Kde sú tí autentickí kresťanskí demokrati?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kde sú tí autentickí kresťanskí demokrati?

Všetkým je jasné, že raz Ficova vláda skončí. Pre túto úvahu nie je až tak podstatné, či v predčasných voľbách, alebo v riadnych. Raz to príde. Ale čo potom?

Vážení Slováci, slušné mamy a otcovia, slušné deti, slušní občania nášho štátu.

Na úvod dovoľte, aby som sa vám predstavil. V online prostredí asi nie som veľmi známy, toto je môj vôbec prvý blog. Som taký normálny človek z Piešťan, manželka, tri deti, malá firma. Vcelku sa nám darí. Úprimne, na finančnú situáciu sa nemôžem sťažovať. Ďakujem Bohu za toto požehnanie, za to, že moje deti môžu vyrastať v normálnych podmienkach. S nádejou, že z nich niečo v budúcnosti bude a budú schopné pomôcť našej malej krajine stávať sa stále lepšou.

Ale iné som vlastne chcel... Chcel som sa zamyslieť nad takouto otázkou: Čo bude "po Ficovi"?

"Kresťanskí" demokrati?

Všetkým je jasné, že raz jeho vláda skončí. Pre túto úvahu nie je až tak podstatné, či v predčasných voľbách, alebo v riadnych. Raz to príde. Ale čo potom?

Ja osobne sa snažím nájsť kresťanskú alternatívu. Takú, ktorá bude zastávať základné ľudské práva, nepodľahne tlaku liberálnych myšlienok a do politiky bude vnášať porozumenie, skromnosť, zodpovednosť. Človek by si povedal: "Asi sa pomiatol.", "Naivný hlupák.", "Zas jeden zadubený KDHák.". A zdá sa, že je v tom aj kus pravdy. Ja som totižto dúfal, že to, čo sa teraz deje s KDH, dáva zmysel a môže to byť cesta. Asi som sa pomiatol alebo som ozaj naivný hlupák.

Aby som to vysvetlil. Čo teda vlastne KDH v poslednom období predviedlo? Nič. Ešte raz: nič. Sú ticho ako voš pod chrastou. Úkladná vražda dvoch slušných ľudí, čo hľadali pravdu; politické zemetrasenie; 100.000 protestujúcich na námestiach. Nič. Asi je to málo. Asi je to málo, aby politici v KDH konečne skončili so svojimi ješitnými žabomyšími vojnami o to, kto je autentickejší kresťan a s filozoficko-náboženskými úvahami o tom, kam sa má KDH uberať a že má pozerať ďalej. Keď je slepé, môže sa pozerať kam chce.

Asi je to málo. Vlastné ego je dôležitejšie, ako kresťanský prístup k človeku. K človeku trpiacemu, k človeku oklamanému, k človeku nahnevanému. Atď.

Hlina alebo Vašečka?

Politiku som začal sledovať pomerne nedávno. V mladosti sa mi nejako darilo sa týmto témam vyhýbať. Každý niekedy začne. Povedzme, že ja mám za sebou krátku skúsenosť. Takže moje názory môžu byť postavené na polopravdách, možno na klamstvách alebo hoci aj na mojej amatérskej analýze. Nemám totižto až toľko času venovať sa politike podrobne (ďakujem Veronika, že ma chápete). Vopred sa teda ospravedlňujem.

Keď začal pán Hlina v KDH revolúciu po voľbách, kedy sa KDH nedostalo do parlamentu, hovoril som si: "Super, konečne nový vietor. Konečne nádej na zmenu." Hlinov prejav je priamy, jednoduchý, trefný. Oslovil mnohých, nie iba mňa. Pre úplnosť uznajme, že je možno až príliš autoritatívny. Podľa mňa ale iba robí poriadok v dome. Toto mu verím. Chcem veriť.

Medzitým pán Vašečka pôsobil ako poslanec OĽaNO (opravte ma prosím, ak táram). Pekne v teplučku. KDH ho príliš nezaujímalo. A teraz BUM: "Ja chcem byť predsedom.". Teda vlastne, "veľa ľudí chce, aby som bol predsedom, tak do toho idem". Nôž do chrbta. Bez vôle toto komunikovať vnútri strany. (teraz ma tiež opravte, ak to nie je pravda, ja som však nezachytil informáciu o tom, že sa v rámci KDH takéto niečo chystá)

Zobuďte sa! Nie je to teraz jedno?

Mne osobne je momentálne jedno, či bude predsedom Hlina alebo Vašečka. Predchádzajúci odstavec možno trochu naznačil, že viac sympatizujem s Hlinom. Áno, myslím si, že za hĺbku tejto vnútrostraníckej krízy je zodpovedný pán Vašečka. Ale teraz je to naozaj jedno. Teraz by to malo byť jedno všetkým v KDH, aj pánovi Hlinovi aj pánovi Vašečkovi a aj ich prívržencom alebo odporcom. Toto všetko sa dá odložiť, keď ide o niečo tak samozrejmé, ako Slovensko. Ak ide o niečo tak zabudnuté, ako slušná politika. Aj snem sa dá odložiť.

Lebo kde je vôľa, tam je cesta. Ak je vôľa KDH zjednotiť, tak sa to dá aj tak, že Hlina bude predseda a Vašečka podpredseda. Alebo, že Vašečka bude predseda a Hlina podpredseda. Ak je vôľa iba presadiť svoje ego, tak je úplne jedno, akú formu to vo výsledku bude mať. Autentický kresťan sa z politiky vytratí už vo svojich základoch.

Moja prosba na záver

Páni autentickí kresťania, ako slušný občan vás prosím: Odložte teraz svoje egá a venujte sa Slovensku. Použite svoju energiu na to, aby ste ukázali, že je možné vybudovať jednotnú, silnú a slušnú opozíciu voči vláde Roberta Fica. Lebo ináč všetko toto, čo sa deje, stráca absolútne všetok význam. Zem sa zatrasie, Fico padne, ale po ňom bude nasledovať to isté. Alebo možno aj horšie.

Máte potenciál a ešte stále máte dôveru u dosť ľudí, tak to nepokazte. Teraz ste už jednu veľkú chybu urobili.

Váš sklamaný možno-volič.PS: Najviac by ma mrzelo, keby ste vy, autentickí kresťania v politike, svojim egom rozbíjali akúkoľvek nádej na lepšiu budúcnosť. Na slušnejšiu politiku.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo