Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. marec 2018

Zodpovednosť tých druhých

Každá vražda je hnusná, úkladná vražda je neospravedlniteľná a zavraždiť niekoho kvôli jeho povolaniu je nielen hnusné a neospravedlniteľné, ale aj nanajvýš desivé. A je jedno, či zavraždia poštárku, policajta alebo novinára. Vražda novinára kvôli kauzám, ktoré uverejnil, alebo chcel uverejniť navyše podrýva dôveru v demokraciu.

Na úvod mi dovoľte vysloviť sústrasť rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich vražda je smutná a oprávnene zasiahla celú slovenskú verejnosť a otvára celý rad otáznikov. Položme si otázku, komu tento hnusný kriminálny čin neprospel. Neprospel menu Slovenska v očiach jeho občanov i v zahraničí, neprospel slobode tlače, neprospel demokracii u nás, v konečnom dôsledku neprospel ani Róbertovi Ficovi a jeho ministrovi vnútra, ani predstaviteľom polície, tajných služieb a prokuratúry.

Na druhej strane stojí otázka, komu ohavný čin prospel. Zopakujem - neprospel nikomu. Dnes sa ešte nedá s istotou povedať, kto bol páchateľom, nemá zmysel popúšťať uzdu fantázii a víriť vášne, nemožno vylúčiť, že dvojnásobná vražda je dielom tých, ktorí sa aj cenu nevinných obetí snažia „na veky“ zachrániť svoju kožu, udržať si svoj vplyv a prebendy. Ak je to tak, potom ide o ľudí, ktorí sa viditeľne neštítia ničoho. Keď nám v prvej kapitole svojho „diela“ naservírovali dvojnásobnú vraždu, o čom môže byť kapitola posledná?

Vyšetrovanie však môže odhaliť aj iné, možno menej dramatické vražedné pohnútky.

Smrť mladého novinára a jeho partnerky sa stala spúšťačom niečoho iného – spustila lavínu zadržiavanej verejnej nespokojnosti so spôsobmi vládnutia, ktoré nám už niekoľko rokov predvádza súčasná vládna garnitúra. Cieľom protestov má byť zmena štýlu, označovaného ako mafiánsky štát. Prvý deň viditeľnej reakcie obyvateľov má aj viditeľný výsledok – prvý člen Ficovej vlády sa vzdal funkcie. Z vyjadrenia ministra kultúry je jasné, že nechce sedieť v spolku potenciálne spájanom s dvojnásobnou vraždou. Vyplýva z neho, že aj v Smere sú ľudia, ktorí čosi tušia a snažia sa urýchlene „vyviniť“.

Myslím si, že syndróm „zlého svedomia“ by sa nemal týkať iba tohto pána a tejto strany. V parlamente napríklad sedí celý rad poslancov, ktorí sa pred voľbami stotožňovali s ideálmi medzi ktoré vraždy, násilie a mafiánske praktiky určite nepatria. Podobne ako minister Maďarič, by sa mali zamyslieť nad tým, či svojim zotrvaním vo svojich funkciách chcú aj naďalej zvyšovať kredit garnitúre, ktorá nebráni občanov tejto krajiny a stará sa iba o svoj prospech.  

 

                                                                       

Inzercia

Odporúčame

Blog
Rovnosť nie je rovnakosť

Rovnosť nie je rovnakosť

Ideológia ovládajúca dnešné mainstreamové politické myslenie v západnej Európe, uprednostňuje záujmy určitých (anonymných) skupín pred záujmami (konkrétnych) jednotlivcov.