Ja triedim! Ty triediš?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ja triedim! Ty triediš?

Ani neviem, kedy sa to v mojom živote stalo. Ale už dlhšie si všímam, že mi čosi v mojom vnútri bráni vyhodiť prázdnu plastovú fľašu do netriedeného odpadu. Radšej ju zoberiem so sebou a odložím doma do špeciálneho vreca. Alebo nedokážem bez výčitiek svedomia vyhodiť šupky od cibule do smetného koša, ktorý mám hneď pod pracovnou doskou, ale – napriek tomu, že sa mi príliš nechce – idem na balkón, kde máme vedierko s biologickým odpadom.

Zvlášť dávame aj papier, sklo, konzervy, tetrapaky či textil. Áno, sme vo výhode, že máme rodinný dom a bývame na dedine. Ale tak isto postupujem aj vo vlaku, v obchodnom centre či v Národnej rade. Aj keď tam máme triedený odpad asi len na našom poslaneckom klube.

Mohol by som teraz spustiť argumentačnú lavínu: katastrofálny stav životného prostredia, šetrenie zdrojov, Boží zákon, pápež František a podobne. Alebo tiež, že sme na tom najhoršie z EÚ a hrozí nám, že nedodržíme plánované percentá separovaného odpadu a dostaneme mastné pokuty.

Ale neurobím to. Len jednoducho cítim potrebu to verejne povedať: „Trieďme odpad! Poriadne! Dôsledne! Je to normálne. Je to veľmi rozumné. Je to absolútne nevyhnutné!“ Nie kvôli EÚ, nie kvôli Bruselu, nie kvôli vláde a ani nie kvôli zvyšujúcim sa poplatkom za odpad. Robme to kvôli sebe. Kvôli svojmu svedomiu. Buďme jednoducho slušní! Triediť odpad je slušné. Kašľať na triedenie odpadu je neslušné. Nerozumné. Krátkozraké. Bezohľadné. Netriediť odpad je jednoducho neprijateľné!

Nie, nie som žiaden veľký ochranár. A ani ako politik sa k týmto témam príliš nevyjadrujem. Nie som „zelený expert“. Dokonca sa musím priznať, že niekedy som k ekologickým aktivistom dosť rezervovaný až podozrievavý. Je veľké množstvo ľudí, ktorý majú oveľa väčšie právo i kompetenciu hovoriť o tejto téme. Ale podľa štatistík je evidentne ešte oveľa väčšie množstvo ľudí, ktorí netriedia, ktorí všetko hádžu do jedného kontajnera a ktorí o tom ani len neuvažujú. Preto cítim potrebu, ba priam povinnosť využiť dosah, aký mám. Aj keď možno veľkú dieru do sveta neurobím.

Reči sa hovoria, chlieb sa je. Nešpekulujme, neveďme dlhé debaty o tom, prečo sa to nedá. Radšej hľadajme spôsoby, ako sa to dá. Nemôžeš urobiť všetko. Ale ťažko nájdeš výhovorku, prečo si neurobil nič.

Chcem poprosiť všetkých tých, ktorí čítajú či zdieľajú tento článok, aby začali triediť. Aby urobili to, čo sa urobiť dá. Napríklad, aby išli dnes, zajtra, do obchodu a kúpili si nádoby či vrecia na triedenie odpadu. Aby sa porozhliadali vo svojom okolí a zistili, kde môžu takýto odpad zo svojej domácnosti vhodiť.

V živote človeka prichádzajú zlomové momenty. Niekto sa rozhodne začať zdravo stravovať či viac pohybovať. Iný sa začne pravidelne ráno modliť. Zmena je život.

Chcem sa veľmi jemne, ale zároveň rozhodne opýtať: „Nevnímaš, že je vhodný čas na zmenu takéhoto druhu v tvojom živote či v živote tvojej rodiny – začať triediť odpad?“ Triedenie odpadu je zmena, ktorú potrebuješ. Zmena, ktorú potrebuje naša spoločnosť, Slovensko, Európska únia, celý svet. Zmena, ktorá znamená – doslova – život.

Ak nič neurobíš, nič sa nestane. Teda nič dobrého. Ale ak sa rozhodneš ...

Začni triediť. Dnes. Prosím.

Ďakujem.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo