Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. február 2018

Billy Graham z katolíckej perspektívy

Vo veku 99 rokov zomrel jeden z najväčších “tele-evanjelizátorov” 20. storočia - Billy Graham.
Billy Graham z katolíckej perspektívy

 

Keby ste sa ma vo veku 12 rokov spýtali, či poznám meno svojho diecézneho biskupa, tak by som dosť pravdepodobne povedal, že nie. Zato meno Billy Graham som už poznal. Kým na Slovensku v 80. rokoch dozaista často zneli v televízii prejavy generálneho tajomníka ÚV KSČ, v USA sa k ľuďom prihováral so svojim kresťanským odkazom pastor Graham.

Ako spomína aj Lukáš Krivošík vo svojom článku, odkaz Billyho Grahama mal široký dosah nielen v USA. V nedávnej dobe sme to mohli spoznať v druhej sezóne vynikajúceho britského seriálu The Crown, kde je znázornený jeho vplyv na kráľovnú Alžbetu II. V minulých desaťročiach v USA na televíznych obrazovkách bolo množstvo evanjelizátorov, avšak povesť niektorých z nich je diskutabilná. Reverend Billy si však svoju autentickosť zachoval až do konca svojho života.

Vplyv Billyho Grahama na Američanov evanjelicko-protestantského vierovyznania bol obrovský, ale ako ho vníma katolícka cirkev? Newyorkský kardinál Timothy Dolan v relácii The Jennifer Fulwiler Show spomína ako jeho katolícka rodina od 50. rokov často sledovala Billyho Grahama v TV a považovali ho “takmer za nášho”. Grahamov postoj ku katolíkom sa menil. Spočiatku kritizoval kandidatúru J. F. Kennedyho (prvého katolíckeho prezidenta), neskôr však priznal, ako sa veľmi mýlil.

Kardinál Dolan taktiež spomína Grahamov výnimočný vzťah s pápežom Sv. Jánom Pavlom II. Vatikán mu vyšiel v ústrety a nezvyčajným spôsobom si vopred s reverendom dohodol súkromnú audienciu u svätého otca. Pritom podľa protokolu mala osobnosť so záujmom o stretnutie s pápežom najprv navštíviť Rím a až vtedy sa dozvedieť, či bude prijatá vo Vatikáne. Taktiež, keď niekto spomenul Grahamovi že on je najväčší evanjelizátor 20. storočia, on dotyčného opravil, že ním je Ján Pavol II.

Timothy Dolan dáva do kontextu obdobie, v ktorom sa Billy Graham stal kresťanskou osobnosťou č. 1. Amerika sa spamätávala z hroznej 2. svetovej vojny. Vo vzduchu visela hrozba jadrového konfliktu. Ľudia boli duchovne vyčerpaní. V 40. a 50. rokoch v USA dominovala trojica kazateľov: Billy Graham, Fulton Sheen a Norman Vincent Peale. V porovnaní s katolíckym biskupom Sheenom bol Graham omnoho populárnejší kvôli protestantským koreňom americkej spirituality.

Billy Graham používal vo svojich kázňach jednoduchý slovník, čim si prerazil cestu medzi širokú verejnosť. Ako dodáva Dolan, jeho odkaz nespočíval v pozitívnych svojpomocných tézach, aké sú populárne dnes na pultoch kníhkupectiev. On kázal o Bohu a o Biblii, nie o sebe. Avšak nebál sa poukázať na seba ako na hriešnika. Na záver ešte jeden Grahamov citát hodný zamyslenia v tomto pôstnom období:

Kríž nám ukazuje vážnosť našich hriechov, avšak taktiež nám ukazuje nekonečnú Božiu lásku.

 
 
Zdroje: The Jennifer Fulwiler Show - 21. 2. 2018
https://www.crosswalk.com/faith/spiritual-life/inspiring-quotes/40-courageous-quotes-from-evangelist-billy-graham.html
Foto: https://pixabay.com/en/billy-graham-christian-evangelist-393749/

Inzercia

Aktuálne kultúrno-spoločenské témy zo sveta, ktoré ma zaujali a o ktorých sa u nás príliš nepíše.

Odporúčame

Blog
Pápež František: „Korupcia je rúhanie". Na Slovensku aj tradícia

Pápež František: „Korupcia je rúhanie". Na Slovensku aj tradícia

„Korupcia je apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať." Tieto slová pápeža Františka, ktoré hovorí aj na vatikánskom protikorupčnom VIDEU, na Slovensku ignoruje aj mnoho cirkevníkov, podobne ako slová, ktorými pápeži odsúdili komunizmus a nacionálny socializmus. Aj preto je tu korupcia tradíciou, ktorá má korene už v uhorskej cirkvi, arizácii a komunistickej diktatúre.

Blog
Keď sa ozve "Sociálna poisťovňa"

Keď sa ozve "Sociálna poisťovňa"

Najnovší žltý lístoček v schránke, pochádzajúci od tejto milej štátnej inštitúcie s názvom "Sociálna poisťovňa", ma viedol k zamysleniu sa nad názvom a zmyslom tejto pôvodne azda Bohu-milej organizácie. A potom hneď nad zmyslom tohto štátu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.