Spraví KDH Test troch hláv?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spraví KDH Test troch hláv?

Na sobotňajšom Sneme KDH je na programe ešte dôležitejšia vec ako voľba predsedu. Na stole sú totiž vážne návrhy na zmeny stanov. Hlavným ohrozením je, že môžu byť schválené pod návalom emócií a bez zváženia dlhodobých dôsledkov.

Dobrou pomôckou na rozumné posúdenie návrhov, ktoré posilňujú postavenie predsedu a predsedníctva je takzvaný Test troch hláv. Tento test vychádza z toho, že by sa mali schváliť len také zmeny stanov, ktoré budú prospešné pre KDH aj v prípade pokračovania súčasného predsedu aj v prípade výhry jeho najsilnejšieho súpera a ktoré by pomohli k lepšiemu výsledku KDH vo voľbách aj pri predchádzajúcom predsedovi.

Pri každom návrhu zmeny stanov je teda potrebné spýtať sa 3 otázky a len, keď je na ne odpoveď 3-krát áno, tak zahlasovať za túto zmenu. Ak bude odpoveď 2 áno : 1 nie alebo 1 áno : 2 nie či 0 áno : 3 nie, tak by návrh nemal byť podporený. Politika je totiž vratká. Súčasná situácia na Slovensku najlepšie ukazuje, že keď je niekto predsedom, ministrom či premiérom, tak na druhý deň to už môže byť inak.  

Návrh č. 1: Odobranie dôležitých kompetencií členom Rady KDH a ich presun na Predsedníctvo KDH pri schvaľovaní kandidátky do parlamentu, kandidátov do europarlamentu a kandidáta na prezidenta. Doteraz mohli všetci členovia KDH navrhovať cez svoj okres a okresného zástupcu v Rade KDH svojich kandidátov na poslancov do NR SR. Po novom by to nebolo možné. Doteraz mohli členovia Rady KDH jednotlivo hlasovať o každom mieste na kandidátke a navrhovať aj protikandidátov. Po novom by to už možné nebolo.

Otázky:

  1. Pomohlo by KDH, ak by sa členom Rady KDH zobrali kľúčové kompetencie a o kandidátkach mohlo rozhodovať v hlavne miere predsedníctvo vedené Alojzom Hlinom? ÁNO/NIE
  2. Pomohlo by KDH, ak by sa členom Rady KDH zobrali kľúčové kompetencie a o kandidátkach mohlo rozhodovať v hlavne miere predsedníctvo vedené Richardom Vašečkom? ÁNO/NIE
  3. Pomohlo by KDH v minulosti, ak by sa členom Rady KDH zobrali kľúčové kompetencie a o kandidátkach mohlo rozhodovať v hlavne miere predsedníctvo vedené Jánom Figeľom? ÁNO/NIE

Návrh č. 2: Posilnenie moci predsedníctva tým, že bude môcť do Rady KDH nanominovať 7 ďalších členov. Majú to byť 3 krajskí koordinátori seniorov, pri ktorých však nie je jasné, akých seniorov majú koordinovať. KDH totiž už dnes spolupracuje so Združením kresťanských seniorov, ktoré má zastúpenie v Rade KDH a okrem toho má aj vlastných koordinátorov seniorov za jednotlivé časti Slovenska. Ďalej majú do Rady KDH pribudnúť 4 koordinátori sympatizantov konzervatívnej politiky, nie je však definované, kto sú sympatizanti konzervatívnej politiky ani prečo by mali mať nečlenovia KDH zastúpenie v najvyšších orgánoch KDH. Doteraz to funguje tak, že členovia Rady KDH sú schvaľovaní Snemom KDH na základe návrhov okresov. Predsedníctvo doteraz nemalo možnosť takýmto spôsobom dopĺňať členov Rady KDH, pretože Rada je vyšším orgánom ako samotné predsedníctvo.

Otázky:

  1. Pomohlo by KDH, ak by sa týmto spôsobom znížila váha hlasov členov Rady KDH navrhovaných v okresoch a posilnila váha hlasov predsedníctva vedeného Alojzom Hlinom? ÁNO/NIE
  2. Pomohlo by KDH, ak by sa týmto spôsobom znížila váha hlasov členov Rady KDH navrhovaných v okresoch a posilnila váha hlasov predsedníctva vedeného Richardom Vašečkom?
  3. Pomohlo by KDH v minulosti, ak by sa týmto spôsobom znížila váha hlasov členov Rady KDH navrhovaných v okresoch a posilnila váha hlasov predsedníctva vedeného Jánom Figeľom? ÁNO/NIE

Návrh č. 3: Predsedníctvo KDH pôvodne schválilo návrh na zmenu názvu z „Kresťanskodemokratické hnutie“ na „Kresťanskodemokratické hnutie – kresťanskí demokrati“ a zmenu skratky z „KDH“ na „KDH – kresťanskí demokrati“. Na Snem sa predsedníctvo na koniec rozhodlo predložiť len zmenu skratky. Vzhľadom na to, že táto zmena stanov na netýka posilnenia kompetencií predsedu a predsedníctva, tak dávam na zváženie iné otázky:

  1. Je „KDH – kresťanskí demokrati“ skutočne skratka? ÁNO/NIE
  2. Ak zmeníme skratku na novú, tak ostane pôvodná skratka „KDH“ voľná a bude si ju môcť vziať niekto iný? ÁNO/NIE
  3. To, čo prekáža voličom na KDH, je skutočne jeho skratka? ÁNO/NIE

Zostáva len veriť, že delegáti Snemu KDH nepodľahnú emóciám a schvália len také zmeny stanov, ktoré budú pre KDH prospešné bez ohľadu na to, kto bude jeho predsedom. 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo