Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. marec 2018

Týždeň hanby kanadského premiéra

Kanadský ministerský predseda Justin Trudeau má za sebou drsný týždeň.
Týždeň hanby kanadského premiéra

Nedá sa to porovnávať s tým, čo v týchto dňoch prežíva slovenský premiér Robert Fico, ale zdá sa, že medové týždne svetových médií s pánom Trudeau sa pomaly končia.

Deň čo deň, počas jeho návštevy Indie, sa v kanaských médiách vnímal jeho “výlet” ako poriadna “PR” blamáž. Začalo to pobavením novinárov a verejnosti nad tým, ako Justin (s rodinou, ktorá ho sprevádzala) sa chcel vžiť do indickej kultúry obliekaním si ich tradičných kostýmov, kdežto ľudia, s ktorými sa stretávali, boli oblečení obyčajne, ako je v profesionálnom styku zvykom.

Ďalším “faux pas” premiérovej návštevy Indie bol fakt, že bol takmer ignorovaný oficiálnymi predstaviteľmi krajiny až do samotného záveru pobytu. V prvých dňoch pobytu Justina privítali len Bollywoodski herci a politici nižšieho, regionálneho rangu. Dôvodom vlažného prijatia “miláčika” Trudeau, doteraz tak ospevovaného a závideného mnohými krajinami, bolo zrejme zloženie jeho ministerského kabinetu. V ňom  totižto figurujú prívrženci sikhského náboženstva a stúpenci separatistického hnutia túžiaceho po odtrhnutí sa od Indie.

Najväčšia blamáž však prišla počas recepcie organizovanej vysokým komisárom Kanady v Mumbai, kde sa delegácia ocitla po boku usvedčeného sikhského teroristu z Kanady Jaspala Atwala. Ten totižto bol odsúdený za pokus o vraždu indického ministra počas návštevy Kanady v roku 1986. Je nepochopiteľné, ako mohol takýto človek prejsť bezpečnostnou previerkou kancelárie predsedu vlády a ocitnúť sa na tomto stretnutí.

Napokon za pozvanie Atwala prevzal plnú zodpovednosť poslanec Randeep Sarai. Trudeau však nepoprel ani teóriu o tom, že účasť Alwala na spomínanom pohostení bola zorganizovaná indickou stranou. Cieľom mohlo byť, aby sa indický premiér Narendra Modi príliš nezblížil s vládou krajiny, ktorá údajne nemá záujem o jednotnú Indiu. Hovorca indického ministerstva zahraničných vecí túto teóriu kategoricky odmietol.

Inzercia

Justin Trudea sa na záver 8-dňového pobytu predsa len s Modim stretol. Trudeau sa vyjadril, že cesta bola úspešná a že na jej základe vzniknú investície v oboch krajinách o sume $1 miliardy, čo z hľadiska zahraničného obchodu nie je príliš závratná suma. Dozvuky z účasti teroristu na oficiálnom podujatí kanadskej delegácie však zrejme ešte nejakú tú chvíľu neutíchnu.

 

Zdroje:

National Post - 24. február 2018
http://nationalpost.com/news/politics/pm-says-officials-theory-that-indian-factions-sabotaged-trip-is-true
https://www.thestar.com/news/canada/2018/02/28/claims-indian-government-sabotaged-trudeaus-trip-baseless-official-says.html
Foto: INDRANIL MUKHERJEE/AFP / AFP

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
List slušným ľuďom (o hľadaní pravdy)

List slušným ľuďom (o hľadaní pravdy)

Prirodzene, veľa ľudí na Slovensku a azda aj mimo neho sa momentálne vyjadruje k brutálnej poprave 2 nevinných ľudí – novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Ja som ani jedného nepoznal osobne, nikdy som s nimi neprišiel do kontaktu. O jeho práci som počul, ale nikdy som sa jej hlbšie nevenoval, jeho články som nečítal. Avšak cítim ľudskú potrebu sa k tomu, čo sa udialo, vyjadriť. Pevne verím, že text nebude provokovať tých, ktorí kritizujú reakcie na túto udalosť dolujúce politický či iný kapitál. Nič nedolujem. Som iba Slovák čo sníva o slušnom Slovensku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.