Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. marec 2018

Ad: Čím je terajší predseda KDH Alojz Hlina výnimočným?

Pri otázke v názve blogu - "Čím je terajší predseda KDH Alojz Hlina výnimočným?" - môžeme odpoveď nájsť možno aj v príbehu o tom, ako prorok Samuel pomazal za kráľa nad Izraelom najmladšieho z Izaiho synov. (Ak sa mýlim, alebo ak nehodne používam Sväté Písmo, vopred prosím o odpustenie.)
Ad: Čím je terajší predseda KDH Alojz Hlina výnimočným?

 

Pani Lucia. Dávid bol z pohľadu jeho otca Izaiho najmenej "výnimočným" kandidátom. Keď s prorokom Samuelom otec Izai so svojimi synmi po spoločnej Bohoslužbe sa chystali k hostine, pri ktorej mal byť vybraný nový kráľ Izraela, Samuel si prezrel všetkých synov, no nevybral napriek očakávaniam nikoho - ani najstaršieho Eliába a ani ostatných – a bolo ich dosť. "Človek totiž hľadí na to, čo je pred očami, Hospodin však hľadí na srdce“ (1 Sam 16,7) – povedal Samuelovi Najvyšší, ak tento chcel najprv pomazať nastaršieho, ktorý sa mu zdal podľa vlastného úsudku najvhodnejším. 

 

Dopytoval sa tak po tom, ktorý tam nebol. Áno, Dávid namiesto spoločnej hostiny pásol otcove ovce. Podľa otca a podľa ostatných bol najmenej vhodným kandidátom. Lebo NEBOL NIČÍM VÝNIMOČNÝ.

 

 

Áno, Hlina nie je ničím výnimočným. Ak, tak azda svojou inakosťou, nevýznamnosťou. Ak mala Vaša otázka v názve Vášho blogu poukázať na Hlinovu „nevýnimočnosť“, tak súhlasím. Nie je výnimočný ničím, čo by ho v našich očiach predurčovalo na predsednícky post v Kresťanskodemokratickom hnutí. A v porovnaní s autentickejším kresťanom – bratom Richardom –  je podľa "našich" kritérií ozaj ten (možno aj naj-) horší kandidát. No –nezabúdajme na Dávida. Ten bol na tom so svojou "nevýnimočnosťou" na tom oveľa horšie, ako Alojz Hlina.

 

Ak to teda brat Richard myslí vážne, že chce „priniesť tisíce hlasov“, nové tváre či lepšieho ducha spolupráce, tak nech ich teda prinesie. Jeho ešte donedávna patrón I. M. sa chvastal svojou stratégiou, ako vystrčením do mediálneho popredia „Riša a Kuffu, Kuffu“ posilní v olano konzeravtívne krídlo, lebo „to“ (rozumej títo kresťanskí kandidáti) platí na „ortodoxného ká dé háckeho voliča“. Brat Richard sa stal dobrovoľne skalpelom v rukách I. M., ktorým tento púšťal po troškách žilou „zlého KDH“, samozrejme, s deklarovaným „dobrým úmyslom“. Skončilo to tak, že sa to zastavilo nie na plánovaných „5 – 6 %“, ale tesne – tesne pod 5 %, a tak sa stal brat Richard nástrojom sociálneho inžinierstva, prevádzaného na kresťanských voličoch.

 

Inzercia

Pani Lucia, verím Vašim dobrým úmyslom. Úprimne. Ak však brat Richard chce pomôcť kresťanskej demokracii na Slovensku, poraďte mu, aby sa zbavil čím skôr pokušenia (ešte je stále čas) v podobe sociálneho inžinierstva, ktoré v prostredí olano sa stalo bežným prostriedkom (viď 2015 – Procházka, 2016 – KDH, MOST, 2017 – SMK). Nech tieto spôsoby diktovania podmienok neprináša do Kresťanskodemokratického hnutia. Lebo toto je zdrojom ďalšej destabilizácie. Ak chce naozaj priniesť tisíce hlasov, nech dokáže svoju úprimnosť a nesnaží sa ich zobchodovať za predsednícky post.

 

Poraďte mu, nech pomôže vytvárať synergiu kresťanov na Slovensku na takej pozícii, ktorú mu v prípade potvrdenia Alojza vo funkcii predsedu ponúkne sám predseda. Lebo byť „autentickým kresťanom“ – čomu sa určite aspoň podľa vonkajších znakov približuje – znamená predovšetkým „milosť“ zhora, ktorá sa neudeľuje za zásluhy. A o ktorú môže prísť tak rýchlo, ako sa k nej dostal.

 

Vás možno počúvne.

Požehnaný večer prajem.

PS: Medzi známymi kandidátmi na predsedu by som rád videl ešte jedno meno. Že tam nie je, rešpektujem... Tiež sa neviem stotožniť s niektorými Alojzovými krokmi, vyjadreniami či spôsobmi. 

 

Odporúčame