Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. február 2018

O striedaní času a bruselskej dileme

„Európsky parlament vyzýva Komisiu, aby prehodnotila pravidelné striedanie zimného a letného času,“ zaznelo v úvode príspevku Správ RTVS o 19.00 hod. 8.2.2018, v ktorom boli spomínané hlavne negatíva striedania času. V poslednom období to v správach zaznelo niekoľkokrát, čo ma prinútilo zamyslieť sa trošku nad týmto problémom, ktorý som doteraz považovala za banálny.
O striedaní času a bruselskej dileme

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12957/147745#890

Zmena času spôsobuje zdravotné problémy až 20 % Európanov. Že to nie sú žiadne maličkosti, to si vypočujte z úst českého europoslanca Pavla Svobodu v spomínanom príspevku RTVS: „Sociální jet lag, který ta změna času působí, vede ke zvýšení kuřáctví, konzumaci alkoholu, více kofeinu, deprese, obezita, diabetes typu 2, metabolické problémy, odhadují se, že přímé i nepřímé náklady jdou až do jednoho procenta HDP.“

Až som sa vydesila, zvlášť keď som počula to cudzie slovo. Mimochodom, čo je to „jet lag“, si môžete pozrieť na wikipédii: https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1smov%C3%A1_choroba. Zdalo sa mi prisilné porovnávať jednohodinovú zmenu času k pásmovej chorobe, ktorá sa môže vyskytnúť pri cestovaní cez viac časových pásiem. Tiež sa mi nepozdával ten výpočet chorôb, ktorý vraj ovplyvňuje.

Výskum s množstvom otáznikov

Vždy, keď sa mi niečo nezdá, začnem hľadať na internete. Čo to vlastne tí europoslanci vymysleli a hlavne, čo to bol za výskum, o ktorý sa opierajú? Prešla som viaceré portály, ale všade bolo to isté ako cez kopirák (resp. po novom „copy-paste“): „podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít spôsobuje striedanie času zdravotné problémy približne 20 percentám Európanov. Medzi komplikácie majú patriť napríklad únava, poruchy trávenia, migrény, depresie či vo výnimočných prípadoch aj infarkty.“ (https://europa.pravda.sk/aktuality/clanok/457814-europarlament-vyzval-komisiu-aby-posudila-striedanie-letneho-a-zimneho-casu/ )

Všade sa spomína len deväť anonymných európskych univerzít – nikde som nenašla, ktoré to boli univerzity, čo to bol za výskum, kto ho viedol, kto financoval, žiadne mená vedúcich, garantov či oponentov, skrátka nič, čo by aspoň napohľad zvyšovalo dôveryhodnosť takéhoto výskumu. Bez tohto je pre mňa informácia o fatálnych dôsledkoch pravidelného striedania času na úrovni bežnej bulvárnej správy typu „vedci zistili, že...“ napr. „ľudia, ktorí dávajú na Facebook fotky húb, čo nazbierali, majú sklony k samovražde“.

To, že sa niekto pri jarnej zmene času dobre nevyspí, lebo mu chýba hodina spánku, chápem. Je prirodzené, že je unavený, keď musí vstávať o hodinu skôr do práce. Možno je aj nesústredený. Možno si dá o jednu kávu či jednu cigaretu v ten deň viac, ale robiť z toho závery, že posun času zvyšuje konzumáciu kofeínu, cigariet a alkoholu, je podľa mňa prehnané. Nehovoriac o infarkte.

Koľko ľudí, toľko chutí

Nechcem tu polemizovať, čo je lepšie, či striedať alebo nestriedať. Každému vyhovuje niečo iné, ja osobne mám rada slnečné svetlo a radšej si v lete ráno privstanem (veď vtedy aj tak skôr svitá) a užívam si dlhšie letné večery. V zime mi je to jedno, lebo vtedy je aj tak vačšinou tma alebo zamračené. Aspoň v našich zemepisných šírkach to vnímam takto. Chápem, že inak to môžu vnímať vo Fínsku alebo Španielsku. Možno aj preto podpísalo petíciu za jednotný čas až 70 000 Fínov, ale len 100 Slovákov (https://www.peticie.com/signatures/za_zruenie_zimneho_asu_na_slovensku/ ).

Nechať rozhodnutie na jednotlivé štáty EÚ však neprichádza do úvahy. Violeta Bulcová, eurokomisárka pre dopravu, v už spomínanom príspevku RTVS povedala: „Ak by sme dali štátom voľnosť, voľne si rušiť alebo nerušiť zmenu času, pre naše hospodárstvo by to znamenalo obrovské škody.“ Na mieste Petra Majera, redaktora RTVS, ktorý je autorom príspevku, by som išla za pani Bulcovou a spýtala sa na tie obrovské škody. Miesto toho pán Majer zašiel do múzea starožitných hodín a nechal tamojšiu expertku vysvetliť divákom, ako posun hodín škodí aj niektorým exemplárom.

