Spájanie kresťanských síl?

SPÁJANIE KRESŤANSKÝCH SÍL ?

 

Počúvam, čítam a neverím  - vlastným ušiam a očiam. Spájanie kresťanských síl, znovuzrodenie KDH a podobné – prepáčte za výraz - nezmysly. Aj pri najlepšej viere a snahe človek vždy zatúži po moci, minimálne po tom, aby mal on pravdu. Toto je môj názor na vec.  Ale pekne po poriadku.

Najprv treba povedať, že nečakám, že ma za to, čo píšem niekto pochváli. Určite sa nájdu mnohí  - „všadebol a všetkovidel“ , ktorí ma znesú pod čiernu zem. Ale zároveň ďakujem všetkým tým, ktorí viacej uvažujú a menej kričia. Pretože podľa Svätého písma Pán Boh nebol  v „prievane“, ale vo vánku. Tento úvod, ktorý by medzi  kresťanmi  alebo konzervatívcami nemal čo hľadať, som napísal ako podporu a uznanie p. Kvasničkovi po prečítaní diskusie k jeho článku.

V skratke miesto hystérie trošku histórie,  faktov a krátkych, možno nie celkom presných zhodnotení:

Voľby 1990

Odhad cca 26%, výsledok cca 19% -

možná príčina : asi hrubé čiary( antipropaganda ( klérofašisti, černokňažníci) , pýcha, podpora VPN od Havla a  Dubčeka, spoliehanie sa na Všemohúceho bez vlastnej práce

Voľby 1992 

výsledok cca 9%;

možná príčina : rozkol s národným krídlom a „zvíhanie moci zo zeme, ktorá padla miláčikovi národa“,  a opäť antipropaganda a spoliehanie sa na Všemohúceho bez vlastnej práce

Voľby 1994

výsledok cca 10% - malý vzrast; 

možná príčina: – mínus bola antipropaganda po hlasovaní o ústave, plusom bola odmena za boj proti HZDS

Voľby 1998 – SDK – 26,33%

Voľby 2002 – 8,25% -  rozdelenie hlasov medzi KDH a SDKÚ

No a potom motanie sa okolo 8% , oslabovanie  cez odchody Palkovcov, Lipšicovcov, -ktorých zomlelo to, čo budovali - a v konečnom dôsledku rana pod pás od rôznych katolíckych hnutí pri ostatných parlamentných voľbách = 4,94%. Tímto sa na KDH nepáčilo všeličo možné, hlavne to, že sa nesprávalo na 100% podľa ich predstáv.  Tieto hnutia radšej podporovali :

 ĽSNS –„ Aliancia za nedeľu“, „Magnificat“; 

OlaNO –lebo KDH s 8,82% a mimo vlády nepresadilo zákon zakazujúci vraždu počatého dieťaťa ( CBR a jeho predstaviteľkou ovplynený jeden blogujúci   kňaz ;  a nesprávalo sa podľa prestáv niekoho z hnutia  „Aliancia za rodinu“,  

SME-Rodina, ktorú si niektorí kresťania pomýlili s „Alianciou za rodinu“.

Čosi liberálnejšie stiahol aj Gazda do Siete.

KDH získalo vo voľbách  2016 4,94%- 128 908 hlasov.   6 stotín % predstavovalo v predmetných voľbách menej ako 1700 hlasov ( u každej strany inak ???-zdroj web statisticky urad .sk ). A teraz pozor !  Pán Vašečka získal 25 297 preferenčných hlasov.  To predstavuje cca 1 %.  Ak by čo i len polovica jeho voličov dala hlas KDH, mohli mať kresťania 10 mandátov,  nie iba  jeden v nevyhranenom OĽ a NO,  mohli byť spojení aj s inými za správnu vec a my ostatní doma sme nemuseli podpisovať petície proti „protiústavným“ 10 eurám. ( Z toho sa nevyzuje, sám sa už dopredu“ autenticky“ odsúdil.)

Na základe horeuvedeného môžete vidieť že  KDH čiastočne poškodili  odchody určitých záujmových skupín, ale viac  to, že vždy nastavovalo za niekoho a za nejaký ideál chrbát a keď to nebolo celkom podľa vôle idealistov,  potom vo voľbách ukázali svoj chrbát oni a stiahli za sebou dôverčivých. Na druhej strane vedúci predstavitelia KDH začali mať patent na rozum, zabetónovali sa vo svojich pozíciách a vôbec nepočúvali, čo členovia a sympatizanti hovoria. Na nejaký workshop nápadov, alebo brainstorming zabudnite. Ono to síce existovalo  za históriu KDH aj viac krát, ale takmer žiadny nápad neprešiel.  A to má KDH cca 11000 členov. To boli hlavné príčiny odchodov. Jednoducho v partii osvedčených „autentických zaslúžilých kresťanov“  už chýbala  krv, ktorá by vedela počúvať a ktorá by vedela osloviť voličov. Mľad, ktorá sa dostala „hore“ boli síce šikovní mladí ľudia, dobrí pracanti, ale „bez krvi“. Možno ju aj mali, ale možno nedostali priestor, alebo z úcty k šedinám a k „zakladajúcim členom“ sa ju báli  prejaviť.  Hnutie sa nedokázalo predať. Ani medzi kresťanmi, ani mimo. Nech bolo ponúknuté čokoľvek, vždy bolo zle.  Mediálna práca bola nulová.

Keď vám krachuje podnik, vymeníte manažment. Keď krachuje politická strana, vedenie podá demisiu. A keď sa plénum rozhodne ju prijať a zvolí iné vedenie, je to demokratické. Samozrejme, že sa to nemusí páčiť všetkým, to je demokracia. Ale nie je demokracia neustále to napadať. A nie je demokratické a už vôbec nie kresťanské robiť podrazy. V mnohých prípadoch je to urazenosť za to, že niekto odhalil, že 20 rokov som bol slepý.  A odvolávať sa pri tom na zásluhy, ktoré sú pofidérne ( ako žiaľ niektorý najslabší minister za KDH) ,  nebodaj odvolávať  sa na to , že som „zakladajúci člen“ je úbohé. Aj ja som, ale práve preto mi na KDH záleží.

Ja neviem, či bol p.Vašečka v KDH, ale asi áno, keď vie o demokracii v KDH, keď vie o tom, ako to fungovalo a asi sa zúčastňuje nejakých rokovaní v KDH, keď vie, že KDH sa stáva nedemokratickou stranou, dokonca stranou jedného muža – diktatúrou. ( Už toto tvrdenie by malo naštvať všetkých skutočných KDH-kov).  Ale  asi to s tou demokraciou nebude až také zlé, keď sme do KDH prijali predsedu  poslaneckého klubu konkurenčnej strany (OľaNO je vo voľbáh konkurenciou KDH). A predseda nič.  Nestrieľa.  A slzy sa mi tisnú do očí nad toľkou starostlivosťou menovaného pána  poslanca o KDH. Vstúpil si do svedomia a po zásluhách o rozdeľovanie kresťanov ich chce znovu spájať.  Nemám právo ho z niečoho podozrievať, už vôbec nie súdiť. Možno si to neuvedomuje, možno naletel.  Možno sa aj modlil, ale ako vyštudovaný teológ oveľa lepšie ako ja vie, koho Pán vypočuje. Ale „z hora“ dostal rozum a slobodnú voľu. Už to je povážlivé, že sa nechal nejakou skupinou osloviť s tým, že je „autentickejší kresťan“  ( dúfam, že to nerozhodol sám). A že mu nie je podozrivé, že nejaký klub 20 alebo možno  100 členov si ho adoptoval spomedzi 11000 členov  a priamo  ho hneď posúva na predsedu. Tých  myšlienok , otázok sa mi rojí v hlave milión a žiadnu logiku mi to nedáva.  Ak je v tom podraz, i tak to nič dobré neprinesie. Požehnanie nebude. KDH a ani p. Vašečkovi to nepomôže. Hra je však žiaľ rozohraná a neverím, že by p. Vašečka cúvol. Rád by som sa mýlil. Už to asi zostane len na zdravom rozume snemu. Ale rozbrojom ani potvrdenie súčasného stavu nezabráni. Podľa môjho názoru, p. Vašečka nezačal dobre. Kým my bojujeme-hádame sa  o to, kto je lepší kresťan, zatiaľ diabol vykráda naše dedičstvo. Doslova i do písma. Duchovne i materiáne. A trpíme všetci. Kresťania i občania.

Želám okresným snemom, aby zvolili zodpovedných kandidátov. Takých, ktorí nebudú ľutovať čas a vydržia sedieť dlho do noci, lebo rozhodovanie bude ťažké. Možno sa objaví niekto tretí, ktorí vyhrá, ale v každom prípade to bude prehra. Čakáme na zázrak. Pane, daj prosíme Ťa dokopy, čo sme svojou pýchou pokazili.

Na záver by som len chcel požiadať diskutujúcich o zhovievavosť, hlavne tých anonymných, lebo tí sú žiaľ najmúdrejší. A aj diskutujúcich „konzervatívcov“, ktorí si z lásky ku svojim miláčikom radi kopnú do KDH.  

P.S. Pán Vašečka, videli ste brožúru ( list A4) NOVÝ NOVEMBER ? Aj to je Hlinova zásluha.  A to ste mali zažiť odpor „starých štruktúr“ ako z princípu bojovali proti vlastnému  programu!

František Krippel

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo