Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. február 2018

Dublin IV zmení podobu EÚ

Podľa pripravovanej smernice bude diskusia o kvótach neprípustná a ich nerešpektovanie bude dôvodom na sankcie.
Dublin IV zmení podobu EÚ

Nielen medzi politikmi sa čoraz častejšie hovorí o novinkách v azylovej a imigračnej politike Európskej únie - o tzv. Dubline IV, predstavujúcich vážne narušenie suverenity členských štátov. Azylové procedúry a materiálne podmienky života migrantov budú v celej Únii rovnaké a do jednotlivých členských krajín by utečenci mali v budúcnosti prúdiť v závislosti od HDP a od počtu obyvateľov. Vzniknúť má nová centrálna inštitúcia – európsky úrad, ktorý bude riadiť transfer migrantov do jednotlivých štátov.

Keďže zavedenie takýchto noviniek jednomyseľným rozhodnutím premiérov členských krajín s veľkou pravdepodobnosťou nebude možné, očakáva sa hlasovanie ministrov vnútra založené na väčšinovom princípe.

V súvislosti s Dublinom IV by som rád pripomenul:

1.    Ide o byrokratické a konfrontačné riešenie neutešenej situácie v niektorých krajinách EÚ, ktoré pripustili, aby k nim bez kontroly prúdili davy migrantov. Ide zároveň o typické „neriešenie“ rozširujúce lokálny problém do celej Únie.

2.    Predkladajúce krajiny a bruselská administratíva sú pravdepodobne presvedčené, že disponujú prostriedkami, ktorými dokážu nanútiť svoje predstavy a svoju vôľu všetkým členským krajinám EÚ.

3.    Ak je prijatie Dublinu IV jednou z podmienok príslušnosti k tzv. „jadru“ EÚ, potom možno o prínosoch takéhoto „jadra“ pre Slovensko vážne pochybovať. 

Inzercia

4.    Ak bude vláda SR ochotná garantovať migrantom rovnaké materiálne podmienky, aké majú napr. v Nemecku alebo vo Švédsku, je namieste otázka, či by nemali dostať prednosť vlastní ľudia (dôchodcovia, učitelia, matky samoživiteľky, dlhodobo nezamestnaní a pod.)?

Súčasná EÚ je odlišná od tej, za ktorú sme v referende hlasovali - vtedy prehlasovanie jedného štátu druhým nebolo možné. A o Lisabonskej zmluve, ktorá to umožňuje, sa však, ak sa dobre pamätám, žiadne referendum nekonalo.

Dnešná západná Európa učíčíkaná viac ako sedemdesiatročným mierom na svojom území  a vlastnou prosperitou si neuvedomuje nebezpečenstvo, ktoré jej reálne hrozí. Jej občania boli v prípade niekoľkých teroristických útokov v nedávnej minulosti vyrušení zo svojho stereotypu, no „už dlho sa nič nestalo“ a mnohí sú opäť presvedčení, že nič nehrozí a že si pokojne môžu užívať svoj blahobyt.

Nájdu sa však kuvičie hlasy upozorňujúce na to, že bojovníci džihádu „nie sú vlastne žiadni hlupáci“. Doterajšie teroristické útoky v Európe boli podľa nich skôr dielom „nadšených amatérov“ než ľudí so špeciálnym výcvikom od „profesionálov“ z Islamského štátu. A takýchto vycvičených fanatikov majú byť v Európe už stovky, možno tisíce. Že sú schopní prekonať aj zverstvá nacistov, o tom nás dostatočne presviedčajú „inštruktážne“ videá Islamského štátu. Zabrániť im, aby u nás predviedli, čo je „skutočný“ terorizmus, to by malo byť primárnym cieľom a záujmom všetkých zodpovedných občanov EÚ, nie podpora prílevu nekontrolovaných davov nevzdelaných, neprispôsobivých a ekonomicky motivovaných mladých mužov, prichádzajúcich s nejasnými (alebo v niektorých prípadoch až príliš „jasnými“) zámermi a cieľmi.    

 

Odporúčame

Blog
Ekumenizmus 3 – Odpustenie hriechov

Ekumenizmus 3 – Odpustenie hriechov

Čo to znamená, že Ježiš Kristus je spasiteľ sveta? Kedy sa to najviac prejavuje v našom živote?  Ako pristupujeme k vlastným hriechom? Ako ich spracovávame?  Odpúšťa Boh katolíkom a protestantom inak?