Ako je to teda s Vašečkom?

Naozaj spája? Alebo ako je to vlastne?

Rád by som takú moju malú analýzu oficiálneho oznámenia pána Vašečku o tom, že sa bude uchádzať o post predsedu KDH. (celé video tu)

Ja ľudí spájam a nie rozdeľujem. (3:16)

To je ako "Pomáhať a chrániť". Trochu ohnuté sa to dá povedať takto: "Pomáham a chránim.". Lenže sa tu natíska stará známa otázka: "Komu a koho?".

Koho teda pán Vašečka spája a koho pán Hlina rozdeľuje? Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že teraz to pán Vašečka s tým spájaním veľmi nepreháňa.

KDH prestáva byť aj kresťanské aj demokratické. (13:33)

S Hlinom vraj nebudú v parlamente kresťanskí demokrati, aj keby sa KDH do parlamentu dostalo.

Tu mi hneď napadajú dve otázky:

  • Aká je teoretická možnosť, že by takáto situácia nastala? Vari stanovy KDH nie sú demokratické? A vari podľa stanov nemá KDH hájiť základné kresťanské hodnoty? Plánuje p. Vašečka stanovy meniť?
  • Keď pán Vašečka bude zvolený ako predseda, bude vymienať terajšiu hierarchiu? Ak áno, tak za koho? Prosím vás, len dúfam, že nie za tých "skoršie narodených", aj kvôli ktorým sa KDH do parlamentu nedostalo. Hlina má už vybudovaný funkčný tím. Alebo ak áno, tak to bude spôsob, ako on zvykne spájať? Ale ak nie, tak aj tak sa na smerovaní KDH veľa nezmení.

... Má veľký problém dohodnút sa s kýmkoľvek. (30:43)

Prepisujem videozáznam ďalej: Veď s pánom Sulíkom si nedokáže podať ruku. S Borisom Kollárom nechce byť ani v jednej miestnosti a s Igorom Matovičom si odkazuje cez médiá.

Aby som bol úprimný, toto odsledované nemám a ťažko sa mi to súdi. Povedzme, že toto je slabá stránka Hlinu a aby tento článok nebol iba jednostranne písaný, odporučil by som pánovi Hlinovi popracovať na diplomacii. Ostatné zatiaľ asi zvláda dobre. Je vcelku možné, že práve táto vlastnosť je to, čo prekáža najviac ľuďom.

Ale zase pozor! Prví dvaja spomínaní vyššie sú hodnotovo niekde úplne inde, ako kresťanstvo. Niekedy je lepšie sa nerozprávať, lebo by ste si aj tak nemali čo povedať a iba by ste strácali čas. Trochu sa obávam, že pán Vašečka si až príliš myslí, že všeobecná otvorenosť je jediná správna kresťanská cesta. Aby sa postupom času z KDH nestala predajná strana, ktorá pôjde do vlády s hocikým, kto im ponúkne lepšie výhody.

Záverom

Snažím sa rozlúsknuť celú situáciu správne. Napriek tomu mňa pán Vašečka stále zatiaľ neoslovil. Jeho konanie stále vnímam ako účelovo naplánované tesne pred snemom, aby bolo iba málo času sa na to pripraviť. Napriek tomu, že sa tvári, že bol do tejto situácie ako keby "dotlačený", má to podľa mňa veľmi dobre prešpekulované. Mne sa viac pozdáva Hlinov postoj, že výsledky sa rátajú. A páči sa mi, že omladil vedenie KDH.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo