Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. marec 2018

Sobota ukáže, ktorú cestu si KDH vyberie

Posledné tri týždne sa na Slovensku nesú v duchu prekročenia akejkoľvek hranice charakternosti našich vládnych predstaviteľov. Keďže jeden nikdy nevie, ako sa celá situácia vyvinie, musíme veriť v to, že sa medzičasom naša rozdrobená a toľko odsudzovaná pravica začne zviechať.
Sobota ukáže, ktorú cestu si KDH vyberie

 

V sobotu prebehne okrem iného voľba predsedu KDH. Nedá mi nevyjadriť sa k tomu, keďže aspoň jedného z kandidátov poznám veľmi dobre. Pred niekoľkými rokmi som bol sám členom KDMS (kresťansko demokratickej mládeže), kde som zakúsil, aký veľký potenciál má KDH v mladej generácii. Absolútne sa stotožňujem s tým, že bolo načase prísť s osviežením a zmenou v KDH, zvnútra navonok. Však zoberme si, že z hnutia v tom čase odchádzali významní politici ako Dano Lipšic a mnohí iní.

Naše Slovensko nepotrebuje lídrov, ktorí dokážu kričať a učene rozprávať, ale lídrov, ktorí v kritických situáciách neuhnú svojím hodnotám a presvedčeniu.

Po voľbách 2016 sa ma mnohí priatelia (kresťania i nekresťania) pýtali, a dokonca obviňovali z toho, že práve kresťanské mládežnícke spoločenstvá zobrali hlasy KDH, kvôli ktorým sa do parlamentu neprekrúžkovalo. A ja sa teraz s odstupom času pýtam – “okej, ak by to tak aj náhodou bolo, neprišiel teda ten moment začať spájať kresťanov naprieč kresťanskými organizáciami či združeniami?”

To, čo v nasledujúcich mesiacoch a rokoch budeme najviac potrebovať, je umenie nájsť spoločnú cestu a riešenia.

Vašečku som spoznal dávno predtým, ako začal svoje účinkovanie v najvyššej politike, ako slušného a charakterného človeka. Vašečka dokáže tvoriť jednotu a tú práve v týchto turbulentných dňoch potrebujeme najviac. Toto tvrdenie vôbec nemierim proti nikomu, dokonca si nemyslím, že Alojz Hlina je zlý človek, nebodaj zlý kresťan (čo si nemyslí ani sám Vašečka). Myslím si, že veci, ktoré robí a tiež jeho činy hovoria o tom, že zmenu na Slovensku myslí úprimne. Na druhej strane však musím priznať, že kresťanskú stranu si nepredstavujem s takýmto imidžom a komunikáciou. Žiaľ jeho slovník akceptovať nemôžem (môj názor) a nemyslím si, že Biblia patrí len do kostola a Cirkvi, ako to on sám tvdí.

Pre Vašečku, ako začínajúceho politika pred rokmi, bolo Oľano jednoducho lepšia ponuka. Práve tam nabral mnoho skúseností až sa veľmi rýchlo prepracoval na predsedu poslaneckého klubu, ktorého predsedom bol 2 volebné obdobia. 

Napriek tomu, že Vašečkove načasovanie kandidatúry na predsedu KDH nebolo najšťastnejšie, myslím si, že má veľký potenciál spájať jednotlivé kresťanské (a nielen katolícke) združenia či spoločenstvá a zároveň ich autenticky reprezentovať.

Áno, Vašečka je diplomat, ale rovnako sa vie ostro postaviť aj proti otázkam, ktoré sú v rozpore s jeho presvedčením a vierou. A vie to podať s úctou a slušne. Vašečka je človek, ktorý dokáže do KDH vniesť nové osobnosti zo širokého spektra Cirkvi ale i mimo nej. Zároveň nemá problem nadväzovať vzťahy s kresťanmi rôznych tradičnejších, či intelektuálnych vetiev. To, že vstúpil do KDH je veľmi pozitívne, pre mňa je však podstatný líder, ktorý celému hnutiu dáva víziu a smerovanie.

Ak bojujeme za lepšie a slušné Slovensko, zvoľme si slušných reprezentatov, ktorí nás tam “hore” budú reprezentovať. A toto je výzva nielen pre malé skupiny ľudí, či spoločenstvá, ale pre všetkých kresťanov naprieč politickým spektrom.

Inzercia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčame

Blog
Znovuzrodenie parlamentnej "sedemdesiatšestky"

Znovuzrodenie parlamentnej "sedemdesiatšestky"

Viacerí politici sa nám rozhodli udalosti z „osmičkových“ rokov, ktoré si v roku 2018 pripomíname, priblížiť formou živých obrazov. Hoc je už marec, pripomenuli nám „Víťazný február“. Podobné prostredie (ľudia v uliciach a na námestiach, chvalabohu bez ľudových milícií), podobní účinkujúci (opozícia, koalícia, vláda, ministri, hlava štátu), zdá sa, že predvedú aj formálne rovnaký výsledok (pán prezident všetky moje návrhy prijal).

Blog
Spraví KDH Test troch hláv?

Spraví KDH Test troch hláv?

Na sobotňajšom Sneme KDH je na programe ešte dôležitejšia vec ako voľba predsedu. Na stole sú totiž vážne návrhy na zmeny stanov. Hlavným ohrozením je, že môžu byť schválené pod návalom emócií a bez zváženia dlhodobých dôsledkov.