Služba verejnosti

Celý príspevok vo večerných správach vyznel v neprospech súčasného systému striedania času (aj vďaka starožitným hodinám), takže si nezaujatý divák, sediac unavený po celom dni pred televízorom a počúvajúc správy jedných uchom dnu a druhým von, musel povedať: „Prečo to už dočerta nezrušia?“

Inzercia

Už dávno si želám objektívne, vyvážené a vecné spravodajstvo... aspoň vo verejnoprávnej televízii. Je to služba verejnosti. Želám si redaktorov, ktorí budú za nás, za verejnosť klásť otázky, pýtať si vysvetlenia, pri kontroverzných témach dajú rovnaký priestor obom názorovým protistranám, budú divákom predkladať logické argumenty a fakty. A príspevky o starožitných hodinách dajú do Kaleidoskopu zaujímavostí a nie do večerných správ.

Keby som ja bola Petrom Majerom z RTVS – tak keď už mi zaplatili služobnú cestu do Bruselu, tak by som išla za pánom Svobodom a spýtala sa: „Kto pre vás robil tento výskum? Pre našich divákov sú to prekvapujúce výsledky. Môžete im vysvetliť, ako môže zmena času spôsobiť tak závažné komplikácie?“ Išla by som aj za tými výskumníkmi na univerzitu a spýtala sa: „Na akej vzorke ste robili výskum, v ktorých štátoch? Môže divákom poskytnúť aj detailnejšie výsledky? Aká časť z tých 20% pripadá na ľahšie zdravotné komplikácie a akú časť tvoria tie závažné?“ Medzi nami – teoreticky to mohlo byť aj tak, že na vzorke 500 ľudí zistili u 99 únavu a jeden človek zinfarktoval. A výsledok – 20% ľudí malo zdravotné komplikácie.

A na záver k poslancom

Asi sa mi budete smiať, ale ja si prácu poslanca predstavujem aj tak, že ako volený zástupca občanov príde za občanmi a spýta sa na ich názor či potreby. A podľa toho predkladá návrhy, či hlasuje. Aspoň občas.

Bruselská dilema, či zrušiť alebo ponechať striedanie času, je ideálnym príkladom, kedy by mohli v rámci vyspelej demokracie, ktorou sa hrdíme, rozhodnúť občania. Ekonomický prínos striedania času je vraj minimálny alebo žiadny, tak nie je problém, nechať vybrať občanov, čo im viac vyhovuje.

Iniciatíva poslancov pre zrušenie striedania času vraj má podporu občanov EÚ, tvrdí europoslankyňa Anna Záborská (https://europa.pravda.sk/aktuality/clanok/457814-europarlament-vyzval-komisiu-aby-posudila-striedanie-letneho-a-zimneho-casu/ ). Žiaľ, opäť nemáme presnejšie informácie. Žeby myslela tých 100 podpisov na spomínanej slovenskej petícii? ...aspoň dúfam, že slovenskí europoslanci zastupujú slovenských občanov a nie fínskych.

Možno sa vám zdá, že som príliš kritická a že zľahčujem problémy, ktoré majú niektorí ľudia pri zmene času. Uznávam, že existuje nejaký biorytmus a že organizmus je nejako nastavený... Viete, keď som čítala, aké hrozné následky môže mať posun času o jednu hodinu, čo sa týka zdravia, tak som si spomenula na ľudí pracujúcich v trojzmenných prevádzkach. Tam ťažko hovoriť o nejakom biorytme a zoznam zdravotných následkov takéhoto fungovania organizmu je určite dlhší, ako horeuvedený zoznam Pavla Svobodu. To si dovolím tvrdiť, aj keď to nemám podopreté žiadnym výskumom.

 

Obrázok zdroj: http://clipart-library.com

 

 

"Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou" - jednoduché a výstižné. A nanajvýš aktuálne v každej dobe.

Odporúčame

Blog
Je islam satanské náboženstvo?

Je islam satanské náboženstvo?

Rozhodne odmietam terminológiu „kresťanský Boh“, „islamský Boh“, resp. „náš Boh“, „ich Boh“. Takto môžu hovoriť ateisti, podľa ktorých si kresťania vymysleli svojho Boha a moslimovia zas svojho. Pán Boh je len jeden a my máme o ňom svoje predstavy, zatiaľ čo moslimovia zas svoje.

Blog
Podobenstvo o sr*čkách - pôstny fujtón

Podobenstvo o sr*čkách - pôstny fujtón

Keď som sa raz opýtal svojho veľmi seriózneho bývalého kolegu ako sa má pracovne, tak mi povedal, že je, citujem "až po uši v sr*čkách". Od neho som takéto vyjadrenie fakt nečakal. Navyše som si ho v nich predstavil doslovne a prišlo mi to strašne vtipné a to až do doby, kým som si uvedomil, že na tom nie som oveľa lepšie ako on.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.