Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. január 2018

Koľko máš na omši kočíkov?

Napadla mi táto otázka, keď som cez vianočné sviatky „obiehal“ Slovensko – najskôr omša na Božie narodenie v našej farnosti Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke, potom cesta k našim do Topoľčian, odtiaľ k dedkovi do Radošiny, následne k manželkinej rodine na východ do Markušoviec.  Na jednej zo svätých omší, keď náš kočík hrdo zavadzal do stredovej uličky, mi napadla otázka z titulku tohto blogu. Bol tam totiž jediný. Podobne to bolo aj v ďalšom kostole. 
Koľko máš na omši kočíkov?

Téma detí vyrušujúcich na omši by bola na litánie a nechcem sa tu ňou zaoberať. Na druhej strane som premýšľal, akú budúcnosť má taká farnosť, v ktorej v kostole nezamrnčia deti. Lebo tam nie sú. Je tam možno zopár starších detí, ale nemluvňatá a „mrnčatá“ nie. Kde taká farnosť bude o 10 - 20 rokov? Nebude na pražskej ceste, kde som pred pár rokmi brigádujúc a zájduc na omšu v okrajovej časti Prahy bol sťaby zjavením pre zopár starých dôchodcov?

S mojou Luckou sme sa dohodli už dávno, že budeme deti brávať do hlavnej lode kostola od narodenia (vlastne od počatia tiež :). Nie do zadnej miestnosti s kopou hračiek, nie do chodby za dverami, kde tiež môžu relatívne slobodne rozprávať. Ale do hlavnej lode, kde môžu nasávať bázeň, atmosféru výnimočnosti s obmedzením prirodzených prejavov, nábožnosť, Božskosť priestoru a spoločenstva (isteže občas treba s dieťaťom zájsť bokom, keď vyrušuje a Lucka tiež mávala veľa otázok typu ‚Čo ak bude mrnčať?‘). Možno nás k tomu paradoxne povzbudil príklad amerického protestantského pastora z biblickej školy, ktorý hovoril o svojich deťoch na bohoslužbe, ktoré sedávali vždy v prvom rade a naučili sa ju prežívať v pokoji. Odmala. (Doplnenie: Za dôležité pre vieru v našej rodine považujem spoločné rodinné prežívanie sv. omše, teda nie rozdelenie sa rodičov na rôzne omše. Vnímam pozitívne ovocie tohto rozhodnutia.)

Späť teda k pôvodnej otázke (platí pre kňazov aj laikov): Koľko máš na omši kočíkov? Akú vitalitu do budúcna teda má tvoja/moja farnosť? Čo robíš pre to, aby bolo kočíkov čo najviac, aby mladí katolíci mali deti a prinášali ich na sv. omšu? (Zazeranie na mamičky s deťmi pri zamrnčaní sa nepočíta ;) Si snáď dobrý katolík, teda prolife a teší ťa každé dieťa, aj to narodené, však? 

[foto: pexels.com]

Inzercia

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Odporúčame

Blog
Čo poviete na Sudánsko - slovenskú konfederáciu?

Čo poviete na Sudánsko - slovenskú konfederáciu?

Zdá sa, že v Európe existuje konsenzus medzi "slniečkármi" a "nacionalistami" v tom, že najlepšie sa problém s imigráciou vyrieši tým, že potenciálnych ekonomických emigrantov motivujeme ostať doma. Kľúčové slovo: "rozvojová pomoc". Počúvam, že v praxi je efektivita rozvojovej pomoci veľmi kolísavá a rozdiely medzi úrovňou prvého a tretieho sveta sa zmierňujú slimačou rýchlosťou.

Blog
Neslušný Zeman a polobarbar Halík

Neslušný Zeman a polobarbar Halík

V Česku sa blíži druhé kolo prezidentských volieb medzi Zemanom a Drahošom. Debata ohľadom kandidátov má viacero úrovní. Mňa zaujal článok Tomáša Halíka o slušnosti, ale ani nie tak z pohľadu prezidentských volieb.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.