Ad: Miroslav Kocúr: Ako nemyslieť na čiernu mačku (denník Sme)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ad: Miroslav Kocúr: Ako nemyslieť na čiernu mačku (denník Sme)

Zamyslenie Miroslava Kocúra o kultúrnej vojne „slovenskej klerikálne vyprofilovanej politickej skupinky“, ako ju autor provokačne pomenoval, je skôr odvážnym vyjadrením „nevyprofilovaného“ veriaceho ako „kresťana a katolíka“, za akého sa hneď v úvode považuje. Neberiem mu jeho presvedčenie, že patrí k tej lepšej skupinke slovenských kresťanov, ani ho neodsudzujem za to, že nazval tých druhých „ultralojálnymi cirkevnými aktivistami“.

Zdá sa mi iba neprimerané hovoriť o pluralizme a pritom neuznávať právo skupinke kresťanov, ktorá je podľa autora rozdelená minimálne do dvoch skupiniek. A keď sa vyjadrujeme o skupinkách, nesmieme opomenúť práva menšín na svoju obranu. Áno, aj proti zlu z Istanbulského dohovoru, v ktorom autor nevidí nič zlé, lebo jeho skupinka sa na svet díva inak a jeho vzťah k Bohu „stojí na niečom inom“. Na akom inom základe, nám autor však, bohužiaľ, neprezradil.

Slová o Bohu s láskavejšími črtami a mladíckym ježišovským elánom by som radšej pred farárom Kuffom ani nevyslovila. Kuffa totiž Boha s týmito črtami dávno spoznal a uviedol do života všetky Ježišove pravdy o vzťahu k blížnemu. Kuffa sa ujal blížnych odsunutých na perifériu spoločnosti. Neradil sa ku skupinkám, ale tvrdo pracoval v Pánovej vinici. Svoj život obetoval biede rôzneho druhu nevynímajúc ani tých, ktorí odvážne chcú presadzovať svoje práva. Práva meniace paradigmy kresťanstva, práva meniace stereotypy.

Ani by som sa neodvážila podozrievať z nekompetentnosti politika Vladimíra Palka, ktorého kniha Levy prichádzajú dokumentuje množstvo prípadov vzbudzujúcich ak nie obavy, tak určite znepokojenie. Autorovo videnie sveta relativizuje hriech už aj tým, že ako kresťan katolík sa o ňom vôbec nezmieňuje. Poukazuje pritom na nové dimenzie Stvoriteľa, akoby nám Boh svoje zákony raz navždy neustanovil.

Ak niekto chce uchovať kresťanské pravdy aj pre budúce generácie, je to jeho povinnosťou a nedá sa to nazvať narušovaním demokratického pluralizmu. Lebo práve vďaka nemu môžu aj cirkvi považovať demokratické hodnoty za praktický nástroj, ktorým sa domáhajú svojich práv. Aj keď sú v menšine.

Preto autorov príspevok vyznieva viac ako pokrytectvo než úprimné vyznanie veriaceho človeka. A ako raz jeden múdry povedal: pokrytectvo je niekedy zhovievavosť ľudí voči nerestiam. Nechcem tým však označiť autora za pokrytca, pretože verím, že vďaka aktivitám malej skupinky kresťanov sa zachránia kresťanské hodnoty pre všetky „skupinky“ a „čierna mačka“ nedobehne „kocúra“.

 

Foto: Marián Kuffa na stavbe v areáli Inštitútu Krista Veľkňaza v obci Žakovce v Kežmarskom okrese, kde sa stará o bezdomovcov a ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Snímka z 12. decembra 2012. Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo