Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. marec 2018

Čo robiť v škole počas streľby?

Nedávna streľba na Floride opäť raz otriasla americkou verejnosťou. Čo by mal človek vedieť pre prípad, že sa ocitne v podobnej situácii?
Čo robiť v škole počas streľby?

Je to dosť nepravdepodobné, že sa v živote v podobnej situácii ocitneme, ale nie je na škodu byť na niečo podobné pripravený/á. Takéto incidenty sa v poslednom čase vyskytujú čoraz viac. Podľa článku v New York Times, treba sa riadiť zásadou „utekaj, skry sa, bojuj“ (run, hide, fight). Dr. Pete Blair z univerzity Texas State to trošku upravil na „vyhni sa, zablokuj, bráň sa“ (avoid, deny, defend).

Ak sa nachádzate v škole, nie je dobré spúšťať poplašné zariadenie, lebo to môže viesť k zmätku. Taktiež to môže vystaviť riziku študentov utekajúcich po chodbách. Lepšie je preto kričať „zbraň“ alebo „streľba“. Vo väčšine prípadov to však bude zo zvuku streľby zrejmé.

Prvá zásada teda je vyhnúť sa útočníkovi. Pokiaľ je možné, treba odísť z nebezpečnej situácie čo najrýchlejšie. 

Ak nie je možnosť z miesta odísť (napr. ak sa nachádzame v triede a útočník je na chodbe), treba zablokovať prístup útočníkovi - zatvorením dverí, zamknutím, zabarikadovaním sa; alebo sa skryť do skryne a podobne. Keď sa rozhodneme útočníkovi skryť, je dobré mať pripravený plán pre prípad, že nás nájde (kde budem bežať, ako ho napadnúť a snažiť sa získať zbraň, atď...).

Pokiaľ ani to nie je možné, človek sa musí brániť. Hrať sa na mŕtveho nie je veľmi dobrý nápad, lebo strelci v minulosti strieľali aj do ľudí, čo ležali na zemi. Nie všetci z nás sme mentálne pripravení sa vedieť v takejto situácii brániť. Avšak podľa Dr. Blaira, čím viac o podobných veciach dopredu rozmýšľame, tým je väčšia šanca, že sa budeme vedieť obranne zachovať.

Aj keď útočník má zbraň, nie je vylúčené, že ho spacifikuje aj civilná osoba/y. V minulosti boli podobné prípady, kedy ľudia bez zbrane strelca premohli, napríklad keď potreboval dobiť náboje. 

Strategicky teda treba predvídať situáciu a dostať sa napríklad do blízkostí dveri, kde ak sme k tomu odhodlaní, môžeme fyzicky bojovať s útočníkom, ktorý sa ocitne v našej blízkosti. Ak sa nám podarí získať zbraň, je dôležité ju udržať za každú cenu. Treba rátať s tým že zbraň môže vystreliť a že môže byť horúca a tým pádom nás popáliť. Ide však doslova o život. 

Inzercia

Pri fyzickej potyčke so strelcom sa treba brániť všetkými možnými prostriedkami: vylúpiť oči, útok nožnicami, ťažkými predmetmi, uhryznutie atď. Férovosť ide bokom, lebo chceme zo stretu vyviaznuť živí. 

Použitie telefónu prichádza do úvahy, až keď sa človek dostane do bezpečia. Po príchode polície treba okamžite odhodiť zbraň, ak nejakú máme a dodržať ich pokyny. Polícia totiž nemusí spočiatku vedieť, kto je útočník a kto je obeť.

Dr. Blair tiež poukazuje na inštinkt v našom každodennom živote. Ak nám „šiesty zmysel“ hovorí, že niečo nie je v poriadku, tak netreba to brať na ľahkú váhu. Môžeme tým predísť nebezpečným situáciám. Taktiež odporúča nespomínať mená útočníkov, aby nezískali pozornosť, ktorú si vonkoncom nezaslúžia.

 

Zdroje:
https://www.nytimes.com/2018/02/16/us/survive-active-shooter.html
The Michael Smerconish Show - Feb 22, 2018
Foto: https://flic.kr/p/8N7pZC

 

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.