Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. január 2018

Británia v roku 2017: twitter ako zbraň hromadného ničenia

Britský komentátor Dominic Sandbrook píše, ako hystéria, negativizmus a názorové bubliny na sociálnych sieťach prehlbujú hysterickú atmosféru v spoločnosti...
Británia v roku 2017: twitter ako zbraň hromadného ničenia

Aký bol najvýstižnejší symbol uplynulého roka v živote krajiny a spoločnosti?

Nad touto otázkou sa zamyslel britský novinár a komentátor denníka Daily Mail, Daniel Sandbrook.

Zaoberá sa Britániou, no mnohé z jeho postrehov sa dajú uplatniť aj na Slovensko.

Za najvýznamnejšiu „momentku“ roku 2017 pritom nepovažuje obraz premiérky Theresy May pred 10 Downing Street, sklamanej z výsledku parlamentných volieb, v ktorých konzervatívci stratili nadpolovičnú väčšinu v Dolnej Snemovni. Zlomový moment roku však nepredstavuje ani volanie na slávu a výkriky podpory pre marxistického lídra labouristov Jeremyho Corbyna na hudobnom festivale Glastonbury, zo strany mladých, zanietených účastníkov festivalu. Minulý rok by tiež mohli reprezentovať  hororové udalosti v krajine, ktoré si vyžiadali veľké obete na životoch – teroristické útoky na koncerte v Manchestri, alebo požiar obytného bloku Grenfell Tower v Londýne...

Rok 2017 však najviac vystihuje niečo úplne iné, neobvyklé. Symbolom ostatného roku je prerastené batoľa, zohnuté nad klávesnicou, s nenávistným úškľabkom na tvári, ktoré uverejňuje jedovaté tweety, alebo zdieľa nenávistné, prípadne vyfabulované správy na Facebooku (a nie, nejde o prezidenta USA Trumpa, ktorý takto trávi skoré ranné hodiny na Twitteri, ako vtipne uvádza autor!)

Sandbrook tvrdí, že sociálne siete, so svojimi uzavretými bublinami, v ktorých sa jednotliví užívatelia ešte viac upevňujú vo svojom (chybnom) presvedčení a vyostrujú svoje postoje, v kombinácií z politickou hyperkorektnosťou tak z dospelých ľudí robia hysterické batoľatá a kontaminujú atmosféru v spoločnosti.

Hystérické a nepríčetné reakcie sa pritom z virtuálneho priestoru prenášajú do reálneho života:

Sídlo konzervatívnej strany, počmárané hákovými krížmi zo strany militantnej ľavicovej lúzy...

Iniciatíva horlivých študentov na odstránenie sôch významných osobností britských národných dejín z areálov univerzít (obeťou „sochoborectva“ sa mali stať úspešný premiér z druhej polovice 19. storočia William Gladstone, ktorého otec mal údajne napojenie na obchodníkov z otrokmi, alebo Cecil Rhodes, zástupc Koruny a podnikateľa v južnej Afrike, za jeho koloniálnu a „imperialistickú“ činnosť.... )

Samoľúbi intelektuáli, ktorí nevedia nižšej strednej triede odpustiť, že sa rozhodla hlasovať za Brexit...

Inzercia

Presvedčenie, že kompliment voči žene, prípadne letmý dotyk jej kolena zo strany muža, je počínanie, ktoré nemá ďaleko od znásilnenia..

Alebo radikálny transrodoví aktivisti, ktorí nálepkujú za fašistov každého, kto je presvedčený, že medzi mužmi a ženami existujú prirodzené biologické rozdiely...

Negatívne nálady a hysterická atmosféra pritom srší aj z niektorých hedlajnov novín a webstránok...Rokovania o Brexite každým dňom schyľujú ku katastrofe! Hospodárstvo Spojeného kráľovstva, smeruje do ťažkej recesie! Národná zdravotná služba je na pokraji kolapsu! Požiar v Grenfell Tower zámerne spôsobil politický establišment, na čele s premiérkou!

Naozaj, pri čítaní niektorých článkov človek nadobudne pocit, že armagedon a celková skaza sú blízko. Autor článku pritom poukazuje, že Británia je jedna z najbohatších, najbezpečnejších a najspokojnejších krajín na svete. Nikdy v dejinách sa krajine nedarilo tak dobre ako dnes relatívne najväčšia časť obyvateľstva žije mimo chudoby, pričom kvalita života vzdelania a zdravotnej starostlivosti sa každoročne zlepšuje...

V mnohých prípadoch ide o špecifické boľačky britskej spoločnosti. Isto by sme však vedeli nájsť obdobné prípady  aj v našej spoločnosti. Nadmerné využívanie sociálnych sietí, informačný pretlak, povrchnosť, nedostatok kritického odstupu, dobrej vôle a z toho prameniaci celkový negativizmus a hystéria je prítomná aj na slovenských internetoch. Či sme už aj my národom „prerastených batoliat“ je len na zvážení láskavého čitateľa!

Zdroj:

http://www.dailymail.co.uk/debate/article-5222215/Dominic-Sandbrook-Britain-nation-toddlers.html

 

Odporúčame

Blog
2018: Rok žien. Alebo nie?

2018: Rok žien. Alebo nie?

Slovom roka 2017 vraj bolo slovo „feminizmus“. A slovom roka 2018 bude vraj slovo „žena“. Nech je tak! Mne to neprekáža. Ženy sú predsa skvelé! Mám však pochybnosti, či je zrovna najšťastnejšie zdôrazňovať ženy a mužov oddelene, nezriedka aj ako nepriateľské protiklady.