Niektoré najsilnejšie momenty týždňa

Niektoré najsilnejšie momenty týždňa

Po návrate z Bratislavského piatkového pochodu (titulný obrázok) som dlho nemohol zaspať. Carpe diem, či lepšie Carpe nox. Ponúkam krátke reflexie.

I.

Jeden z najsilnejších okamihov uplynulého týždňa bol pre mňa tento rozhovor s matkou zavraždenej Martinky, pani Zlaticou Kušnírovou. Aká silná to žena!
VIDEO (Klik stredným tlačítkom myši pre otvorenie v novom tabe.)

II.

Zarazilo ma, ako dôrazne a presvedčivo stanovila čas úmrtia obetí: Medzi 19:50 a 20:15 v stredu, 21. februára. Zrazu som si uvedomil, že prezident polície gen. Gašpar nespomenul konečnú informáciu o čase úmrtia obetí ani na jednej svojej tlačovej besede. Všetky som sledoval v priamom prenose: Pon, Ut, Str, Štv. Niekedy ako možný deň úmrtia spomenul štvrtok, inokedy piatok. Vari nemal tamtú informáciu od pani Kušnírovej? A čo závery forézneho entomológa? Gašpar v stredu (!) podvečer – po troch dňoch a troch nociach intenzívnej práce desiatok ľudí – na TB povedal: „Stále máme rozpätie niekoľkých hodín, ktoré musíme vyčistiť a preveriť.“ Čiže ohľadom presného času úmrtia strieľal od pása raz to, raz ono, čo napokon vyznievalo zmätočne.

Avšak nie je pravda aj to, že si len potreboval(i) nechať k dispozícii väčšie časové okno, do ktorého by sa im mohla vtesnať nejaká vhodná horúca stopa, ako tá o „ozbrojených drogových díleroch vo Veľkej Mači", ktorú nám prezentoval v utorok večer?

III.

Úrad vlády, premiérova tlačová beseda (pre novinárov bez možnosti besedovať), po jeho pravici a ľavici: T. Gašpar a R. Kaliňák. A na stole 1 milión eur v bankovkách. V prvej sekunde mi to pripomenulo divoký západ: „Wanted!“ Odmena 1,000,000 €.

Po zrelšej úvahe: Skratovité konanie – psychologická kategória, keď je človek preľaknutý a o veci nepremýšľa, ale koná v pude (politickej) sebazáchovy. Gesto nie hodné takého skúseného politika, ale skôr zväzáckeho aktivistu.

IV.

Netrpezlivo očakávaný brífing – Béla Bugár, sťaby veľký štátnik, na ktorého sa upierali oči národa. Keď Fico už takmer išiel do kolien, od neho a jeho strany teraz závisí bytie-nebytie vlády a mnoho vecí s tým súvisiacich. Očividne si tých päť minút slávy užíval. Jeho prejavu však na prvé počutie rozumeli snáď len ostrieľaní harcovníci rangu Petra Schutza. Našťastie v nasledujúcich hodinách titulky článkov preložili jeho hlavné posolstvo do reči ľudu: Kaliňák by mal odstúpiť, ale vyriešiť to musí Smer.

V.

Hoci ešte v utorok doobeda premiér obhajoval svojich ľudí ako nevinných, napokon Mária Trošková skončila na úrade vlády – na plote (viď detail vľavo).

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo