Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. marec 2018

Čo Július Brocka zamlčal o voľbe predsedu KDH

Nedávno vzbudil značný rozruch spôsob, akým R. Vašečka, predseda poslaneckého klubu OĽANO, ohlásil že chce kandidovať za predsedu KDH proti jeho súčasnému predsedovi A. Hlinovi. Teraz napísal bývalý podpredseda KDH J. Brocka, že on bude za predsedu voliť Vašečku. Dôležité argumenty a skutočnosti o voľbe však neuviedol.

Po tlačovke, v ktorej Vašečka oznámil svoj úmysel nasledovalo mnoho komentárov i značná diskusia. Dobre reagovala aj členka predsedníctva KDH Eva Grey: https://www.postoj.sk/30552/vitaj-richard-lod-sa-nepotapa-posadka-je-v-pohode. Dôležitým faktom z jej blogu je to, že KDH za nového vedenia stúpli preferencie zo 4,1% v marci 2016 na 7,4% v januári 2018. K tomu, aj k úspechu KDH v župných voľbách iste značne prispel aj A. Hlina.

Aj preto už KDH nerieši veci do vnútra strany, ale otvorilo sa príchodu nových členov a férovej spolupráci s inými stranami.  Zvlášť pozýva k spolupráci iných kresťanských politikov.  Verím, že si k nám nájdu cestu.  Tiež dúfam, že podmienkou ich spolupráce nebude vyhadzovať terajšieho kapitána a jeho dôstojníkov cez palubu.  To pre mňa nie je vzor kresťanskej spolupráce." (E. Grey)

Teraz napísal bývalý podpredseda KDH a dlhoročný poslanec NRSR Július Brocka blog „Prečo budem na sneme KDH voliť za predsedu Richarda Vašečku." (https://www.postoj.sk/31378/preco-budem-na-sneme-kdh-volit-za-predsedu-richarda-vasecku ) Namiesto logických a presvedčivých argumentov, ktoré sľubuje nadpisom, je tam však iba popis niektorých viac či menej známych faktov z histórie KDH, a tri dosť slabé až pochybné dôvody.

 

1. „Vonkajšie útoky KDH skôr posilňovali. Až na jeden, ten od Igora Matoviča, keď na svoju kandidátku postavil viacero známych kresťanských aktivistov, aby oslabil hnutie, čo sa mu i podarilo." (J.B.) Je to falošná interpretácia Matoviča. S jeho niektorými spôsobmi nesúhlasím, ale tvrdiť, že Matoviž dosadil do kandidátky kresťanov aby uškodil KDH a kresťanskej politike je vážny omyl alebo zavádzanie. Niektorí kresťania šli slobodne a dobrovoľne na kandidátku OĽANO preto, lebo im v niečom „nesedelo" prostredie KDH, a verili, že v OĽANO budú môcť inou, pre nich, alebo podľa nich lepšou formou presadzovať kresťanské hodnoty a občiansku demokraciu.

Brocka však chce jedného z významných Matovičových spolupáchateľov jeho údajného útoku na KDH, viacročného predsedu poslaneckého klubu OĽANO voliť za predsedu KDH.

 

2. „Richard Vašečka vstúpil do KDH, ako hovorí, aby posilnil kresťanskú politiku na Slovensku, aby spojil kresťanské sily a urobil z nich opäť relevantnú politickú silu." (J.B.) Chýba tu vysvetlenie či argument AKO má podľa Brocku Vašečka na poste predsedu KDH posilniť kresťanskú politiku na Slovensku. Ako predseda poslaneckého klubu OĽANO ju neposilňoval? Ak nie, tak prečo, ak áno, tak prečo to na čele KDH bude robiť lepšie ako Hlina?

Inzercia

Keďže Brocka neuvádza žiaden vecný a logický argument, pripomeniem slová R. Vašečku:

„Ja sám seba nevyhodnocujem, že som lepší kresťan. To by bolo asi také divné. ... A to čo ľudia  skôr tak opakujú je, že som autentickejšie kresťanský ako pán Hlina." Toto vyjadrenie ešte v ten večer ospravedlňujúco upresnil: „Nevravím to! ... Vravia to o mne ľudia. Kebyže som ja  sám o sebe hovoril, že som autentickejší ako Alojz Hlina, bolo by to veľmi opovážlivé a povedal by som až také hlúpe. A navyše myslím si, že asi som zle použil termín. Nemyslel som na kresťanstvo ako také, lebo to je vnútorná vec. A myslím si, že Alojz Hlina to aj právom vysvetlil, že takto to nie. Tak ja by som sa chcel ospravedlniť, že ak som sa ho takýmto spôsobom dotkol, bol to omyl vo vyjadrení. Skôr išlo o spojenie kresťanský demokrat. Ja mám naozaj  nejakú predstavu o kresťansko- demokratickej politike a ľudia hovoria, že v tomto som pre nich autentickejší kresťanský demokrat." (Ta3, v relácii Téma dňa 8.2.2018 )

