Týždeň hanby kanadského premiéra

Týždeň hanby kanadského premiéra

Kanadský ministerský predseda Justin Trudeau má za sebou drsný týždeň.

Nedá sa to porovnávať s tým, čo v týchto dňoch prežíva slovenský premiér Robert Fico, ale zdá sa, že medové týždne svetových médií s pánom Trudeau sa pomaly končia.

Deň čo deň, počas jeho návštevy Indie, sa v kanaských médiách vnímal jeho “výlet” ako poriadna “PR” blamáž. Začalo to pobavením novinárov a verejnosti nad tým, ako Justin (s rodinou, ktorá ho sprevádzala) sa chcel vžiť do indickej kultúry obliekaním si ich tradičných kostýmov, kdežto ľudia, s ktorými sa stretávali, boli oblečení obyčajne, ako je v profesionálnom styku zvykom.

Ďalším “faux pas” premiérovej návštevy Indie bol fakt, že bol takmer ignorovaný oficiálnymi predstaviteľmi krajiny až do samotného záveru pobytu. V prvých dňoch pobytu Justina privítali len Bollywoodski herci a politici nižšieho, regionálneho rangu. Dôvodom vlažného prijatia “miláčika” Trudeau, doteraz tak ospevovaného a závideného mnohými krajinami, bolo zrejme zloženie jeho ministerského kabinetu. V ňom  totižto figurujú prívrženci sikhského náboženstva a stúpenci separatistického hnutia túžiaceho po odtrhnutí sa od Indie.

Najväčšia blamáž však prišla počas recepcie organizovanej vysokým komisárom Kanady v Mumbai, kde sa delegácia ocitla po boku usvedčeného sikhského teroristu z Kanady Jaspala Atwala. Ten totižto bol odsúdený za pokus o vraždu indického ministra počas návštevy Kanady v roku 1986. Je nepochopiteľné, ako mohol takýto človek prejsť bezpečnostnou previerkou kancelárie predsedu vlády a ocitnúť sa na tomto stretnutí.

Napokon za pozvanie Atwala prevzal plnú zodpovednosť poslanec Randeep Sarai. Trudeau však nepoprel ani teóriu o tom, že účasť Alwala na spomínanom pohostení bola zorganizovaná indickou stranou. Cieľom mohlo byť, aby sa indický premiér Narendra Modi príliš nezblížil s vládou krajiny, ktorá údajne nemá záujem o jednotnú Indiu. Hovorca indického ministerstva zahraničných vecí túto teóriu kategoricky odmietol.

Justin Trudea sa na záver 8-dňového pobytu predsa len s Modim stretol. Trudeau sa vyjadril, že cesta bola úspešná a že na jej základe vzniknú investície v oboch krajinách o sume $1 miliardy, čo z hľadiska zahraničného obchodu nie je príliš závratná suma. Dozvuky z účasti teroristu na oficiálnom podujatí kanadskej delegácie však zrejme ešte nejakú tú chvíľu neutíchnu.

 

Zdroje:

National Post - 24. február 2018
http://nationalpost.com/news/politics/pm-says-officials-theory-that-indian-factions-sabotaged-trip-is-true
https://www.thestar.com/news/canada/2018/02/28/claims-indian-government-sabotaged-trudeaus-trip-baseless-official-says.html
Foto: INDRANIL MUKHERJEE/AFP / AFP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo