Koľko máš na omši kočíkov?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koľko máš na omši kočíkov?

Napadla mi táto otázka, keď som cez vianočné sviatky „obiehal“ Slovensko – najskôr omša na Božie narodenie v našej farnosti Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke, potom cesta k našim do Topoľčian, odtiaľ k dedkovi do Radošiny, následne k manželkinej rodine na východ do Markušoviec.  Na jednej zo svätých omší, keď náš kočík hrdo zavadzal do stredovej uličky, mi napadla otázka z titulku tohto blogu. Bol tam totiž jediný. Podobne to bolo aj v ďalšom kostole. 

Téma detí vyrušujúcich na omši by bola na litánie a nechcem sa tu ňou zaoberať. Na druhej strane som premýšľal, akú budúcnosť má taká farnosť, v ktorej v kostole nezamrnčia deti. Lebo tam nie sú. Je tam možno zopár starších detí, ale nemluvňatá a „mrnčatá“ nie. Kde taká farnosť bude o 10 - 20 rokov? Nebude na pražskej ceste, kde som pred pár rokmi brigádujúc a zájduc na omšu v okrajovej časti Prahy bol sťaby zjavením pre zopár starých dôchodcov?

S mojou Luckou sme sa dohodli už dávno, že budeme deti brávať do hlavnej lode kostola od narodenia (vlastne od počatia tiež :). Nie do zadnej miestnosti s kopou hračiek, nie do chodby za dverami, kde tiež môžu relatívne slobodne rozprávať. Ale do hlavnej lode, kde môžu nasávať bázeň, atmosféru výnimočnosti s obmedzením prirodzených prejavov, nábožnosť, Božskosť priestoru a spoločenstva (isteže občas treba s dieťaťom zájsť bokom, keď vyrušuje a Lucka tiež mávala veľa otázok typu ‚Čo ak bude mrnčať?‘). Možno nás k tomu paradoxne povzbudil príklad amerického protestantského pastora z biblickej školy, ktorý hovoril o svojich deťoch na bohoslužbe, ktoré sedávali vždy v prvom rade a naučili sa ju prežívať v pokoji. Odmala. (Doplnenie: Za dôležité pre vieru v našej rodine považujem spoločné rodinné prežívanie sv. omše, teda nie rozdelenie sa rodičov na rôzne omše. Vnímam pozitívne ovocie tohto rozhodnutia.)

Späť teda k pôvodnej otázke (platí pre kňazov aj laikov): Koľko máš na omši kočíkov? Akú vitalitu do budúcna teda má tvoja/moja farnosť? Čo robíš pre to, aby bolo kočíkov čo najviac, aby mladí katolíci mali deti a prinášali ich na sv. omšu? (Zazeranie na mamičky s deťmi pri zamrnčaní sa nepočíta ;) Si snáď dobrý katolík, teda prolife a teší ťa každé dieťa, aj to narodené, však? 

[foto: pexels.com]

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo