Ako sa zorientovať v neznámom svete ?

Ako sa zorientovať v neznámom svete ?

Predstavte si, že vás odvezú lietadlom do cudzej krajiny a zhodia uprostred veľkého mesta. Ako by ste tam prežili? Deje sa to totiž denne.

Denno-denne ste hodení do mora dianí, o ktorom nemáte skoro nijakú potuchu. Ako sa zorientovať  aby ste nestratili nahľad a radosť zo života? Niekoľko myšlienok zo života v neznámom svete. Na povzbudenie.

Krok č.1: vypočujte si túto pieseň - ak je vám blízka ste na správnej ceste! 

Dobrou správou je, že všetko potrebné na porozumenie máte k dispozícii. A tým je ochota si priznať, že neviem. Fakt! Pliagou dnešného sveta sú zástupy vykladačov - v médiách či mimo, ktorí slovo "neviem" použijú len ako dôkaz svojej nesmiernej skromnosti. Neviem je dobré slovo, netreba sa báť ho používať. Slovo "neviem" vám dá slobodu odstupu.

Krok č. 2: buďte zvedaví!
Zvedavosť je predpokladom radosti a nádeje. Nepotrebujete nesmierne IQ a ani podporu think tankov na to, aby ste sa zaujímali o svet okolo seba. Buďte zvedaví aktívne, otvorte oči, uši a seba. Robte niečo zaujímavé manuálne. Pečte koláče, opravte chodník, pozbierajte odpadky na ulici, ktoré tam strašia, opravte stoličku čo sa kýve. Učte sa jazyky, aspoň anglicky. Choďte sa pozrieť do mesta kde ste ešte neboli. Zvedavosť vám dá slobodu dobrodužstva.

Krok č. 3: čítajte Bibliu v zrozumiteľnom preklade. Každý deň!
Jazyk Biblie je dôležitý, archaizmy a komplikované preklady odstrašia. Čítajte podľa dobrého plánu, ktorý vás prevedie knihou kníh vo vám primeranom tempe a spôsobe. Čítanie Biblie je predpokladom navigácie v neznámom svete, pretože je v ňom schovaná skutočná múdrosť. Čítanie Biblie je krokom k rozhovoru s Tým, ktorý vie. Biblia vás skontaktuje s múdrosťou, aby ste sa nestratili.

Krok č. 4: Komunikujte! Furt vravím deťom, že komunikácia a organizácia sú 50% úspechu. Artikulujte svoje hľadanie. Rozprávajte sa s kamarátmi, píšte, pretavte svoju cestu hľadania do čohosi čo iní môžu a chcú spoznávať. Získate slobodu tvorby, slobodu otvorenia sa.

Krok č. 5: berte sa vážne. Nie komicky vážne, ani nie nudne vážne, ale vnímajte hodnotu svojho hľadania. To, že vás Pán Boh stvoril je nesmierny zázrak. Seriózne!

Krok č. 6: otvorte sa vzťahom. Priateľským, nezištným, s ľuďmi, od ktorých na prvý pohľad možno nemáte čo získať. Otvorte sa vzťahom s dobrými ľuďmi, dobrými a múdrymi v biblickom zmysle (viď krok č. 3 ;), staňte sa súčasťou tela.

Krok č. 7: tešte sa hľadaniu, tešte sa životu, tešte sa! Robíte tak službu ľuďom okolo seba, meníte tým svet.

 

 

Obrázok z CommLab India

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo