Michal Zamkovský: Slovensko je poznačené beňovskou prísnosťou

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Michal Zamkovský: Slovensko je poznačené beňovskou prísnosťou

Noviny, časopisy, internetové portály na nás pred Vianocami vychrlili niekoľko kníh, ktorým kraľuje žáner knižného rozhovoru.

Na duchovnú oblasť vsadili hneď štyri tituly: .týždeňVáchom, Satoriom a Halíkom, Cesta+KuffomKašparůPostoj so Zamkovským. Ten posledný je iný.

Michal Zamkovský nie je človek, ktorý sám seba rád počúva. Nečudujem sa, že ho na rozhovor museli dlho lámať; a nebyť jeho spolubrata Rasťa Dluhého, ktorý si túto knižku vysníval, ani by ho nezlomili. Páter Michal nesype z rukáva historky zo svojich bohatých skúseností (len skromne usýpa), neprodukuje expresívne bonmoty. Pre čitateľa zvyknutého na vzrušo je trochu priopatrný a prisuchý.

Odmieta špekulovať, a keď mu redaktori Gazda s Rábarom kladú typické novinárske otázky (a prečo, a čím to je, a ako by to bolo lepšie), čiže mačkajú z neho zásadné vyjadrenia, povie im „neviem“, a hotovo. Nevie, čo by robil inak v Trnave na Bezákovom mieste. Nevie ani, prečo sú dnešní muži takí zabrzdení (napr. vo vstupovaní do vzťahov a najmä do manželstiev). „Urobte anketu, ich sa opýtajte...“

Rozhovor s pátrom Zamkovským teda nie je divadlom jedného herca. Čím je?

Podľa mňa je 1. kronikou a 2. misionárskym činom.

Je kronikou, lebo aj keď nie je sebaprezentačný, prevedie nás zaujímavým dlhým životom. Detstvom, keď sa makalo na poli a to, že popri tom niekto aj študoval, nikoho veľmi nezaujímalo. (A čo si sa dnes tak vyparádil? Aha, maturita...) Disentom, keď inžinier bohoslovec študoval všetky predmety u jedného starého múdreho teológa a poľský kardinál ho vysvätil večer za diakona a ráno za kňaza. Netušil o tom miestny farár, otec, mama, súrodenci, nikto. Iba priatelia ako Jukl, Krčméry a spol.

Kniha je kronikou aj vďaka tomu, že autori ako správni novinári neobišli pálčivé cirkevno-spoločenské otázky. Celá kapitola je venovaná prípadu arcibiskupa Bezáka. Zaujímavé postrehy adresuje páter Zamkovský sporom s beňovcami, ktorí nevedeli prežuť charizmatickú radosť z viery namiesto zásluhového prístupu (ja na sebe tvrdo pracujem a k Bohu sa prebojúvam). Michal Zamkovský konštatuje, že celá slovenská duchovnosť je negatívne poznačená týmto prístupom, úzko spojeným s legalizmom a prísnym mentorovaním v spovednici. Samozrejme, hlavne v súvislosti so šiestym prikázaním.

Redemptoristická spiritualita je milosrdná. Človek má zo spovede odchádzať povzbudený. Typické hlásanie vychádzania na periférie, v ústrety človeku akoby pápež František odkukal od sv. Alfonza de Liguori a jeho nasledovníkov.

Michal Zamkovský je jedným z ôsmich slovenských „misionárov milosrdenstva“, ktorým Svätý Otec predĺžil mandát aj po skončení Roku milosrdenstva. Môže teda rozhrešovať niektoré hriechy vyhradené pápežovi. Z titulu tejto funkcie sa obrátil aj na Konferenciu biskupov Slovenska s podnetom na riešenie ťažkej situácie rozvedených veriacich. Aj tí, ktorí po rozvode nežijú v novom vzťahu, musia podľa tunajších pravidiel žiadať biskupa o povolenie pristupovať k sviatostiam. Podľa M. Zamkovského to nemá oporu v cirkevnom práve ani v praxi okolitých krajín. Odpoveď od KBS však zatiaľ neprišla.

Čitateľ sa dozvedá aj iné zaujímavé veci o živote cirkvi na Slovensku za komunizmu a v súčasnosti. Ale informačnú hodnotu zastiera duchovná. Páter Michal je misionár a jeho slovo aj mimo kazateľnice nesie kerygmu a volanie po obnove v Duchu Svätom.

Najsilnejšie pasáže knihy sú tam, kde sa hovorí o pôsobení Ducha. Ten, kto verí, potrebuje byť ešte zapálený.

Páter Michal je aj vďaka úzkemu spojeniu s Oázou a charizmatickou Riekou života stále nanovo zapaľovaný misionárskym nadšením a môže už 25 rokov ohlasovať Boha na ľudových misiách. Táto skúsenosť kazateľa a spovedníka mu dáva výnimočnú kompetenciu. Do svojho duchovného života si môže čitateľ zobrať konkrétne rady: o spovedaní sa raz za dva týždne, o dôraze na vnuknutia Ducha Svätého (a ich zanedbávanie, ktoré sa trestuhodne prehliada), o nenahraditeľnom význame rannej modlitby...

Ak niektoré rozhovory zvyknú človeka preplieskať, tento ho tak redemptoristicky naťukne. Ak sú niektorí obľúbení respondenti exoti – v dobrom, Michal Zamkovský je obyčajný človek – v dobrom. Tých prvých sa rodí málo, a keď sa ešte aj spoja s Bohom, konajú veľké veci. Tých druhých sa rodí veľa, ale keď sa spoja s Bohom, konajú veľké veci.

 

GAZDA, Imrich & RÁBARA, Pavol: Michal Zamkovský: Spovedal som Slovensko. Rozhovor o stave slovenskej duše. Bratislava: Postoj, 2017.

Foto: Michal Petrilák/ www.redemptoristi.nfo.sk (záber z misií v Starej Ľubovni, november 2013)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo