Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2018

Keď opustíme hodnoty – zlo nemá žiadne hranice

Keď na jar nasadíte v záhrade paradajky, alebo papriky, čo očakávate v lete? Bolo by absurdné myslieť si, že nám v záhrade vyrastú pomaranče alebo mandarinky.
Keď opustíme hodnoty – zlo nemá žiadne hranice

Rovnaké to je aj s hodnotami v spoločnosti a s následkami, ktoré prináša ich opustenie.

Udalosti posledných dní nútia k zamysleniu každého. Sám nie som výnimka. A keď premýšľam, vracia ma to k myšlienke, ktorá je ukotvená v nadpise:

Keď opustíme hodnoty – zlo nemá žiadne hranice.

Ostatné roky sa stávajú dobou pravdy pre všetkých a dobou slobody pre všetkých a vo všetkom. Nie, nechápte ma zle - nie som zástancom diktatúry a klamstva. Ale vidím, ako má každý pravdu a každý vo všetkom slobodu.

Jeden spor – dve pravdy.

Jasné pravidlá – ale všetci slobodu.

Veľmi viditeľné je to u detí a mládeže. Pravidlá a hodnoty sú pre nich len prázdne frázy.

Sloboda so všetkým. Sloboda vo vyjadrovaní, konaní, sloboda v čase strávenom pri počítači, mobile.

Inzercia

Hodnotou je pre nich nový mobil, oblečenie, či topánky. Hodnotou je vyšší level v hre, noý počítač.

Hodnotou nie je dodržanie sľubu, vytrvanie v učení, športe, či muzike. Vezú sa s dobou a nechávajú sa ňou vychovávať. Hodnoty im nemá kto vštepiť do sŕdc. Pretože my sme na tie hodnoty rezignovali.

Keď pomenujem veľké hodnoty ako SLOBODA, ŽIVOT, PRAVDA, každý vstáva od stola a ide bojovať. Ale kto sa postaví na barikády, keď pomenujem hodnoty ako RODINA, MANŽELSTVO, PRÁVO NA ŽIVOT, MORÁLKA, SVEDOMIE? To už nie celkom sedí. Pretože to už je tak nejako konkrétnejšie a viac sa nás to dotýka. Tieto hodnoty sú už tak bytostne blízko, že sa môže stať, že keď ich pomenujeme, budeme ich musieť aj akceptovať a chrániť. A tam si myslím, že sa stráca a mení naša spoločnosť už roky. V opustení jednoduchých, základných hodnôt. Hodnôt, ktoré pretrvali veky, sú nemenné, pravdivé a sú oslobodzujúce. Začína to pozdravom detí, uvoľnením miesta v autobuse, pomocou niesť tašky straším ľuďom, otvorením dverí dáme. Ale končí to úctou k človeku, životu.

 

Končí to jednou pravdou, ktorá je nemenná.

 

- manžel, otec, syn, katolík, bežec, slabý golfista, ešte slabší skipper - vyštudovaný ekonóm s praxou v manažmente, marketingu a obchode. - a celý život sa snažím dopracovať k svätosti - postačuje tá, ktorá mi otvorí bránu neba :-)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dobrý hospodár myslí aj na neúrodné roky

Dobrý hospodár myslí aj na neúrodné roky

Známy príbeh z Biblie o Jozefovi Egyptskom hovorí o čudnom sne, ktorý mal vtedajší vládca Egypta. Snívalo sa mu, že stojí na brehu rieky Níl, keď z rieky vyšlo sedem tučných kráv. Potom prišlo sedem vychudnutých kráv a tie zožrali všetky tučné kravy.

Blog
Jankovi

Jankovi

Viacero ľudí ma poprosilo, či by som im mohol poslať alebo zverejniť svoj príhovor na trnavskom happeningu za Jána a Martinu. Keďže som bol odcestovaný, môj list čítala herečka Silvia Soldanová Holečková. Ešteže tak, pomyslel som si, keď som na fotke videl ten dav, pred ktorým by sa mi asi roztriasli kolená.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.