Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. február 2018

Demokratické voľby trochu inak

O škodlivosti mečiarovskej anomálie - jedného volebného obvodu - sa presviedčame stále častejšie.
Demokratické voľby trochu inak

V posledných týždňoch ste si mohli všimnúť, ako na Slovensku vzrástli obavy o osud demokracie v strednej Európe. Mnohí s hrôzou komentujú dianie v Poľsku, v Maďarsku a od opätovného zvolenia Miloša Zemana sa vraj schyľuje k apokalypse aj v Českej republike. Len o Slovensku sa akosi nehovorí. Odkedy Marián Kotleba opustil vedenie úradu BBSK, zdá sa, že sme demokraciu na Slovensku definitívne zachránili. Nuž ale nie tak celkom.

Pozrime sa na náš súčasný volebný systém očami elementárnej štatistiky. Volieb v roku 2016 sa zúčastnilo 59,82 % oprávnených voličov. Už to znamená, že takmer 40 % z nich si z ponuky súperiacich politických strán nevedelo vybrať a „volili nohami“ – k voľbám jednoducho neprišli.

Strany neskoršej vládnej štvorkoalície vo voľbách získali: Smer 28,28 % hlasov voličov, SNS 8,64 %, Most – Híd 6,50 % a Sieť 5,60 %. Mysleli by sme si, že zisk neskoršej vládnej koalície musí prevyšovať 50 %. Omyl – po sčítaní voličských preferencií zistíme, že koalícia získala menej – 49,02 %.

Ako je to možné, že menšina vládne väčšine? Umožňuje to súčasný mečiarovský volebný systém, podľa ktorého je celá Slovenská republika jediným volebným obvodom. Jednoduchým prepočtom (vydelením 100 % počtom členov NR SR) prídeme na to, že na jeden poslanecký mandát pripadá 0,67 % voličských hlasov. Prepadom hlasov, ktorý náš volebný systém umožňuje, sa stalo, že vládnej koalícii sa podarilo vo voľbách získať síce 49,02 % hlasov, no až 85 mandátov, čo znamená, že na jeden mandát stačilo 0,58 % voličských hlasov. Po odchode poslanca Beblavého a jeho prívržencov zo Siete a po následnom vylúčení Siete z koalície sa stalo, že vládna trojkoalícia má spolu 81 poslancov, no podľa výsledkov volieb jej prislúcha 43,42 %-ná voličská podpora. Znamená to, že na jeden mandát postačuje iba 0,54 % voličských hlasov.

Lovenie dušičiek v košiaroch iných politických strán, ako nám ho predvádzajú strany Spolu, Progresívne Slovensko, Most – Híd a najnovšie aj KDH, môže síce zvýšiť počet vlastných poslancov v NR SR, no znamená aj vzrast miery podvodu na voličoch.

Východiskom bude, prinajmenšom opäť zaviesť na Slovensku viacero parlamentných volebných obvodov, ako to bolo pred Mečiarom, čo zmenší počet voličov „nohami“. Ak, motyka vystrelí a bude ochota problém naozaj vyriešiť, navrhujeme určiť ako podmienku na vstup strán do parlamentu zisk aspoň 0,67 % voličskej podpory (podpora na zisk aspoň jedného mandátu), čo bezpochyby zminimalizuje prepad voličských hlasov.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zmenený text kanadskej hymny

Zmenený text kanadskej hymny

V Kanade v stredu 7. februára 2018 bol prijatý zákon, ktorým sa upravuje text národnej hymny. Ak tušíte, že to súvisí s všadeprítomnou snahou o politickú korektnosť a vplyv “ideológie gender”, tušíte správne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.