Chvála priemerného IQ

Chvála priemerného IQ

Viete, že priemerné IQ je to čo civilizáciu drží nad vodou?

Pojem "priemerné IQ" sa dnes používa skôr ako nadávka. Synonymum nevzdelanosti, prízemnosti a nedôveryhodnosti.

Veď uznajme - čo môže človek s priemerným IQ dať tým vysokointeligentným a vzdelaným? ...(ticho...)

V skutočnosti základné piliere civilizácie stoja na ... priemeri:

Demokracia

Jeden volebný hlas, jeden rovnaký hlas. Hlas, ktorý v referende či voľbách, peňaženkou či nohami rozhoduje o politickej atmosfére v krajine.

Volič s priemerným IQ je totiž volič, ktorý rozhoduje. Zlyhanie ho alebo ju osloviť je zlyhaním tých "vediacich". Ostávajú iba urážky a nadávky na voliča, keď sa rozhodne inak.

Rodina

Manželstvo a rodičovstvo sú v rukách tzv. obyčajných ľudí. Ako myslia tak konajú. A vychovávajú svoje deti. A civilizácia stojí na rešpekte voči ich úsiliu. Žiadna inštitúcia nenahradí priemernú rodinu muža otca a ženy matky.

Duchovné porozumenie

Múdrosť je viac ako znalosť. Ale ak nerozumie bežný človek základom viery, tým skutočným, ktoré Kristus dával učeníkom, tak je otázkou či to tiež nie je prejavom zlyhania tých vzdelaných a neschopných komunikovať tak, aby zložité veci boli vyjadrené jednoducho a jasne. Slovom, skutkom, životom.

Charita

Človek je dospelý ak sa vie postarať nielen o seba, svoju rodinu ale aj ľudí v núdzi, ktorí mu nemajú čo dať. Mať oči pre blížneho je prejavom charakteru. Charita je to čo prakticky napĺňa zmysel pozemskej solidarity. IQ not required.

 

Urážky a posmešky "priemerných" sú prejavom neschopnosti tých, čo sa považujú za elity. Služba blížnym spočíva v sebaobetovaní a pozdvihnutí blížnych. Tam ako ich vidí Pán Boh. Bez ohľadu na IQ.

 

 

Obrázok Martin Benka - Slovenská rodina

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo