, či hovorí viac pravdy on alebo ona - nemám to naštudované, tak dajme tomu, že hoci aj Kršíková. No samotný fakt, že sa nereaguje už na Sulíkove protiargumenty, ale vytiahol sa pôvodný text, ako náhle vzrástli šance SaS dostať sa k vláde, o niečom vypovedá.

Ďalší link, ktorý mi bol nezištne hromadne zaslaný, obsahuje text Eda Chmelára „Nedajte sa zmanipulovať, oligarchia sa nedá poraziť voľbami.“ Tomuto už rozumiem lepšie ako sociálno-ekonomickej reforme a naozaj sa zdá, že to má niečo do seba: u nás má totiž nejaké maslo na hlave a silné podnikateľské väzby asi každá etablovaná politická strana, takže by sa dalo súhlasiť, že prebratie oprát do iných rúk neodstráni nešváry. Chmelár však neostáva iba pri odmietnutí podporiť opozíciu vo výmene vlády, ponúka aj alternatívne riešenie. Medzi desiatimi navrhovanými požiadavkami je vytvorenie úradníckej vlády. Naozaj mi nikto z politikov nevysvetlil, čo je na tom nápade také zlé, keď v Čechách to vraj výborne fungovalo. Akurát Danko komentoval, že to „nie je ani ryba, ani rak“ – nuž, mne sa vidí, že o tomto výroku zas možno povedať, že to nie je ani vysvetlenie, ani poézia, ani argument. Kde ostalo to niekdajšie predvolebné heslo, ktorým Fico sľuboval zastaviť obohacovanie sa za Mečiara aj Dzurindu „Nie je dôležité, či je mačka čierna alebo biela, hlavne nech chytá myši“? Ak by to predsa bolo funkčné, môže byť jedno, či si to pomenujeme ryba, rak alebo lochnesska.

Prvým problémom však je, že realizácia takéhoto ideálneho scenára s 10 požiadavkami na očistu spoločnosti je utópia. Najprv treba odstrihnúť súčasnú politickú reprezentáciu od moci, inej cesty asi niet. Oni sa jej dobrovoľne nevzdajú (to by si mnohí rovno mohli baliť pyžamo a zubnú kefku do väzby), chce to silný široko-spoločenský tlak, a ako si Chmelár predstavuje osvojenie si síce rozumného, ale podrobnejšieho a komplexnejšieho návrhu slovenskou verejnosťou, to nevysvetlil... 10 súvetí sa skanduje ťažko, a parlamentnou cestou nie je za súčasného stavu šanca ich presadiť. Takže: pekná teória, ale praxou je nemiznúci úškrn zhulenej Mony Lízy v podaní ex-premiéra.

Väčší problém mám však s inou vecou... Vraj „Jeden z najhorších výrokov, ktorý v tejto súvislosti zaznel, bolo vyjadrenie prezidenta Kisku, že aj keby sa zistilo, že vražda nemá nič spoločné s touto vládou, táto vláda musí padnúť. Toto spájanie nesúvisiacich vecí je v právnom štáte absolútne neprijateľné.“ Lenže spájajú ich práve Chmelár a v prvom rade Fico & co. Protesty a požadovaný pád vlády tu nie sú kvôli vražde, ale kvôli pomerom na Slovensku, ktoré sa po tejto vražde iba viac rozmazali na verejnosti! Kauzy a odhalenia tu síce boli aj predtým, teraz si však v mimoriadnej situácii získali neporovnateľnú pozornosť. A vražda investigatívneho novinára mimoriadnou situáciou je! (Dúfajme, že aj ostane – že si na také veci nezvykneme ako na toľké iné.) Netreba prácne dedukovať, prečo Fico od začiatku demagogicky posunul zmysel prezidentovho vystúpenia - že je mu vraj jedno, aký bol motív dvojnásobnej vraždy. Kiska však nič tak nepovedal – povedal len niečo v tom zmysle, že bez ohľadu na motív, spoločnosť už nebude rovnaká, lebo sa odkryli nehorázne skutočnosti – konkrétne „veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža všeobecnú slovenskú realitu“. Pripúšťam, že to nebolo dosť šťastne sformulované, ale hádam nejdeme predstierať, že inteligentní ľudia ako Fico a Chmelár by v testovaní žiakov PISA neprešli kvôli problému s porozumením čítaného a počutého textu. Spoločne tiež opakujú mantru o zneužití tragédie opozíciou – ale ak opozícia niečo využíva, prípadne „zneužíva“, na svoje politické ciele, tak nespokojnosť s daným stavom, aký tu bol a na ktorý práve J. Kuciak usilovne poukazoval. Vari sa tým pamiatka zavraždených nejako znesväcuje? Práve naopak - jeho obetavá snaha takto nevyjde nazmar. Veď aj rodiny zavraždených takto rozmýšľajú a protestné zhromaždenia podporujú. Tak aj oni vari zneužívajú vlastnú tragédiu? Aj oni tancujú na hroboch svojich príbuzných? Ak je stav naozaj taký vážny, ako to z káuz vyzerá, treba ho zmeniť – to nie je zneužívanie. A vonkoncom nejde o to, že by sa opozícia pokúšala hodiť objednávku vraždy na nejakého člena Smeru – také obvinenie verklíkovito zaznieva iba ak z úst Fica, prípadne jemu naklonených blogerov na Pravde. Ale že v skutočnosti je strana obviňovaná z iného - z dopustenia súčasného stavu korupcie a nedôvery, to mu akosi nemá kto pošepnúť... Žeby dôsledok straty šikovnej poradkyne?

