Niektoré najsilnejšie momenty týždňa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Niektoré najsilnejšie momenty týždňa

Po návrate z Bratislavského piatkového pochodu (titulný obrázok) som dlho nemohol zaspať. Carpe diem, či lepšie Carpe nox. Ponúkam krátke reflexie.

I.

Jeden z najsilnejších okamihov uplynulého týždňa bol pre mňa tento rozhovor s matkou zavraždenej Martinky, pani Zlaticou Kušnírovou. Aká silná to žena!
VIDEO (Klik stredným tlačítkom myši pre otvorenie v novom tabe.)

II.

Zarazilo ma, ako dôrazne a presvedčivo stanovila čas úmrtia obetí: Medzi 19:50 a 20:15 v stredu, 21. februára. Zrazu som si uvedomil, že prezident polície gen. Gašpar nespomenul konečnú informáciu o čase úmrtia obetí ani na jednej svojej tlačovej besede. Všetky som sledoval v priamom prenose: Pon, Ut, Str, Štv. Niekedy ako možný deň úmrtia spomenul štvrtok, inokedy piatok. Vari nemal tamtú informáciu od pani Kušnírovej? A čo závery forézneho entomológa? Gašpar v stredu (!) podvečer – po troch dňoch a troch nociach intenzívnej práce desiatok ľudí – na TB povedal: „Stále máme rozpätie niekoľkých hodín, ktoré musíme vyčistiť a preveriť.“ Čiže ohľadom presného času úmrtia strieľal od pása raz to, raz ono, čo napokon vyznievalo zmätočne.

Avšak nie je pravda aj to, že si len potreboval(i) nechať k dispozícii väčšie časové okno, do ktorého by sa im mohla vtesnať nejaká vhodná horúca stopa, ako tá o „ozbrojených drogových díleroch vo Veľkej Mači", ktorú nám prezentoval v utorok večer?

III.

Úrad vlády, premiérova tlačová beseda (pre novinárov bez možnosti besedovať), po jeho pravici a ľavici: T. Gašpar a R. Kaliňák. A na stole 1 milión eur v bankovkách. V prvej sekunde mi to pripomenulo divoký západ: „Wanted!“ Odmena 1,000,000 €.

Po zrelšej úvahe: Skratovité konanie – psychologická kategória, keď je človek preľaknutý a o veci nepremýšľa, ale koná v pude (politickej) sebazáchovy. Gesto nie hodné takého skúseného politika, ale skôr zväzáckeho aktivistu.

IV.

Netrpezlivo očakávaný brífing – Béla Bugár, sťaby veľký štátnik, na ktorého sa upierali oči národa. Keď Fico už takmer išiel do kolien, od neho a jeho strany teraz závisí bytie-nebytie vlády a mnoho vecí s tým súvisiacich. Očividne si tých päť minút slávy užíval. Jeho prejavu však na prvé počutie rozumeli snáď len ostrieľaní harcovníci rangu Petra Schutza. Našťastie v nasledujúcich hodinách titulky článkov preložili jeho hlavné posolstvo do reči ľudu: Kaliňák by mal odstúpiť, ale vyriešiť to musí Smer.

V.

Hoci ešte v utorok doobeda premiér obhajoval svojich ľudí ako nevinných, napokon Mária Trošková skončila na úrade vlády – na plote (viď detail vľavo).

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo