Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2018

Napokon bude každý Harvey Weinstein...

V anglosaských krajinách sa dlhodobo rozmazáva koncept vzťahu muž-žena, vytráca sa miera, jemnocit a zdravý rozum.#MeToo je len vyvrcholením, kde sa pôvodne užitoťná iniciatíva mení na revolučný tribunál
Napokon bude každý Harvey Weinstein...

Kauza Harveyho Weinsteina  poukázala na rastúci problém zneužívania mužskej dominancie vo vyspelom svete.  V reakcií na tento nepriaznivý jav, vznikla kampaň #MeToo. Vystavila verejnému zahanbeniu mnohých sexuálnych predátorov, ktorí zneužívali svoj mocenský status voči ženám. V mnohých prípadoch, malo dokonca ich správanie  právnu a kariérnu dohru.

V posledných týždňoch však kampaň nabrala novú dynamiku, ktorú sprevádza povrchné, horúčkovité, revolučné nasadenie, čo umiernenému človeku začína prekážať.

Kyvadlo každej revolúcie, ktorá vznikla z ušľachtilých a spravodlivých pohnútok, sa totiž časom vychýli na opačnú stranu. Nielenže začne škodiť  pôvodnej, sympatickej myšlienke. #MeToo je navyše revolučné snaženie v twitterovskej dobe povrchných skratiek a heslovitých obvinení, ktoré často nejde do podstaty problému. Okrem mnohých užitočných „coming outs“, sa tak vytvára priestor pre hysterické zveličovanie, osobnú pomstychtivosť, alebo cynické zviditeľňovanie sa. Zároveň prekrýva zásadné kauzy, kde boli ženy a dievčatá skutočne obeťou sexuálneho zneužívania a potrebujú spoločenskú satisfakciu, súcit a uznanie.

Odvrátená tvár kampane #MeToo je však len vyvrcholením. Para politicky korektného diskurzu v anglosaskom svete klokotala pod hrncom už dlhú dobu. Bolo absurdné sledovať svätuškárske a puritánske vnímanie vzťahu muž vs. žena a ich vzájomná interakcia. Uveďme si dva príklady totálne prehnaného a škodlivého nastavenia verejnej debaty:

USA- Ničomná učiteľka patrí do reťazí!

V roku 2015,  zobrala polícia do väzby 29-ročnú učiteľku anglického jazyka na strednej škole na Floride, kvôli predchádzajúcemu pohlavnému styku so svojím 17-ročným študentom. Následne ju obvinili za „nezákonný pohlavný styk s maloletým“, aj keď v obvinení sa uvádza, že išlo o „konsenzuálny, nechránený sexuálny pomer“. Učiteľku zavreli do okresnej väznice, prepustili ju až po zaplatení 30 000 $ kaucie. Jej pedagogická kariéra skončila, prišla o prácu, miestna komunita sa od nej dištancovala dobré meno pošpinila nálepka „sexuálnej predátorky“. Nechcem celý problém zľahčovať. Zaobchádzanie s mladou ženou, ako nebezpečným, hrdelným zločincom, je však ďaleko za hranicou spoločenskej i právnej škody, ktorú jej skutok spôsobil.

Kontrolná otázka: Koľkí z nás, ako stredoškoláci, v období, keď sa menia z chlapca na muža, snívali o vzťahu so svojou mladou učiteľkou slovenčiny, nemeckého jazyka, alebo trebárs geografie?

Je až zarážajúce, ako v tomto prípade podlieha vyspelá a obdivuhodná právna kultúra anglosaských krajín svätuškárstvu a pokryteckej morálke...

 

UK- Keď hystéria ovládne Twitter

Ešte výraznejší prípad sa vyskytol v opačnom garde v Británii. Alexander Carter-Silk, 57-ročný partner v medzinárodnej právnickej kancelárii, si pridal na kariérnom profile LinkedIn medzi svoje kontakty 27-ročnú doktorandku v oblasti ľudských práv, Charlotte Proudman. Zároveň jej poslal správu s textom: „Ak by sa konala súťaž o najkrajšiu profilovú foto na portály LinkedIn, isto by ste vyhrali prvú cenu!  Teším sa, že sme nadviazali spojenie. Je to možno politicky nekorektné, ale  Vaša profilovka je skvelá!“

Inzercia

Správa sa naozaj môže javiť ako nadpráca v oblasti komplimentov. Starnúci senior partner v advokátskej kancelárií,  vyjadril obdiv k  pôvabu mladej ženy na sieti, ktorá má čisto profesionálny charakter. Išlo však len o nevinný kompliment, bez akýchkoľvek implicitných alebo explicitných sexuálnych postrehov, alebo nebodaj návrhov. Za normálnych okolností, ak by jej táto forma dvorenia bola nepríjemná, stačilo justičnému seladónovi odpísať, že si neželá podobné lichôtky a chce komunikovať len o pracovných veciach.