Inzercia

Ja by som s E. Chmelárom možno súhlasil okrem iného aj pri vete „(lídri protestov) ... nedokázali sformulovať jasné reálne požiadavky a zatlačiť nimi na politickú elitu“ v zmysle, že sa mala od začiatku žiadať stranícka, nie iba personálna rekonštrukcia, a nie iba vlády, ale všetkých dôležitých právnych inštitúcií. No že „väčší morálny gýč ako Slušné Slovensko nepočul“, nad tým len krútim hlavou. Ako by si teda on predstavoval slogan, vhodný pre vyjadrovanie masovej túžby ľudí po zdravom a rovnocennom podnikateľskom prostredí, nezávislej prokuratúre a poctivejších politikoch? Čo je na tej symbolickej skratke - alebo nebodaj na samotnej túžbe - také morálne gýčové? Tá túžba je oprávnená a či už sa na nej opozícia priživí alebo nie, Slováci majú hádam konečne právo na správne fungovanie právneho štátu. Ak sa dá zlepšenie dosiahnuť bez zmeny držby moci, prosím, predložte návod. Ale čo ak je jedinou nádejou výmena moci? Nová garnitúra by v schopnom Smere bezpochyby získala prísneho opozičného kontrolóra, ktorý by nikomu z nových lídrov nič neodpustil, takže vopred hysterčiť, že sa nič nezlepší, len budú kradnúť iní, sa javí – poviem to jemne – racionálne nepodložené. Hádzanie flinty ešte pred tým, než je žito na kope.

Ako som vyjadril už minule: Tiež si uvedomujem limity či nevýhody politickej alternatívy a nepoznám zázračný recept. Ale som presvedčený, že po akomkoľvek, čo i len čiastočnom očistení spoločnosti a odsúdení čo i len zlomku parazitných zbohatlíkov sa budú dať podobné nehoráznosti opakovať už oveľa ťažšie, a že i keď to nebude ideálne riešenie, bude tisíckrát lepšie než neurobiť ZNOVA nič. To je to najhoršie, čo teraz môžeme urobiť! Proti-opozičná propaganda však nabáda zrejme práve k tomu – a ak k niečomu inému, nikto mi to nebol ochotný, či už medzi kolegami v práci alebo kamarátmi na FB, objasniť. Fico sa v dňoch hrozby predčasných volieb obrnil zaklínacími slovíčkami „chaos a nestabilita“... ale naozaj mu ideme veriť, že len on je povolaný tú stabilitu zabezpečiť? Veď jej krajné negatívne aspekty sa ukázali v súvislosti s vraždou novinára a jeho snúbenice - keď už nijako inak, tak minimálne odkrytím kontaktov vládnej strany s mafiánskym prostredím, a jej ďalšie nezdravé podoby nachádzame odhalené v Kuciakovej vzácnej práci, ktorá ho možno stála aj život. Takto viac ľudí uvidelo cenu za tú smerácku „stabilitu“. Nič to neznamená? Hodíme to za hlavu a zo strachu pred „chaosom“ ponecháme kormidlo v rukách kapitána, ktorý rozpredáva súčiastky lode počas plavby?

Ani SHMU, žiaľ, dnešné protesty zjavne veľmi nepodporuje. Dúfajme, že sa ich predpovede celkom nesplnia – Slováci si už konečne zaslúžia lepšiu klímu.

 

(foto: M. Dubovský)

Inzercia

Som zatiaľ stále len nedokonalou kópiou seba samého... ale ešte na sebe popracujem. Profesionálny sizyfos v oblasti pedagogiky, amatérsky otec a manžel. Príležitostne sa venujem hudbe, foteniu a písaniu, lebo príležitosť robí zlodeja. Som aj skalný fanúšik výskytu v prírode. Verím v nemodernú myšlienku, že pravda existuje.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vy, čo nechcete naletieť maďarskému miliardárovi...

Vy, čo nechcete naletieť maďarskému miliardárovi...

Všetci Slováci sú chtiac-nechtiac v týchto dňoch nútení urobiť slobodné rozhodnutie, komu uveria, na čiu stranu sa postavia. Väčšina tak už asi urobila – ale obávam sa, že niektorí nezvážili rovnocenne obe alternatívy, preto by som sa im chcel prihovoriť. A ako v prípade agnostikov v náboženskej otázke, tak aj v politike platí, že aj nečinnosť je voľbou.

Blog
Ako Alojz Hlina dostal KDH z parlamentu...

Ako Alojz Hlina dostal KDH z parlamentu...

Naozaj je Alojz Hlina záchrancom KDH? Alebo to v roku 2016 bolo celé naopak? Aj keď sú predčasné voľby po dnešku málo pravdepodobné, všetkých v našom hnutí stále trápi, či sa KDH do parlamentu pri najbližších voľbách dostane. Ak chceme, aby bolo KDH v NR SR, mali by sme otvorene zanalyzovať, ako reagovali voliči KDH na kandidátku v roku 2016. Slobodne a bez strachu!