Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. február 2018

Keď sa ozve "Sociálna poisťovňa"

Najnovší žltý lístoček v schránke, pochádzajúci od tejto milej štátnej inštitúcie s názvom "Sociálna poisťovňa", ma viedol k zamysleniu sa nad názvom a zmyslom tejto pôvodne azda Bohu-milej organizácie. A potom hneď nad zmyslom tohto štátu.
Keď sa ozve "Sociálna poisťovňa"

Priamo k veci: Táto novoročná pošta; tento pozdrav, skrývajúci sa za žltým poštovým lístočkom, si (tentokrát) od mojej ženy pýta 1200,- eur (slovom -tisícdvestoeur-) ako penále za oneskorenú platbu občana voči "Sociálnej Poisťovni". Čiže penále 1200,- eur ako úroky ku istine, ktorú už moja žena (respektíve za ňu jej mama...) obratom zaplatila, ihneď po zistení dlžnej sumy na poistnom a obdržaní nedoplatkového výmeru zo strany "SP".  

Krátke ujasnenie si terminológie: Podľa Slovníka cudzích slov pojem "sociálny" znamená: "spoločenský; týkajúci sa úsilia o zlepšenie alebo zmenu ľudskej spoločnosti; týkajúci sa vzťahu jedinca ku spoločnosti; týkajúci sa hmotného zabezpečenia jedinca v spoločnosti".

Pojem "poisťovňa" zase znamená: zabezpečiť. Čiže taká inštitúcia s názvom "Sociálna poisťovňa" by mala svojho občana-poplatníka hmotne zabezpečiť pre prípad krízových situácií v jeho živote - a NIE ho do takýchto situácií svojim pôsobením privádzať....

Krátka história a realita Sociálnej poisťovne, písaná bez servítky: "Sociálna poisťovňa" je, podľa mňa, v súčasnej podobe bezodnou a neprehľadnou "čiernou dierou"; do ktorej každý ekonomicky činný dospelý človek v SR každý mesiac "nalieva", a to povinne zo zákona, niekoľko stovák eur v nádeji; že raz, keď bude starý alebo chorý, alebo nezamestnaný, sa o neho štát postará...Z takto naliatých peňazí sa následne plošne vyplácajú starobné dôchodky, rôzne sociálne dávky, nemocenské, a samozrejme; nepriamo aj platy úradníkov "Sociálnej poisťovne" a ich riaditeľov, ktorí by si mali následne dobre robiť svoju prácu...

Dobrá myšlienka. Lenže to by sme nesmeli byť na Slovensku; kde sa ekonomicko-sociálne zákony menia takmer na mesačnej báze; a v neprehľadnej spleti sociálnych zákonov má vážny problém vyznať sa nejeden profesionálny personalista. Na inštitúcii s názvom "Sociálna poisťovňa" vládol desaťročia taký malý "bordel", alebo, ak chcete "chliev"; ktorý začala čistiť až Radičovej vláda okolo roku 2010. Až vtedy sa začali otvárať rôzne registre obyvateľstva a v jednotlivých spisoch začali úradníci robiť aký-taký poriadok. Sám som to, žiaľ, tiež pocítil finančnou "odmenou" zo strany tejto azda Bohu-milej inštitúcie, a to vo forme pokuty za niekoľko stovák eur. Niečo som skrátka zabudol odhlásiť, vyplniť nejaký formulár a poslať ho. To sa vám pri zmene zamestnania, časovom strese, neznalosti detailov a zákonov a podobne, proste, stane....Nikto mi vtedy nezavolal, neinformoval, neupomenul...len prišiel žltý lístoček a výmer.

Nuž, ale čo; povedal som si vtedy; pravicová metla zasiahla aj mňa; ako volič pravice som musel zatiahnuť chvost a nedoplatok s pokutou som bolestne zaplatil.

Neskôr sa však podobné prípady okolo mňa začali množiť....

Teória a prax: "Neznalost zákona neomlouvá..."...zacituje vám nejeden cynik a klasik. Veď hej; neomlouvá....Lenže: okrem zákonov na papieri tu máme azda aj nejaké nepísané zákony, ktoré sa môžu volať napríklad: milosrdenstvo, zhovievavosť, pochopenie, empatia, súcit, ľudskosť, či len obyčajná slušnosť - keď úradník na Sociálnej poisťovni môže zvdihnúť telefón, a zavolať občanovi, od ktorého zrazu prestali prichádzať platby a ten úradník vidí, že občanovi-živiteľovi narastá dlžoba (a penále).  A môže overiť, či je s občanom všetko v poriadku; či neumrel, či sa neodsťahoval, či nevznikol technický problém v platobnom systéme; či len tak - jednoducho - občan nezabudol....Môže - ak chce!

To sa totiž občas pri zmene zamestnania, bývania; pri osobných starostiach; pri vesmíre starostí mnohopočetnej rodiny bežnému smrteľníkovi stáva....Sme predsa všetci iba ľudia; chybujeme, zabúdame, strácame sa...

Ale nie: inštitútcia s názvom "Sociálna poisťovňa" si radšej na občana počká...: dá mu rok, dva, päť, osem....a tesne pred uplynutím 10-ročnej premlčacej lehoty sa občanovi ozve, teda rovno ho navštívi tajomným žltým lístočkom....

A presne tak teraz; moja žena: jedna upracovaná, udretá, zošúchaná a zodretá mladá matka štyroch malých detí. Po štyroch pôrodoch, kojeniach, neprespatých nociach, často na pokraji psychických i fyzických síl - ale zato vždy pracujúca; dane odvádzajúca, všetky platby na čas platiaca poctivá Občanka Slovenskej republiky. Jej "hriech" sa mal stať kedysi pred ôsmymi rokmi, a možno sa jednalo o pár eur nedoplatku. Nemáte skrátka ani šancu si všetky takéto detaily ustrážiť. Medzitým to ale darebáckosť a lajdáckosť úradníkov "Sociálnej poisťovne" nechala vyskákať túto sumu o pol percenta DENNE! až na túto horibilnú čiastku. Ale čo chceme, keď nám už 12 rokov vládne "sociálna vláda", ktorá tu okrem pozemského raja, právneho štátu, európskeho jadra a podobných nezmyslov buduje ešte aj "sociálny štát"... :)

Inzercia

Záver?

1200,-eur na penále pre "Sociálnu poisťovňu" sme pozháňali v rámci našej Cirkvi - skvelej Cirkvi; veľkej katolíckej Cirkvi. Aj toto dokazuje, že náš Boj je veľký, a ako VEĽMI sa stará...Menovite ďakujem duchovným Predstaveným farností Vincetínov v Bratislave-Ružinove, Saleziánom na Trnávke, "bielym mníškam" v Haliči aj laickej komunite v Pezinku. Nikde nás neodmietli. Ešte sme síce poslali formálne odvolanie sa na "Sociálnu poisťovňu". Pre istotu. Vraj ale nemáme veľké šance. Vraj oni takto fungujú bežne. Je to vraj ich modus vivendi. Zmysel ich činnosti. Pridaná hodnota. Vraj idú ako "stroj"...

A vraj nie len "Sociálna poisťovňa". Ale aj poisťovne zdravotné, daňové úrady detto; o Dopravnej polícii škoda hovoriť... Mašiny na peniaze. Zomelú, koho chcú. Majú to dokonca vraj "predpísané"...že "toľko a toľko tento mesiac/rok vyberieš..." Občana - milióna zomelú ako nič. Majú na to všetky páky. Pokuty, sankcie, penále, rýchle exekúcie...Oficiálne však nikto-nič. Veď "Robíme pre ľudí - Chránime Slovensko"...P

Len potom neplačme nad tým, že občania tento štát nepovažujú za "svoj". Takúto macochu živiť, sa teda naozaj nikomu nechce! A to, čo štát občanovi vytiahne z vrecka takouto zákernosťou (lebo to nič iné ako ZÁKERNOSŤ nie je), sa snaží občan vrátiť naspäť do svojho vrecka nejak inak. 

Kedy toto skončí ?!

...

Dodatok: len pri istotu som sa obrátil na Sociálnu poisťovňu aj ja - reku, že či náhodou nemajú čosi aj na mňa v zálohe. Hádajte: pani Eva Banásová mi poslala šek na 10 eur. Zaplatiť.

 

 

Kontroverzný autor viacerých "šťavnatých" textov s vysokou čiateľskou odozvou. Človek hľadajúci - nachádzajúci - a strácajúci. Človek padajúci - a vstávajúci. Človek ako Vy!

Odporúčame

Blog
Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

V týchto dňoch prebieha Mníchovská bezpečnostná konferencia. Odzneli na nej prejavy rôznych významných európskych i svetových lídrov. Prejavy zástupcov EÚ sú už tradične v defenzívnom tóne, opatrne obchádzajú chúlostivé témy, zrejme sa boja ohroziť dobre rozbehnutý biznis premiantov EÚ s Ruskom. Kto však neváhal nazvať veci pravým menom, bol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Hoci je vo svojej funkcii len niekoľko týždňov, už viackrát prezentoval na európskej pôde jednoznačné a sebavedomé postoje. Takto by dnes mal znieť jednotný hlas silnej a stabilnej Európskej únie.

Blog
O striedaní času a bruselskej dileme

O striedaní času a bruselskej dileme

„Európsky parlament vyzýva Komisiu, aby prehodnotila pravidelné striedanie zimného a letného času,“ zaznelo v úvode príspevku Správ RTVS o 19.00 hod. 8.2.2018, v ktorom boli spomínané hlavne negatíva striedania času. V poslednom období to v správach zaznelo niekoľkokrát, čo ma prinútilo zamyslieť sa trošku nad týmto problémom, ktorý som doteraz považovala za banálny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.