Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. február 2018

Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

V týchto dňoch prebieha Mníchovská bezpečnostná konferencia. Odzneli na nej prejavy rôznych významných európskych i svetových lídrov. Prejavy zástupcov EÚ sú už tradične v defenzívnom tóne, opatrne obchádzajú chúlostivé témy, zrejme sa boja ohroziť dobre rozbehnutý biznis premiantov EÚ s Ruskom. Kto však neváhal nazvať veci pravým menom, bol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Hoci je vo svojej funkcii len niekoľko týždňov, už viackrát prezentoval na európskej pôde jednoznačné a sebavedomé postoje. Takto by dnes mal znieť jednotný hlas silnej a stabilnej Európskej únie.
Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

V sobotu sa poľský premiér Mateusz Morawiecki v rámci konferencie zúčastnil panelu o budúcnosti Európy.

"Všetky krajiny musia spolupracovať vo vzájomnej harmónii, ak skutočne chceme byť lepší, a to najmä v našom systéme obrany ako takom, ale aj v systéme ochrany hraníc" - povedal Morawiecki.

Ako dodal, ak chceme pokročiť, ochrana hraníc by mala byť jednou z našich priorít, . "Pre mňa silnejšia Európa znamená Európu s lepším obranným sektorom, s lepšou spoluprácou v tejto oblasti a s lepšou ochranou hraníc" - zdôraznil.

V prejave Morawiecki tiež nadviazal na bezpečnostnú konferenciu v Mníchove spred 11 rokov, keď ruský prezident Vladimir Putin v prejave poukázal - ​​ako povedal Morawiecki - na novú éru vzťahov medzi Ruskom a Európou. "A skutočne konal tak ako sľúbil, pretože o rok neskôr sme videli útok na Gruzínsko a o niekoľko rokov sme videli, že napadol Ukrajinu," povedal šéf poľskej vlády.

"Mali by sme to mať na mysli, keď hovoríme o bezpečnosti v Európe, pretože ruská otázka už nie je len otázkou strednej a východnej Európy, je záležitosťou celého NATO i celej EÚ."

Zároveň zdôraznil, že je ťažké diskutovať o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ, keď "väčšina krajín EÚ nespĺňa požiadavku 2% HDP vynaložených na obranu".

"Myslím, že potrebujeme v rámci týchto 29 krajín budujúcich NATO vytvoriť cestu k dosiahnutiu tohto prahu 2 percentuálnych bodov, aby sme nemali tých čiernych pasažierov, ktorí žijú pod Pax Americana, ale predstierajú, že sú sebestační v súvislosti s bezpečnosťou," - povedal.

"Ja sa cítim byť pro-Európanom, chcel by som, aby sme mohli žiť pod Pax Europaea, ale nie je to tak a nebolo to tak počas 70 rokov a nie je to tak dodnes" - dodal.

"Ak chceme byť viac sebestační, naozaj si musíme strážiť svoju vlastnú bezpečnosť a ešte oveľa viac sa o ňu starať," - zdôraznil s tým, že "dnes 70-75 percent celej vojenskej sily v skutočnosti spočíva na Spojených štátoch.".

"Máme toľko rôznych druhov tankov, lietadiel, zariadení rôzneho typu, že je veľmi ťažké vytvoriť spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku v Európe" - povedal premiér.

"Ešte jeden ďalší pohľad, na ktorý by som chcel poukázať, je nevojenský aspekt. Niekedy nie je možné rokovať, niekedy musíme bojovať na bojisku, ako s Islamským štátom alebo v Sýrii, ale musíme byť tiež schopní pomôcť v týchto krajinách priamo na mieste, aby sme pomohli priniesť viac nádeje a perspektívy rozvoja v severnej Afrike, na Blízkom východe "- zdôraznil predseda poľskej vlády.

Inzercia

"Bezpečnosť, to je tiež boj proti chudobe a klimatickým zmenám", dodal.

Predseda vlády vysvetlil, aké dôležité sú pre Európsku úniu otázky súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou. "Sme presvedčení, že Európska únia by mala byť ochrancom kybernetickej bezpečnosti s cieľom chrániť európske firmy pred zahraničnými útokmi, ale aj chrániť európsku spoločnosť ako takú", povedal.

"Rusko rozhodne dominuje pokiaľ ide o informačnú vojnu, a to tiež treba brať do úvahy" - zdôraznil.

"Ide o jasnú spoločnú, jednotnú reakciu na kybernetickú bezpečnosť, ale aj na kybernetické hrozby," zdôraznil. Podľa neho "potrebujeme aj spoločnú stratégiu v oblasti ochrany hraníc, najmä vonkajších hraníc Európskej únie".

"Musíme nájsť spoločnú odpoveď v súvislosti s migráciou, pretože nestačí výlučne to, aby krajiny implementovali svoje vlastné stratégie," dodal.

"V prvom rade potrebujeme jednotnú politiku medzi NATO a Európskou úniou, politiku, ktorá bude silnejšia, viac založená na solidarite, aby sme sa zamerali na všetky výzvy, ktoré sú okolo nás, teda na klimatické zmeny, výzvy spojené s migračnou krízou, s hybridnou vojnou" - povedal.

Zdôraznil, že nemôžeme "zabudnúť ani na tradičný kontext, v ktorom sa obrana a armáda vždy chápe, a aspoň tie dve percentá HDP vynakladať na obranu a výzbroj."

 

Foto: THOMAS KIENZLE

Kresťan, spoločensky konzervatívny, ekonomicky liberálny

Odporúčame

Blog
Prestanú už prominentní kresťania ruinovať kresťanskú politiku na Slovensku?

Prestanú už prominentní kresťania ruinovať kresťanskú politiku na Slovensku?

Konečne čerstvý vietor, konečne rozumný čin, konečne múdrosť, konečne kresťanstvo, konečne zárodok šance pre budúcu kresťanskú vládnu politiku. Koniec nekonečného štiepenia kresťanských hlasov. (Vďaka Bohu aj za stroskotanie Rybníčkovej T(r)osky) Tieto veci mi napadli, keď som sa dozvedel o rozhodnutí Richarda Vašečku vstúpiť do KDH a kandidovať za jeho predsedu.

Blog
O striedaní času a bruselskej dileme

O striedaní času a bruselskej dileme

„Európsky parlament vyzýva Komisiu, aby prehodnotila pravidelné striedanie zimného a letného času,“ zaznelo v úvode príspevku Správ RTVS o 19.00 hod. 8.2.2018, v ktorom boli spomínané hlavne negatíva striedania času. V poslednom období to v správach zaznelo niekoľkokrát, čo ma prinútilo zamyslieť sa trošku nad týmto problémom, ktorý som doteraz považovala za banálny.

Blog
Je islam satanské náboženstvo?

Je islam satanské náboženstvo?

Rozhodne odmietam terminológiu „kresťanský Boh“, „islamský Boh“, resp. „náš Boh“, „ich Boh“. Takto môžu hovoriť ateisti, podľa ktorých si kresťania vymysleli svojho Boha a moslimovia zas svojho. Pán Boh je len jeden a my máme o ňom svoje predstavy, zatiaľ čo moslimovia zas svoje.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.