Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. december 2017

Rozprávaj mi o láske...

Milovať znamená rozhodnúť sa žiť inak - vdýchnuť ľuďom dych vlastného srdca, a tak ich prebudiť k životu...
Rozprávaj mi o láske...

Zasnené predstavy, túžobné očakávania, romantické plány... akosi škrípu s realitou. Delím sa s vami o myšlienky, ktoré sama neviem vyjadriť výstižnejšie, preto s úctou a obdivom citujem Michela Quoista, ktorý pointu lásky vystihol v plnosti krásy a jednoduchosti všedného života.

Láska nie je očarenie krásou,

keď sa zastavíš pred tvárou, ktorá sa pre teba rozžiari. Veď skutočná krása je odrazom duše. Duša však presahuje to, čo rozochvený hľadáš.

Láska neznamená podľahnúť bystrej inteligencii, rozplývajúcej sa v slovách a myšlienkach, ktoré sa snažia zapáčiť. Veď inteligencia môže iskriť tisíckami svetiel, a pritom to nemusí byť ten pravý diamant, ukrytý vo vnútri človeka.

Láska nie je dojatie nad srdcom, ktoré bije silnejšie pre teba než pre ostatných. A nie je to úžas nad tým, že sme boli vybratí, vyvolení, aj keď nevieme nájsť prijateľný dôvod, ktorý by stál za toto bláznivé dobrodružstvo. Veď srdce sa môže jedného dňa dojať niekým iným a zanechá ťa plačúceho s čerstvou ranou v srdci.

Láska nemá chuť lapiť, uchopiť predmet svojej túžby, či už je to telo, srdce, duch, alebo všetko naraz. Veď druhý nie je predmet a keď sa ho zmocníš pre seba, tak ho zničíš, tak miluješ len seba v domienke, že miluješ druhého.

Úžas a očarenie, túžby a chvenie, dojatie a omámenie, to všetko je krásne a nevyhnutné v mužovi i v žene, ale má to len pomáhať milovať tomu, kto dá súhlas k láske. Sú to pootvorené dvere a okná otvorené dokorán. Je to vietor, ktorý vniká dovnútra. 

Je to veľkorysá výzva a Boží šepot, čo ťa vyzýva, aby si vyšiel zo svojho uzavretého domu a išiel k niekomu inému, kto si ťa vybral, aby vyplnil tvoj život. Pretože ho miluješ a chceš ho milovať.

Lebo milovať znamená chcieť, aby druhý zostal slobodný, a nie ho zvádzať. Milovať znamená chcieť, aby druhý nepodliehal len nespútaným chúťkam. Milovať znamená vstúpiť k druhému, ak ti otvorí bránu do svojej tajnej záhrady, kde v úžase zašepkáš: To si teda ty, môj milý a môj jediný.

Milovať znamená chcieť zo všetkých síl dobro druhého, a to dokonca viac než dobro vlastné, a robiť všetko preto, aby milovaný rástol a neskôr sa plne rozvinul. Zdieľať

Aby sa každý deň stával viac človekom, akým má byť, a nie niekým, koho chceš prispôsobovať predstavám svojich snov.

Inzercia


foto z môjho albumu: ©krЄღÁciЄ krásy-všehochuť :)

Milovať znamená dávať svoje telo a nebrať si jeho, ale prijať ho, keď sa ti ponúka, aby si sa oň podelil. Znamená to premýšľať, ako sa vnútorne obohatiť, aby si mohol milovanému človeku ponúknuť viac než len tisíc pohladení a dychtivých objatí. Tvoje ruky musia pojať celé tvoje ja, musíš do nich zahrnúť celý svoj život.

Milovať znamená vydať sa druhému úplne, aj keď sa ten druhý chvíľu zdráha. Znamená to dávať a pritom nepočítať, čo ti dáva ten druhý, platiť plnú cenu, a nikdy nežiadať výdavok. A najväčšou láskou je dávať, aj keď milovaný uniká a pokúša sa vydať iným to, čo predtým sľúbil tebe.

Milovať znamená bohato prestierať stôl, nikdy si však nemyslieť, že máš na to, aby si sa zaobišiel bez toho druhého. Lebo bez pokrmu, ktorým prispeje on k slávnostnému stolu, ponúkneš len tvrdý chlieb, nie kráľovské menu.

Milovať znamená veriť a dôverovať druhému, veriť, že v jeho živote sú skryté sily. Zdieľať

A nehľadieť na balvany, ktoré treba odstrániť pri zarovnaní cesty.

Znamená to najprv sa uvážlivo rozhodnúť a potom sa odvážne vydať na cestu, ktorá nebude len na sto, ani na tisíc, by ani na desaťtisíc dní. Ale bude púťou, ktorá nikdy nekončí, pretože je to putovanie, ktoré potrvá stále.

Musím ti povedať, aby som očistil tvoje sny, že milovať znamená prijať aj utrpenie, umrieť sám sebe a žiť pre druhých. Lebo kto je schopný zrieknuť sa svojho sebeckého života, bez toho, aby v ňom niečo zomrelo, niečo z jeho ja?

Milovať je toto všetko a ešte oveľa viac. Milovať totiž znamená otvoriť sa nekonečnej láske, nechať sa milovať. A nechať sa preniknúť touto láskou, ktorá prichádza a nikdy ťa neobíde. Znamená to - úchvatné dobrodružstvo 

- nechať priestor Bohu, aby miloval toho,
koho si sa slobodne rozhodol milovať ty. Zdieľať


Prečítajte tiež:
Keď sa stretnete s Krásou, dýchajte zhlboka!

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka a moderátorka pre katolícke médiá. Viac info tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kreativita - Ad maiorem Dei gloriam 2/2

Kreativita - Ad maiorem Dei gloriam 2/2

Kresťanská tvorba má byť návratom k nadšeniu, údivu a úžasu pravých hodnôt prostredníctvom pôvabu a jemnocitu pravej krásy, ktorá sa v dnešnej spoločnosti vytráca... Ľudstvo očakáva, že od kontaktu s dielami umenia sa mu dostane objasnenia o jeho ceste a určení.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.