Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. marec 2018

Vysoká škola alebo učňovka?

V USA sa v poslednom čase vedie debata, či je dôležité mládež posielať za každú cenu na vysokú školu.
Vysoká škola alebo učňovka?

Počúval som rádio a v relácii Michael Smerconish Show sa preberala zaujímavá téma: čo ak dieťa, ktoré vykazuje výborné výsledky na strednej škole, nechce ísť na vysokú školu (college)? Majú ho rodičia za každú cenu k tomu viesť?

Podľa článku vo Wall Street Journal, Amerika už 30 rokov presadzuje tézu, že najlepšia cesta pre budúcnosť dieťaťa sa otvára vysokoškolským vzdelaním. Donedávna si rodičia žijúci v predmestiach strednej triedy ani nič iné nepripúšťali. Teraz však začínajú zvažovať alternatívy.

Douglas Belkin v článku spomína, že cena vzdelania sa neustále zvyšuje a študenti končia s čoraz vyššími dlhmi. V USA je totiž priemerný absolvent vysokej školy zaťažený úverom vo výške približne $30.000.

Smerconish však na druhej strane tvrdí, že medzľudské vzťahy, ktoré si študent vybuduje, a rôznorodosť vzťahov, ktoré sa vo vysokoškolskom prostredí vyskytujú, sa nedajú nadobudnúť nikde inde. Spolumoderátorka mu však oponovala, že medziľudské kontakty si človek môže získať aj na pracovisku. Počul som však aj teóriu, že roky strávené vysokoškolským vzdelaním sú vynijajúcou príležitosťou, ako si najsť životného partnera. Vyberať si totižto z ľudí približne podobného myslenia, záujmov, životných hodôť a spoločenského postavenia, je jedou z najlepších možností, aká sa v živote vyskytne.

Späť však ku druhu vzdelania, ku ktorému by sme mali naše deti viesť. Dr. Anthony Carnevale v relácii uvádza, že záujem o učňovky a praktické odborné školy (vocational technical schools) v USA dlhodobo klesá. Rodičia síce súhlasia s tým, že vysoká škola nie je pre každého, avšak pokiaľ ide o vlastné deti, až 70% rodičov si pre ne praje bakalárske alebo vyššie vzdelanie. Jedna tretina absolventov "college" však nakoniec skončí v práci, ktorá si nevyžaduje 4-ročné vzdelanie.

Aj keď nie všetky deti sú predurčené na vysokoškolské vzdelanie, rodičia by podlľa Dr. Carnevale mali naďalej tlačiť na svoje deti, aby ak majú na to známky, išli študovať na univerzity. V článku je spomenutý príklad 14-ročnej Raelee, ktorá sa rozhodla vyučiť sa za mechaničku dieslových motorov. Tvrdí, že automechanici si účujú $80/hodinu, čo prinesie celkom slušný zárobok, ktorý možno nemajú ani niektorí absolventi bakalárskych štúdií. Keď má však Raelee rada stroje a mechaniku, mala by sa podľa Dr. Carnevale snažiť o vyššie vzdelanie, s ktorým môže pracovať napr. s raketovými motormi, čo by jej prinieslo násobne vyšší príjem.

Zdroj:
The Michael Smerconish Program - 6. marca 2018
Foto: http://www.kmbz.com

Inzercia

Odporúčame