Prečo budem na sneme KDH voliť za predsedu Richarda Vašečku

Prečo budem na sneme KDH voliť za predsedu Richarda Vašečku

KDH je jednou z najautentickejších strán na Slovensku, ktoré vzniklo zdola, po novembri 89'. Z túžby kresťansky orientovaných ľudí po slobode, oslovených víziou kresťanských disidentov z čias komunistického režimu o poctivom a spravodlivom spravovaní vecí verejných v záujme spoločného dobra. 

       Už od svojho vzniku malo aj neprajníkov, preto konkurenčné VPN nasadilo v prvých slobodných voľbách silné "kalibre", populárnych verejne známych politikov, vrátane Dubčeka, zo strachu, aby KDH výrazne nevyhralo. V priebehu rokov, počas namáhavých politických zápasov prešlo mnohými skúškami, ktoré skončili delením a odchodmi aj známych a populárnych osôb.

Pre objektívnosť treba povedať, že samo KDH urobilo pred ostatnými voľbami niektoré chybné rozhodnutia, ktoré prispeli k tomu, že sa nedostalo do parlamentu. Spomeniem aspoň jedno: v súťaži o prezidenta "vygenerovalo" až troch kdh-áckych kandidátov. Vonkajšie útoky, viac-menej permanentné, KDH skôr posilňovali. Až na jeden, ten od Igora Matoviča, keď na svoju kandidátku postavil viacero známych kresťanských aktivistov, aby oslabil hnutie, čo sa mu i podarilo. 

Výsledkom toho všetkého je dnes Alojz Hlina na čele KDH, výrazná postava, ktorá držala zástavu strany posledné 2 roky. Alojz Hlina je však iný príbeh ako KDH, nielen že v ňom nevyrástol, ale najmä má svoje limity, ktoré sú prekážkou toho, aby hnutie rástlo a spájalo všetkých kresťansky orientovaných voličov na Slovensku.

V KDH bolo "tradíciou", že predseda, vyberaný v súťaži, bol dlhoročný člen hnutia, až kým sa nestal precedens s Alojzom Hlinom. Aj preto už do budúcna nie je neprekonateľnou prekážkou, ak niekto zvonku príde kandidovať na funkciu predsedu KDH.

     Tak som sa dostal k súčasnej voľbe. Richard Vašečka vstúpil do KDH, ako hovorí, aby posilnil kresťanskú politiku na Slovensku, aby spojil kresťanské sily a urobil z nich opäť relevantnú politickú silu. Myslím si, že práve takúto zmenu dnes KDH potrebuje. Po deleniach a odchodoch v minulosti, nastal čas na zmenu. Aby sa vrátili a mohli vrátiť aj naši stratení členovia aj bývalí voliči.

Richard Vašečka bol v minulých parlamentných voľbách úspešný. Je vlastne jediným poslancom Národnej rady SR, ktorého dnes KDH má. Predseda KDH bol vždy prvý medzi rovnými a tak by to malo zostať. V osobe Richarda Vašečku je to možné, má potrebné osobnostné predpoklady a kvality. A ja verím jeho vízii, že pod jeho vedením bude KDH vplyvnejšie aj silnejšie a potom môže byť i Slovensko kresťanskejšie.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo