Blahorečenie Anky prišlo v pravý čas

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blahorečenie Anky prišlo v pravý čas

V súvislosti s radostnou správou o blahorečení mučenice čistoty Anky Kolesárovej som si dovolil napísať zopár myšlienok k tejto udalosti. Jej odkaz je maximálne aktuálny.

Anka Kolesárová a Mária Goretti majú veľa spoločného. Obidve zomreli rukou dvoch grobianov, ktorí zvádzali na zlé a pri tom sa neštítili násilia. Obdive sú hrdinkami viery a pevných zásad. Sú svedectvom toho, že smrťou sa život nekončí a že Boh vie aj zo zla vytvoriť ďaleko väčšie dobro. Anka nie je vzorom len pre mladých ale pre všetky vekové kategórie. Blahorečenie Anky prišlo v pravý čas – práve v dobe keď Slovenskom otriasa to čo otriasa. V dobe keď sa mnohí neštítia oportunizmu a bezzásadovosti, Boh akoby chcel Slovensku povedať: „Z tejto mladučkej dievčiny si vezmite príklad !“ Anka je žiarivým vzorom človeka, ktorý svoje ideály a charakter neopustil aj keď na ňu mieril samopal. Príklad pre ľudí, ktorých hodnoty sú pochybné ...Vďaka Ti Anka za tvoju odvahu. 

Čistota je dnes zaznávaná hodnota. Je to však perla ukrytá pod nánosmi bulvárnej roztopašnosti a erotiky. Túto perlu treba opäť odhaliť a vyniesť ju na svetlo sveta aby ju všetci videli. Čistota však nie je len záležitosť sexuality. Nemožno ju takto zredukovať. V opačnom prípade upadneme do akejsi neurózy a odmietania tela. Keď uvažujeme o čistote, uvažujme v jej širšom rozmere. Čistotou rozumiem svätosť, je to láska k Bohu, k blížnemu a k sebe samému. Častokrát sa mladým podsúva myšlienka, že bez vzťahu s človekom opačného pohlavia a bez sexuálneho spolužitia nežijú lásku. Je to od základu mylný pohľad. Človek môže vnímať svoju nezadanosť a panenstvo ako požehnanie a nie ako trest. Mladý človek môže žiť lásku aj keď ešte nemá vzťah.   

V konečnom dôsledku patrí najväčšia vďaka Bohu. Jedine Boh je darcom všetkej svätosti aj tej Ankinej. My ľudia sa môžeme o ňu usilovať ale nikdy nie bez Božej milosti. Ak chceme dosiahnuť svätosť, nemôžeme ťahať voz pred koňom. Boh nás svojou aktivitou vždycky predchádza. Prosba k Anke nie je komunikáciom s mŕtvym človekom, s jej hrobom. Je to komunikácia s maximálne živým človekom, ktorý je v Božej sláve. Vďaka Ti Pane za Anku. 

Správne, dobrý a verný sluha! Bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým. Vojdi do radosti svojho pána! (Mt 25,23)

Titulný obrázok - https://annakolesarova.sk/​

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo