Budú delegáti na sneme KDH hlasovať za Vašečku alebo Hlinu?

Budú delegáti na sneme KDH hlasovať za Vašečku alebo Hlinu?

Najbližšiu sobotu končí mandát Alojza Hlinu ako predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Delegáti KDH majú v rukách budúcnosť konzervatívneho priestoru na Slovensku. Ako budú hlasovať?

Najbližšiu sobotu končí mandát Alojza Hlinu ako predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Všimol som si šikovne použité marketingové ťahy, ktoré hovoria o tom, že Richard Vašečka má v polčase vystriedať predsedu a obzvlášť počas zápasu, ktorý vyhrávajú. Alojz Hlina sa tak podľa mňa snažil vyvolať dojem, že voliť Richarda Vašečku nie je múdre a ani charakterné. No ak to sledujete trochu so mnou, tento marketingový trik má dva problémy. Nie sme v polčase a ani nevyhrávame. 

Asi by som nemal písať v prvej osobe

Nie som člen KDH a možno by som sa nemal vyjadrovať k voľbe predsedu strany, ktorej nie som členom. Záleží mi však, ako sa budú kresťanské a konzervatívne politické sily v našej krajine vyvíjať. Je to pre zdravie krajiny absolútnou prioritou. Chcem vidieť, ako sa spájajú a nie rozdeľujú. Posledný snem KDH určil mandát predsedu na dva roky. Prečo teda hovoríme o polčase? Zápas sa v sobotu končí! Delegáti môžu potvrdiť Alojza Hlinu alebo zvoliť Richarda Vašečku. A prečo si nemyslím, že KDH vyhráva? Posledné prieskumy ukázali, že KDH prekročil prah zvoliteľnosti. To je skvelé a Alojzovi Hlinovi za to patrí veľká vďaka. Avšak bol by som trochu skeptický nazývať 7% v prieskumoch výhrou. Kresťanskodemokratické hnutie, ak spojí konzervatívnych voličov, má nábeh na omnoho lepší výsledok.

Bohužiaľ, ani kresťanské spoločenstvá dnes nevolia KDH

Som členom kresťanského spoločenstva a pracujem s mládežou. Pracujeme na ich osobnostnom rozvoji, vyzývame ich, aby boli občiansky aktívni. Naši mladí sa stretávajú, modlia, robia rôzne aktivity a keď prídu do nového mesta - založia spoločenstvo. Avšak málokto sa chce zapojiť do politického života a už vonkoncom nie vstúpiť do hnutia. Myslím si, že im rozumiem. V posledných parlamentných voľbách ani mňa KDH nijako neoslovilo - pritom som sledoval ich mediálne výstupy a aj predvolebnú kampaň. Som kresťansky hodnotovo orientovaný, avšak to nemá automaticky znamenať, že budem voliť nejakú značku. Obsah musí byť silnejší ako forma a marketing. 

KDH určite obsah má. Ale s obsahom ide aj atmosféra, ktorú komunikuje predseda a predsedníctvo (tak nás to učili v škole a priekopníkom tejto myšlienky bol Drucker - nie ten minister). V aktuálnej situácií, kedy je potrebné premýšľať aj nad možnosťou predčasných volieb a koaličnom potenciáli, by ma Kresťanskodemokratické hnutie s Alojzom Hlinom na čele neoslovilo vôbec. Ľudia už totiž nevolia značky, ale osobnosti. 

Alojz Hlina osobnosťou je. Pôsobí na mňa ako aktivista, ktorý sa dokáže predať do médií. Sledujem jeho aktivity na Facebook-u a naozaj veľa energie do hnutia vkladá. Avšak sú dôležité oblasti, v ktorých mu to až tak dobre nejde. Problém v komunikácií s opozičnými stranami, jeho spôsob vedenia strany, či aj to, že propagáciu KDH hrá na svoju vlastnú osobu. A to môže byť problém, pretože hnutie bolo vybudované zdola.

Vždy sme si mysleli, že KDH v parlamente bude

KDH už prekonanie paradigmy, že v parlamente bude vždy, pocítilo v posledných parlamentných voľbách. Ak KDH neoslovuje kresťanské spoločenstvá, koho má teda oslovovať? Delegáti majú v rukách budúcnosť konzervatívneho priestoru. Myslím si, že veľmi správne politickí komentátori odhadujú prínos Richarda do KDH 50 - 60 tisícmi hlasmi. Väčšinou ide o spoločenstvá, ktoré mu verejne vyhlásili podporu aj v posledných voľbách do NRSR a ja tento názor iba potvrdzujem. Prečo ho teda podporujú? Mladým voličom ide o autentickosť. Mnohí Richarda Vašečku poznajú osobne z návštev spoločenstiev, z modlitbových stretnutí. Poznajú pozadie jeho rodiny, vidia ako sa správa v parlamente, ako komunikuje, a vedia predvídať jeho politické kroky. A hlas kresťanských spoločenstiev na našom malom Slovensku stále rastie. Vďaka iniciatíve Naša Voľba sa tak do parlamentu dostali aj Edo Heger, Marek Krajčí a Jožko Lukáč. Myslím si však, že príchod Richarda na miesto predsedu môže spustiť lavínu ľudí, ktorí sa chcú angažovať, avšak nevedeli sa doteraz stotožniť so štýlom komunikácie terajšieho predsedu. Tým myslím vstup nových, šikovných a aj mladých ľudí do hnutia.

Preto predpokladám, že tieto voľby nebudú len o predsedovi ale aj o tom, či KDH prežije a pritiahne nových ľudí. Za mňa osobne hovorím, že s Richardom Vašečkom sa to podarí.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo