Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. december 2017

S odvahou za slobodou v Ňom

Už dokážem piť čaj normálne priamo z hrnčeka čerstvo opláchnutého v jarovej vode (na holandský štýl). Uvarím slovenské pirohy, halušky aj placky a poviem pár slov po holandsky. Angličtina je všade (aj v detských kinách), preto môj holandský slovník veľmi nerastie, no ‚dank u wel‘ – ďakujem celkom stačí. J Chodím do školy na bicykli, aj keď holandské počasie niekedy dá zabrať a moje cyklistické zážitky sa rozširujú. Hlavne zo začiatku som mala silnú tendenciu nejako nesprávne odbočiť, vybehnúť na obrubník a spadnúť, alebo zablúdiť... Ach, ten víťazný pocit, keď som prvýkrát stihla prísť na seminár načas a bez použitia Google maps! Stretávam veľa milých ľudí a mám spolužiakov z celého sveta.
S odvahou za slobodou v Ňom

Môj „Erasmus život“ v holandskom Utrechte už zaznamenal všelijaké fázy, od dobrodružného a výletníckeho nadšenia cez strach, osamelosť, ale aj nové kamarátstva a zaujímavé stretnutia... Jedným slovom, je veľmi mnohotvárny. Núti ma zamýšľať sa nad vecami, ktoré mi predtým ani nenapadli a reagovať na situácie, ktoré sú pre mňa nové. Byť vnímavou. „Odvahu!“, výzva pápeža Františka mladým na SDM, je pre mňa veľmi aktuálna. Prišla som sem s túžbou rozšíriť si obzory, poznávať svet, študovať...  A je naozaj veľmi zaujímavé vidieť už len to, ako žijú na jednom mieste ľudia z toľkých kútov sveta s rôznymi kultúrami, postojmi a prejavmi. Prišla som sem s rôznymi predsudkami, no opäť sa presvedčujem, že to, čo ľudí spája môže byť väčšie ako to, čo rozdeľuje - ide skôr o to, na čo sa zameriame.

Školský systém na mojej univerzite funguje inak ako doma – semester máme rozdelený na dva bloky s rozdielnymi predmetmi. Štúdium je veľmi intenzívne. Píšeme práce, diskutujeme, prezentujeme, preto veľmi veľa času potrebujem venovať škole. Každý deň prináša nové výzvy prekonávať sa. Učím sa nevzdávať sa, ale odovzdávať všetko Bohu, veriť a ďakovať... A cez toto všetko veľmi cítim, ako sa Boh o mňa stará a záleží mu na mne. Aj ťažké časy majú zmysel, a keď ich prežívam s Ježišom, môžu byť napokon veľmi obohacujúce. Myslím, že to je taká osobná misia pre mňa – v  zemi, z ktorej vyháňajú Boha, sa ho učím prijímať do všetkých oblastí môjho života.

Holandsko je veľmi multikultúrna krajina a ľudia sú k sebe tolerantní. Všetko má svoj systém, prednášky začínajú načas, v meste je poriadok. Ľudia sú spoločenskí, radi sa stretávajú a mám z nich taký pocit spokojnosti, na ulici si pospevujú... Zaujímavé je, že v krajine, ktorá kedysi posielala do sveta najviac misionárov sa teraz zatvárajú kostoly, lebo do nich nemá kto chodiť a domáce povolania sú veľmi unikátne. Chodím na jedno stretko a tento týždeň sme mali Nightfever – večer modlitieb (iniciatíva, kedy kresťania vychádzajú do ulíc a pozývajú ľudí stretnúť sa s Ježišom), a so sviečkou v ruke sme okoloidúcich pozývali zapáliť túto sviečku v kostole vedľa, kde bola vystavená Eucharistia. Reakcie boli rôzne, no niektorí sa potešili, zapálili sviečku, niektorí ostali dlhšie, bola to pre mňa veľmi zaujímavá skúsenosť. V súvislosti s vierou sa mi zdá, že tu vládne „všadeprítomná tolerancia“ a rešpekt, ale zároveň ľahostajnosť... 

Teším sa, že tu som. Každý deň je ‚znovuzrodením‘ a Boh je veľmi trpezlivý a verný. A ako mi nedávno povedal jeden kňaz: Ježiš ťa tak miluje, že by za teba zomrel znova. Aj keby si bola jediný človek na svete. Učím sa prijímať pomoc, netrápiť sa stopercentnou kontrolou nad všetkým vo svojom živote, veriť a nechať sa viesť. Je to fajn, občas vykročiť zo zabehnutých chodníčkov do neznáma a risknúť, že to bude stáť za to. J A niekedy netreba ani to, zavše aj do našich zabehnutých chodníčkov prídu situácie, kedy máme možnosť prekročiť zónu komfortu, rozhodnúť sa pre ‚nekompromisné fiat‘, pre konkrétne skutky „radikálnej lásky“, a nechať sa formovať...

Vo všetkých oblastiach, v ktorých sa nachádzate, nás láska Boha pozýva prinášať Dobrú novinu, robiac z nášho života dar pre neho a pre ostatných. A toto znamená byť odvážnymi, toto znamená byť slobodnými!“ (Z homílie pápeža Františka mladým na SDM).

Inzercia

Inzercia

Vides Slovensko, je časťou medzinárodnej misijnej organizácie Vides, so sídlom v Ríme. Venujeme sa rozvoju a výchove mladých, najmä najchudobnejších. Na slovensku pôsobíme ako projekt neziskovej organizácie Laura, združenie mladých.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Potulky životom smer Nemecko

Potulky životom smer Nemecko

Je decembrové dopoludnie, ja sedím vo svojej izbe a pozerám von oknom na centrum mestečka vo východnom Nemecku, na obyvateľov Lipska, ktorí sa už v predvianočnej nálade náhlia za darčekmi pre svojich milovaných.

Blog
Matej Tóth a naša slepá viera...(výber z blogov)

Matej Tóth a naša slepá viera...(výber z blogov)

Matej Tóth je už aj oficiálne nevinný. Veľa známych osobností mu verilo a podporilo ho verejne. Veril mu a podporil ho aj jeho hlavný sponzor, ktorý dokonca o tom urobil vianočnú kampaň. Nevideli a uverili. Je takáto slepá viera vôbec rozumná?