Mladá právnička však nelenila, text súkromnej (sic!) správy ju natoľko rozhorčil, že ho musela zverejniť na soc. sieti Twitter. „Koľko žien kontaktujú na soc. sieti LinkedIn iba kvôli ich výzoru a nie kvôli ich profesionálnym schopnostiam? Na LinkedIn in som výlučne kvôli práci, a nie preto, aby ma sexistickí muži kontaktovali kvôli môjmu fyzickému vzhľadu! Neakceptovateľné a mizogýnne správanie. Druhý krát popremýšľajte, než pošlete ďalšej žene (o generáciu mladšej ako vy) podobnú sexistickú správu!“

Málokedy sa človek stane svedkom tak mimoriadne premrštenej a hysterickej reakcie. Jej zverejnením na Twitteri si mladá právnička prirodzene vyslúžila pochvalu od zúrivých bojovníkov za mravnú čistotu a sympatie militantnej zložky feministického hnutia...

Advokát, aj jeho domovská firma sa ospravedlnili, ale bojovníčke proti komplimentom, to nestačilo. Ďalej na Twitteri uviedla: „V mojom ponímaní si vôbec neuvedomuje skutočnosť, že jeho čin bol extrémne sexistický, v zmysle nadradenia môjho výzoru nad všetko ostatné. Ospravedlnenie je tak absolútne minimum, ktoré mohol v tejto veci urobiť!“

Ťažko povedať, akú satisfakciu si slečna Proudman predstavovala. Asi sa mal advokát  namočiť do smoly a vyváľať v perí, aby uspokojil krvavé oči militantných feministiek a povrchných užívateľov Twitteru. Cynickejší pozorovateľ už môže len špekulovať, či zverejnenia komunikácie na Twitteri bolo dôsledkom hysterického kŕča, snahy vynútiť si pozornosť a záujem ľudí, alebo zámeru spropagovať seba a svoju osobu (žijeme v dobe sociálnych sietí – koho nevidíme, akoby nežil).

V anglofónnych krajinách sa tak akoby stierala hranica medzi úchylným „prasáctvom“, prípadne perfídnym zneužívaním mocenského postavenia  na jednej, a bežnými, nepísanými pravidlami dvorenia, pozorných komplimentov a lichôtok na druhej strane. Rozmazáva sa koncept vzťahu muž-žena, vytráca sa miera, jemnocit a zdravý rozum.

Práve nenásilné kurizovanie je pritom práve to, čo robí (aspoň dúfam) svet krajší ako pre mužov, tak pre ženy.

Iniciatíva #MeToo sa tak najmä v USA a UK, mení z voľného združenia, ktoré bojuje za správnu vec, na revolučný tribunál, kde stačí ukázať prstom a dotyčná osoba má jednoducho smolu...Preto je na mieste zachovať triezve uvažovanie, udržať si kritický odstup a usilovať sa nepodľahnúť lákavým zovšeobecneniam.  

Optikou revolučného hnevu  sa môže totiž ktokoľvek, kedykoľvek zmeniť na  chlípneho Harveyho Weinsteina.  

 

Odporúčame

Blog
Český prezident a cirkev - česká a slovenská

Český prezident a cirkev - česká a slovenská

V druhom kole prezidentských volieb v Českej republike môže vyhrať Miloš Zeman. Spolu s ich nedávnymi parlamentnými voľbami to naznačuje, že v politickej kultúre je rozdiel medzi Českom a Slovenskom menší, než sa zdalo prvých 20 rokov po rozdelení Československa. Veľký rozdiel je však medzi prístupom českej a slovenskej Cirkvi k aktuálnym spoločensko-politickým témam a úlohám.