Brockov článok tvrdí, že Vašečka je lepší (autentickejší?) kresťanský demokrat než Hlina, ale neuvádza jediný argument v čom a prečo. Ani žiadnu predstavu o kresťansko- demokratickej politike alebo kritéria podľa ktorých možno hodnotiť kvalitu kresťanského demokrata či kresťanskej demokracie.

3. „Richard Vašečka bol v minulých parlamentných voľbách úspešný. Je vlastne jediným poslancom Národnej rady SR, ktorého dnes KDH má. ... A ja verím jeho vízii, že pod jeho vedením bude KDH vplyvnejšie aj silnejšie a potom môže byť i Slovensko kresťanskejšie." (J.B.) Vašečka je jediným poslancom KDH v parlamente aj vďaka Matovičovi, ktorého Brocka opísal ako najhoršieho škodcu KDH.... KDH sa po odchode z parlamnetu nerozplynulo ako mnohé iné strany, ale preferenčne sa stalo silnejšie a v komunálnej politike už aj vplyvnejšie pod vedením A. Hlinu, ako vecne uvádza aj Eva Grey. Toho chce Vašečka nahradiť. Matovičovým spolupracovníkom ....

„Richard Vašečka vstúpil do KDH, ako hovorí, aby posilnil kresťanskú politiku na Slovensku, aby spojil kresťanské sily a urobil z nich opäť relevantnú politickú silu." (J.B.) Z diskusií a reakcií po ohlásení neštandardného postupu a prestupu Vašečku do KDH však vidno, že zatiaľ do kresťanskodemokratických síl a radov priniesol (alebo iba zviditeľnil?) viac rozdelenia než spájania.

Posilneniu kresťansko-demokratickej politiky na Slovensku by pomohlo keby sa kresťanskí členovia, politici a prívrženci KDH a OĽANO prestali navzájom obviňovať a kritizovať viac než naozaj nekresťanské strany a polikov. Každdé z týchto hnutí či strán prirodzene oslovuje z časti odlišných ľudí, a spoluprácou by mohli presadiť mnoho dobrého a lepšie odolávať skutočným ideologickým, totalitným či korupčným tlakom na Slovensku.

Na záver upozorňujem, že týmto textom neporovnávam a nehodnotím Hlinu a Vašečku, ale iba uvedený Brockov text. Hlavne preto, lebo v ňom prakticky nesplnil to, čo v nadpise uviedol. Brocka v závere napísal že verí Vašečkovej vízii a kvalitám. V politike je to dosť málo, aby ma niekto bez vecných, pravdivých a logických argumentov presvedčil na rovnakú vieru. V tomto prípade proti tomu svedčí aj niečo, čo je na Brockovom texte azda najhoršie: Na rozdiel od väčšiny blogov na Postoji, nie je za ním možná diskusia. Keby bola, asi by som stručne reagoval tam, a nevznikol by tento blog. Ak to náhodou nie je technický problém web-stránky, ktorý autor nemôže ovplyvniť, tak je to veľké mínus pre Brocku i Vašečku. A nie dobré znamenie pre prípadné víťazstvo Brockom podporovaaného Vašečku pri voľbe za predsedu KDH.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Červená mafia - od víťazného februára k vražde novinára

Červená mafia - od víťazného februára k vražde novinára

Vražda novinára Jána Kuciaka skúmajúceho korupčné kauzy je prejavom a dôsledkom slovenského politického a právneho systému, ktorý v miere korupcie a vymožiteľnosti práva patrí medzi najhoršie na svete. Tragicky zviditeľnila ako veľmi sa náš komunistický kapitalizmus podobá na mafiánsky. Najväčšiu zodpovednosť majú vládne koalície Ficovho Smeru. Jeho základy sa kládli v Moskve, pri komunistickom prevrate v r. 1948, a za Mečiarovej vlády.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.