Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. marec 2018

Slovensko hľadá Nádej

Slovensko nemusí vkladať falošné nádeje do ľudí, ktorí prišli vládnuť, ak bude mať dostatok ľudí, ktorí prišli slúžiť.

Udalosti posledných dní mnohých z nás zasiahli natoľko, že im venujeme zvýšenú pozornosť. V novinách, či na internete sa dozvedáme stále nové a nové veci, ktoré nás dostávajú do víru otázok. Snažíme sa nájsť riešenie, ako z tohto marazmu vybŕdnuť von. Snažíme sa definovať, kto je ten zlý, a kto dobrý. Dúfame, aby bolo lepšie.

Máme nádej.

Čo je dobré, že máme nádej. Beznádej je sama o sebe negatívna a nevedie k ničomu konštruktívnemu. Napriek tomu vnímam, ako jej už niektorí podľahli. Iní ľudia sú zasa priam premotivovaní a snívajú o svojich ideáloch, avšak svoju nádej vkladajú do naivných predstáv.

Aby sme neboli sklamaní, svoju nádej by sme mali vložiť do jedinej skutočnej Nádeje, ktorou je Ježiš. On sám nám vraví, aby sme neboli ustarostení o svetské veci, ale  "Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše" (porov. Mt 6, 33)

Mnohí (a medzi nimi aj ja) si želáme odchod súčasnej vlády a chceli by sme ich nahradiť - samozrejme, každý tými svojimi. A dúfame, že sa to tým vyrieši. Ale pokiaľ budeme svoju nádej stavať na svojich plánoch a očakávaniach od ľudí, je možné, že sa sklame. Situácia je podobná ako v Jeruzaleme pred 2000 rokmi, kedy mnohí z ľudu očakávali spasiteľa, ktorý ich vyslobodí spod vlády Rimanov. Ale prišiel Niekto, kto chcel pre nich ďaleko viac. Ale aj ďaleko viac vyžadoval.

"Ale vám, ktorí ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú! Tomu, kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé. A tomu, kto ti berie plášť, neodopri ani šaty. Každému, kto ťa prosí, daj a ak ti niekto niečo vezme, nežiadaj to naspäť." (Lk 6, 27-30)

Inzercia

Keď počúvam slová našich najvyšších predstaviteľov, napr.: "... Kto pôjde po nás kameňom, my pôjdeme dvoma." (R. Fico na sneme strany Smer), alebo " ... Verejne vyhlasujem a úprimne si želám, aby ich vrah a objednávateľ skončil v pekle." (A. Danko, 4.3.2018, reakcia na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej), rozmýšľam o tom, akým sú nám príkladom. A nie len tým, čo hovoria, ale aj ako konajú.

Mám nádej na zmenu k lepšiemu. A nemyslím tým hospodárske výsledky, ale atmosféru v krajine, Božie kráľovstvo ktoré je medzi nami. Slovensko sa mení - dovoľme Ježišovi zmeniť nás. Vložme nádej do Neho. Nečakajme na iných, ale prevezmime svoj diel zodpovednosti.
Vnímaš, že máš byť viac aktívny? Tak do toho! Nemaj strach. Ukotvi svoje srdce na Bohu, a daj mu svoje ruky.
Slovensko nemusí vkladať falošné nádeje do ľudí, ktorí prišli vládnuť, ak bude mať dostatok ľudí, ktorí prišli slúžiť!

V tejto súvislosti by som sa ešte rád obrátil na členov a delegátov KDH:

Milí členovia a delegáti. Nech Vás Duch Boží naplní, nech vo Vás prebýva, požehnáva Vás aj Vaše rodiny. Aby ste žili naplnený život, hľadali v prvom rade Božie kráľovstvo. Prajem Vám, aby ste žili pravou Nádejou!

Odporúčame

Blog
Urob si vlastný názor

Urob si vlastný názor

Vizualizácia výsledkov, ako ste ju ešte nevideli. Zohľadňuje nevoličov i deti, skrátka všetkých, ktorí žijú na Slovensku (a často aj v zahraničí), a ktorých voľby ovplyvnili. V tomto článku nechcem tieto fakty komentovať, ale chcem dať priestor na zamyslenie. Aby sa vedelo ako to vlastne je.