Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

Prečo takto neznie hlas celej EÚ?

V týchto dňoch prebieha Mníchovská bezpečnostná konferencia. Odzneli na nej prejavy rôznych významných európskych i svetových lídrov. Prejavy zástupcov EÚ sú už tradične v defenzívnom tóne, opatrne obchádzajú chúlostivé témy, zrejme sa boja ohroziť dobre rozbehnutý biznis premiantov EÚ s Ruskom. Kto však neváhal nazvať veci pravým menom, bol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Hoci je vo svojej funkcii len niekoľko týždňov, už viackrát prezentoval na európskej pôde jednoznačné a sebavedomé postoje. Takto by dnes mal znieť jednotný hlas silnej a stabilnej Európskej únie.

V sobotu sa poľský premiér Mateusz Morawiecki v rámci konferencie zúčastnil panelu o budúcnosti Európy.

"Všetky krajiny musia spolupracovať vo vzájomnej harmónii, ak skutočne chceme byť lepší, a to najmä v našom systéme obrany ako takom, ale aj v systéme ochrany hraníc" - povedal Morawiecki.

Ako dodal, ak chceme pokročiť, ochrana hraníc by mala byť jednou z našich priorít, . "Pre mňa silnejšia Európa znamená Európu s lepším obranným sektorom, s lepšou spoluprácou v tejto oblasti a s lepšou ochranou hraníc" - zdôraznil.

V prejave Morawiecki tiež nadviazal na bezpečnostnú konferenciu v Mníchove spred 11 rokov, keď ruský prezident Vladimir Putin v prejave poukázal - ​​ako povedal Morawiecki - na novú éru vzťahov medzi Ruskom a Európou. "A skutočne konal tak ako sľúbil, pretože o rok neskôr sme videli útok na Gruzínsko a o niekoľko rokov sme videli, že napadol Ukrajinu," povedal šéf poľskej vlády.

"Mali by sme to mať na mysli, keď hovoríme o bezpečnosti v Európe, pretože ruská otázka už nie je len otázkou strednej a východnej Európy, je záležitosťou celého NATO i celej EÚ."

Zároveň zdôraznil, že je ťažké diskutovať o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ, keď "väčšina krajín EÚ nespĺňa požiadavku 2% HDP vynaložených na obranu".

"Myslím, že potrebujeme v rámci týchto 29 krajín budujúcich NATO vytvoriť cestu k dosiahnutiu tohto prahu 2 percentuálnych bodov, aby sme nemali tých čiernych pasažierov, ktorí žijú pod Pax Americana, ale predstierajú, že sú sebestační v súvislosti s bezpečnosťou," - povedal.

"Ja sa cítim byť pro-Európanom, chcel by som, aby sme mohli žiť pod Pax Europaea, ale nie je to tak a nebolo to tak počas 70 rokov a nie je to tak dodnes" - dodal.

"Ak chceme byť viac sebestační, naozaj si musíme strážiť svoju vlastnú bezpečnosť a ešte oveľa viac sa o ňu starať," - zdôraznil s tým, že "dnes 70-75 percent celej vojenskej sily v skutočnosti spočíva na Spojených štátoch.".

"Máme toľko rôznych druhov tankov, lietadiel, zariadení rôzneho typu, že je veľmi ťažké vytvoriť spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku v Európe" - povedal premiér.

"Ešte jeden ďalší pohľad, na ktorý by som chcel poukázať, je nevojenský aspekt. Niekedy nie je možné rokovať, niekedy musíme bojovať na bojisku, ako s Islamským štátom alebo v Sýrii, ale musíme byť tiež schopní pomôcť v týchto krajinách priamo na mieste, aby sme pomohli priniesť viac nádeje a perspektívy rozvoja v severnej Afrike, na Blízkom východe "- zdôraznil predseda poľskej vlády.

"Bezpečnosť, to je tiež boj proti chudobe a klimatickým zmenám", dodal.

Predseda vlády vysvetlil, aké dôležité sú pre Európsku úniu otázky súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou. "Sme presvedčení, že Európska únia by mala byť ochrancom kybernetickej bezpečnosti s cieľom chrániť európske firmy pred zahraničnými útokmi, ale aj chrániť európsku spoločnosť ako takú", povedal.

"Rusko rozhodne dominuje pokiaľ ide o informačnú vojnu, a to tiež treba brať do úvahy" - zdôraznil.

"Ide o jasnú spoločnú, jednotnú reakciu na kybernetickú bezpečnosť, ale aj na kybernetické hrozby," zdôraznil. Podľa neho "potrebujeme aj spoločnú stratégiu v oblasti ochrany hraníc, najmä vonkajších hraníc Európskej únie".

"Musíme nájsť spoločnú odpoveď v súvislosti s migráciou, pretože nestačí výlučne to, aby krajiny implementovali svoje vlastné stratégie," dodal.

"V prvom rade potrebujeme jednotnú politiku medzi NATO a Európskou úniou, politiku, ktorá bude silnejšia, viac založená na solidarite, aby sme sa zamerali na všetky výzvy, ktoré sú okolo nás, teda na klimatické zmeny, výzvy spojené s migračnou krízou, s hybridnou vojnou" - povedal.

Zdôraznil, že nemôžeme "zabudnúť ani na tradičný kontext, v ktorom sa obrana a armáda vždy chápe, a aspoň tie dve percentá HDP vynakladať na obranu a výzbroj."

 

Foto: THOMAS KIENZLE

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo