Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. február 2018

Autentický podraz

Nedokázala by som to sformulovať tak slušne ako pán Kvasnička, ani tak pozitívne ako pani Grey. Mňa sa to stranícky netýka. Len som podľahla svojmu pocitu, že sa tu deje obrovská nespravodlivosť, amorálnosť, pokus o zlodejinu, či rozklad.

Keď sa Alojz Hlina rozhodol kandidovať za predsedu KDH nerozumela som tomu. Pripadalo mi to strašne čudné. Obrovské hnutie, ktoré má mnoho ľudí, určite je medzi nimi kopec skvelých lídrov.

Je absurdné, že KDH nevyužilo potenciál mnohých osobností, ktoré ho už opustili, v čase, ktorý už bol.

Takže začnime akože od nového začiatku. Stanovme si ho tým, že sa KDH nedostalo do parlamentu. KDH si zvolilo za predsedu Alojza Hlinu. Pripusťme, že to bolo možné záchranné riešenie. Na okraj, v tom čase úpadku, sa o zvolenie mohol uchádzať i autentický kresťan, prípadne ich celá plejáda.

Po Hlinovom zvolení KDH zdvojnásobilo preferencie, dosiahlo obrovský úspech v župných voľbách.

Následne. Autentický kresťan a demokrat, predseda poslaneckého klubu OĽaNO, teda tej strany, ktorá odobrala KDH voličov, sa rozhodne kandidovať za predsedu KDH. Len tak, mirnix - dirnix, z ničoho nič. Priznávam vyrazilo mi to dych. Fest dobrý prvoaprílový žart. Ešte lepší ako ten Hlinov. Stále sa v slovenskej politike môžu udiať „zaujímavé veci“. Podobné s požiadavkou doterajšieho predsedu autentického kresťana voči niektorým ľuďom, na vlastnej kandidátke, aby absolvovali detektor lži, ktorým, len tak mimochodom, emeritný pápež píše listy.

A ja sa pýtam. Čo je na tom čestné? Čo je na tom poctivé? A ktorí kresťania a demokrati ho budú voliť?

Dokáže to zaobaliť peknými rečami. „Mám podporu. Mám voličov. Viem spájať. Som človekom komunikácie.“ A najmä: „Som už v parlamente. Teda aj KDH je v parlamente. Môže mať v parlamente predsedu.“ Iste, čo už na tom, že nedemokraticky. Autentický kresťan.

Už len taká maličká drobnosť.

Urobil by to, tu a teraz, ak by sa preferencie KDH približovali k nule? Čo nemuselo byť nereálne. To čo sa Hlinovi podarilo je malý zázrak. Kde sa vzali tí, aj, noví voliči? Plus obnoviť stratenú dôveru je takmer nemožné.

Inzercia

Nechce sa mi ani len vyjadrovať k tomu, že on pozbiera Kotlebových voličov. Stačí snáď len toľko, že určite nie. To skôr Hlina. Pričom to nie sú voliči KDH. On môže akurát priniesť naspäť tých, čo volili predtým KDH, a naposledy jeho autentické kresťanstvo. Ale vlastne, po tom, čo ho teraz predviedol v praxi, už ani tých nie.

Najdôležitejšie. On vlastne nechce zachrániť KDH. Terajšie preferencie sú nepodstatné. Chce zachrániť kresťanskú politiku pre Slovensko. V súvislosti s tým teraz prichádza kľúčová otázka tohto textu. Prečo sa podľa neho dá kresťanská politika na Slovensku zachrániť len cez platformu KDH? Nech si založí svoju Trosku, prípadne Gazdovstvo. Koľko percent získa svojou vlastnou hlavou a hlavami svojich spolupracovníkov? Azda si len nemyslí, že všetci autentickí kresťania na Slovensku majú vymyté mozgy. Nechať iného za seba urobiť špinavú robotu a potom zlízať smotanu? Mať už všetko poopravované a potom si len priviesť svojich ľudí, tomu sa hovorí krádež obnovenej vybudovanej kresťanskej politickej štruktúry. Neverím, že by mu toto mohlo prejsť. Ale neverila som ani tomu, že si KDH môže za predsedu zvoliť Hlinu. A nikdy mi nenapadlo, že ho takto verejne podporím.

Uchmatnúť si ešte nenarodené dieťa pre seba. Ak pôrodom budú najbližšie parlamentné voľby. Po tom čo posledný ultrazvuk ukázal, že je dieťa zdravé. Tvrdiť, že je pre dieťa lepšie, aby ho vychovával adoptívny otecko, lebo je lepším rodičom a z dieťaťa sa stane skutočný kresťan? To je presne to, čo kresťanskou politikou nie je. Nehovoriac o tom, že dieťa sa za nových okolností možno ani nenarodí.

Naozaj mu toto uniká? Alebo má zmysel pre masochizmus? Či ho do toho niekto vyhrážkami prinútil? Alebo mu ktosi dal do hlavy, že on môže takto zachrániť kresťanskú politiku pre Slovensko, a on tomu uveril? Alebo nebodaj, tu ktosi naozaj chce rozbiť to, čo sa darí Hlinovi vytvárať? Udusiť rastlinku, ktorá začala vyrážať nový výhonok zo zeme.

Zakladateľ a ostatní postupní odídenci sa len prizerajú? Dá sa to? Alebo si ešte stále naivne glorifikujem KDH? Mea culpa. Z môjho pozorovania som v žiadnej inej strane na Slovensku v minulosti nespozorovala pre mňa tak zaujímavé autentické osobnosti ako práve v KDH. Paradoxne všetky z KDH postupne poodchádzali. Menovať zrejme nemusím.

Na tlačovke autentického kresťana mali za ním, poprípade vedľa neho, stáť všetci tí, ktorí ho na kolenách prosili, len aby už pre živého Boha, zachránil tú kresťanskú politiku pre Slovensko. Možno vtedy by to bolo malo nejakú váhu. Mal držať v ruke zástavu kresťanskej politiky mávať ňou a mávať. Lenže on tam stál samučičký sám. Kto sú tie kresťanské esá, ktoré ho podporujú? (Druhá najdôležitejšia otázka tohto textu.) Ja si predstavujem, že tam mali stáť všetky generácie KDH, všetky kresťanské prúdy, čo sa v tom hnutí i v ostatných stranách premleli. Teda aspoň ich zástupcovia. Aby to, čo hovoril malo svoju váhu a bolo aspoň trochu uveriteľné.

P.S. Ak by tento krok o záchranu kresťanskej politiky na Slovensku, cez platformu KDH, urobil na najbližšom sneme KDH niekto z jeho vnútra, dalo by sa to aspoň trochu chápať. I keď po vzkriesení KDH skrze Hlinu, nie veľmi.

Odporúčame